"חציית קו אדום": בכנסת מבקרים את פניית הרשימה המשותפת למוסדות בינלאומיים

שר התחבורה ישראל כץ הזמין את חברי הרשימה לעבור לעזה או לאחת "הדמוקרטיות" השכנות ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני אמרה: "נמשיך להתנגד נחרצות למי שיבקש לפגוע בקיום של ישראל כמדינת העם היהודי"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הרשימה המשותפת בדיון על חוק הלאום, במאי
חברי הרשימה המשותפת בדיון על חוק הלאום, במאיצילום: אוליבייה פיטוסי

חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה מתחו היום (שני) ביקורת על פניית חברי כנסת מהרשימה המשותפת לאו"ם בניסיון לקדם צעדים בינלאומיים נגד חוק הלאום, כפי שפורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר. חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן נפגשה בשבוע שעבר בניו יורק עם תת-מזכ"ל האו"ם לעניינים פוליטיים בניסיון לקדם צעדים בינלאומיים נגד חוק הלאום, וחבר הכנסת יוסף ג'בארין פנה לנציב זכויות האדם לענייני מיעוטים באו"ם, שהודיע שבכוונתו לבחון את האפשרות לפתוח בחקירה נגד החוק. 

יו"ר ועדת הפנים, חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד), פנה ליו"ר ועדת הכנסת בבקשה לתקן את כללי האתיקה של חברי הכנסת כך שיהיה ניתן להעניש כל ח"כ שיפעל או ישתף פעולה בתחום הבינלאומי נגד ישראל. "חברי הכנסת הערבים מנצלים את מעמדם כחברי הפרלמנט הישראלי כדי לפגוע בישראל בפנים ובחוץ", אמר קיש.

שר התחבורה, ישראל כץ, כתב בפייסבוק: "איך חברי הרשימה הערבית המשותפת יכולים להיות חברים בכנסת ישראל ולפעול נגד המדינה באו"ם ובכל מקום? לאכול מהעוגה ולהשאיר אותה שלמה. להינות מהדמוקרטיה ולהפגין נגדה עם דגלי אש"פ בת"א. אם היתה בהם מעט הגינות היו עוברים לייצג בעזה, או באחת 'הדמוקרטיות' השכנות".

תומא-סלימאן הגיבה לביקורות ואמרה: "דני דנון הופתע לגלות שאיננו מהססים לקרוא לילד בשמו: חוק הלאום הוא חוק אפרטהייד. כנראה שהשגריר לא ממש מעודכן ולא עוקב אחרי המתרחש מעל במת הכנסת. התרענו לפני חקיקת החוק שנאבק בו; בכנסת, בבג"צ, ברחובות וגם בפני הקהילה הבינלאומית". היא קשרה בין ההצעות להעניש את חברי המשותפת עקב תמיכה בפעולות נגד ישראל לחוק הלאום: "קו ישיר מחבר בין חוק הלאום שמוציא את ציבור שלם של חמישית מאזרחי המדינה ממעגל האזרחות השווה, לבין ניסיונות ההשתקה וההפחדה בסנקציות פרלמנטריות על מנהיגי אותו ציבור".

שר השיכון, יואב גלנט, כתב בטוויטר ש"פעולה כנגד מדינת ישראל ע"י נבחרי ציבור בכנסת ישראל היא חציית קו אדום. אין מקום בכנסת לאלו הפועלים נגד האינטרסים של מדינת ישראל. הגיעה השעה שמערכת המשפט תאפשר את הוצאתם של הקיצונים המסוכנים הללו אל מחוץ לחוק ולכנסת".

גם באופוזיציה נשמעה ביקורת על פניות חברי הרשימה המשותפת. יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הצהיר ש"הח"כים של הרשימה המשותפת ממשיכים להשמיץ את המדינה שלנו בכל מקום. נמשיך להילחם בתופעה הזאת". יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, הצהירה: "נתייצב נגד הנסיון של הח"כים הערבים לפעול נגד ישראל ולגנות אותה באו"ם, ונאבק בתוך ישראל לשמור עליה כמדינה יהודית ודמוקרטית. נמשיך להתנגד נחרצות למי שיבקש לפגוע בקיום של ישראל כמדינת העם היהודי או בקיומה כדמוקרטיה".

מנגד, חבר הכנסת מוסי רז (מרצ) תקף את הביקורת מתוך האופוזיציה וכתב: "המחנה הציוני שכחו מה זה להיות שמאלנים". בתגובה לדבריו של גבאי, אמר שבמפלגתו "מסתחררים מאחורי הספינים של הימין. עדיף שיתרכזו בלהיות שמאלנים ולהציע אלטרנטיבה אמיתית לציבור הבוחרים שלהם במקום לנסות להיות יותר ימנים מבנט".

חברי הרשימה המשותפת הגיבו לביקורת נגדם. יו"ר הרשימה, חבר הכנסת איימן עודה, כתב בטוויטר: "שום דבר לא סודי. חוק העליונות היהודית ממסד את ההפרדה, האפליה והגזענות. כך אמרנו בכנסת וכך נגיד בעולם. בסך הכל מדובר בהסברה במיטבה. חוק הלאום פוגע פגיעה אנושה בשוויון בין האזרחים ובמרחב הדמוקרטי. בשביל זה אנחנו ניאבק בכל החזיתות".

חבר מפלגתו יוסף ג'בארין, שפנה לאיחוד הפרלמנטים הבינלאומי ולארגון ה-OECD והתריע בפניהם על הפגיעה הקשה של חוק הלאום בזכויות המיעוט הערבי, ציין ש"ממשלת נתניהו אינה מעל לחוק הבינלאומי". הוא הוסיף ש"זכויות מיעוטים לאומיים הן מזמן כבר לא עניין פנימי לכל מדינה אלא עניין אוניברסלי. הן באו"ם והן באירופה קיימות הוראות ברורות באמנות בינלאומיות המוקדשות להגנה על זכויות מיעוטים לאומיים, וישראל אינה מעל לחוק הבינלאומי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ