אורי אריאל על הרחבת הרחבה המעורבת בכותל: "הסמכות אינה בידי משרד רה"מ"

שר החקלאות ביקר את התערבות אנשי המשרד בתוכנית שפורסמה ב"הארץ", ואמר שהסמכות בכותל נתונה בידי הרבנות הראשית. "מה זה משנה שראש הממשלה רוצה לעשות את זה? הוא צריך לעבוד לפי הכללים", אמר

לוגו הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי אריאל בכותל, בדצמבר
לוגו הארץ

שר החקלאות אורי אריאל מתח הבוקר (שני) ביקורת על התוכנית שאישרה עיריית ירושלים, בלחץ משרד ראש הממשלה, להרחבת הרחבה המעורבת בכותל. "בכל הכותל המערבי הסמכות נתונה בידי הרבנות הראשית", אמר אריאל בראיון לכאן ב'. "מה שמנסה לעשות משרד ראש הממשלה זה לעקוף את הרבנות הראשית". לדבריו, "הרחבה עצמה, היא לא צריכה להיות".

כפי שנחשף אתמול ב"הארץ", תוכנית רשות העתיקות שאישרה העירייה נשענת על תקנה שמאפשרת לבצע עבודות להתאמת מבנים לבעלי מוגבלויות, ללא היתר בנייה. לדברי אריאל (הבית היהודי), "הוויכוח הוא לא על הרחבה - אם זה עוד ארבעה מטרים - הוויכוח הוא למי יש מעמד בכותל, והרפורמים והאחרים מנסים לשנות סדרי בראשית". הוא ציין שהוא מתנגד לתוכנית כי היא עוקפת את הרבנות, שהיא הסמכות בכותל. "מה זה משנה שראש הממשלה רוצה לעשות את זה? הוא צריך לעבוד לפי הכללים", הוסיף.

הרחבה המשותפת בכותל המערביצילום: אמיל סלמן

התוכנית כוללת הרחבה של רחבת התפילה לצד שביל הגישה לאתר והתקנת אביזרים שיאפשרו גישה לנכים. בראשית אוגוסט נערך דיון בתוכנית בהשתתפות מהנדס העיר ירושלים ושלושה נציגים של משרד ראש הממשלה בראשות ראשת אגף תקציבים ופרויקטים, דרורית שטיינמץ. לדברי מקורות שנחשפו לתכני הפגישה, שטיינמץ לחצה לאשר את התוכנית מכוח תקנות המאפשרות לבצע עבודות להנגשת אתרים לנכים, כדי לחסוך תהליכים ביורוקרטיים. הדבר אינו מחייב דיונים בוועדות התכנון.

בעבר הכשירה המדינה בכותל רחבת תפילה מעורבת בשם "עזרת ישראל". בעקבות ביטול מתווה הכותל, התחייב ראש הממשלה בנימין נתניהו להגדיל את הרחבה. ארכיאולוגים עתרו לבג"ץ בטענה שהעבודות באתר אינן חוקיות, ונתניהו חשש שאם לא יימצא פתרון, יכשיר בית המשפט תפילה מעורבת ברחבת הכותל המרכזית - פסיקה שעלולה להביא למשבר חמור עם הסיעות החרדיות. מאז פעלו במשרד ראש הממשלה להכשיר בדיעבד את הרחבה המעורבת ולהגדיל אותה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ