מערכת הביטחון רכשה רקטות מדויקות במאות מיליוני שקלים למערך הטילים

שר הביטחון, שקידם את הקמת המערך בזרוע היבשה, אמר כי הרקטות יאפשרו לכסות כל נקודה באזור. במערכת הביטחון מתחו ביקורת על הפרויקט והרמטכ"ל אמר שאין בו צורך

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיגור רקטות "אקסטרה" של תעש, לפני ארבע שנים
שיגור רקטות "אקסטרה" של תעש, לפני ארבע שניםצילום: תעשייה צבאית

משרד הביטחון הודיע היום (שני) שרכש רקטות מדויקות במאות מיליוני שקלים. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי הרקטות יאפשרו "לכסות בתוך כמה שנים כל נקודה באזור, בטווחים קצרים ורחוקים".

הרקטות, שנרכשו מחברת תעש מערכות, נועדו לשפר את יכולת צה"ל באופן משמעותי ולאפשר פגיעה מדויקת בשיגור מרחוק. הרקטות שנרכשו הן מסוג אקסטרה, שבעלות טווח של עד 150 קילומטרים, ואקולר (כידון קסום), שהטווח שלה הוא עד 40 קילומטרים.

משגר רקטות "כותש" של תעש בתצוגה ברמת השרוןצילום: מוטי מילרוד

לפי אתר תעש מערכות, רקטת האקסטרה נועדה לאפשר לכוחות יבשה וים לירות לעבר מטרות שעד כה הותקפו על ידי חיל האוויר. אקולר היא רקטה מדויקת ומונחית בעלת טווח של עד 40 קילומטרים, שנועדה לפגוע במטרות שלא ניתן לנטרל באמצעות ארטילריה. בנוסף, לרקטה יש מערכת ניווט שנועדה להבטיח את דיוק הרקטה.

בנוסף לרקטות אלו, משרד הביטחון שוקל לרכוש סוג נוסף של רקטות בשם נץ דורס, שהיא רקטה טקטית מדויקת שמגיעה לטווח של 300 קילומטרים. לפי אתר תעש מערכות, רקטה זו מאפשרת לכוחות קרקע לנטרל מטרות בדיוק של עד עשרה מטרים מהמטרה.

השנה דווח כי ליברמן החליט להקים מערך טילי קרקע-קרקע מדויקים לטווח של 300-150 קילומטרים בזרוע היבשה של צה"ל. שיגור רקטות מדויקות אמור לספק משקל נגד מסוים לחיזבאללה, ובד בבד, להפחית חלק מן העומס המוטל כיום במלחמה על חיל האוויר.

משרד הביטחון החל לבחון את המהלך לפני כשנתיים, כמה חודשים לאחר כניסתו של ליברמן לתפקיד. עלות הפרויקט נאמדת בכחצי מיליארד שקלים. אולם על פי דיווחים, מחיר הפרויקט יכול להגיע לסכום של כשבעה מיליארד שקל שיתפרס על פני עשור.

מקורות ביטחוניים מתחו בעבר ביקורת על קבלת ההחלטות הנוגעות להקמת החיל, והרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר ל"הארץ" לפני כמה חודשים שאינו רואה צורך בהקמתו. "יש לצה"ל היום מערך טילים מפואר באמצעות חיל האוויר, חיל הים וחילות השדה. צה"ל מחזיק ביכולות טילים מהמתקדמות ביותר בעולם, שאין לאף צבא באזור", אמר איזנקוט, שלא התנגד לרכישה של ציוד נוסף למערכי הטילים הקיימים. בשנת 1996 הציע אלוף (מיל') ישראל טל את התוכנית, ומאז היא עלתה וירדה אצל שרי הביטחון. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ