אחיות, רחפנים ובתי חולים בבתי ספר

צה"ל יעבה את מערך כוחות הרפואה בלחימה מעבר לגבול

לכל אוגדה יוצמדו מספר רב של צוותים שיורכבו מרופא, פרמדיק ואחות, בניסיון לאפשר טיפול יעיל יותר בפצועים. הכוחות המתוגברים ייעזרו באמצעים טכנולוגיים שיאפשרו אספקה מהירה לשטח

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הרחפן שישמש להעברת ציוד רפואי לעומק שטח האויב
הרחפן שישמש להעברת ציוד רפואי לעומק שטח האויבצילום: דובר צה"ל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

צה"ל יעבה את מערך כוחות הרפואה בזמן לחימה מעבר לגבול, בניסיון לייעל את הטיפול בפצועים. לפי התוכנית, לכל אוגדה יוצמדו צוותים המורכבים מרופא, פרמדיק ואחות. השינוי מגיע בעקבות ממצאים שהעלו כי כיום, הרופאים המתלווים לכוחות מבזבזים זמן באבחון ובטיפול בפציעות שאינן חמורות - לעתים על חשבון טיפול במקרים דחופים, המסתיימים במוות.

לפי אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל, השעה הראשונה שלאחר הפציעה שקריטית להצלת חיי הלוחם - "שעת הזהב" - תייעל גם את פעולות התמרון בעומק. לפי הנתונים שהציג הצבא, 83% מחללי צה"ל מתו בשעה הראשונה לאחר פגיעתם בעקבות איבוד דם ופגיעות הדף.

המערך הרפואי החדש נבנה בשנים האחרונות בעקבות לקחים שהופקו ממלחמת לבנון השנייה. נקודות התורפה שנמצאו הראו כי הסיוע הרפואי הקיים עלול לעכב את התמרון העמוק עתידי – שצפוי להיות עמוק יותר ולכלול מגע מהיר יותר עם האויב. זאת, בניגוד ללחימה ברצועת עזה, שם תנאי השטח מאפשרים כניסה קלה יחסית של שיירות אספקה וצוותים רפואיים, כמו גם הוצאת פצועים לשטח ישראל.

בצה"ל רכשו אמצעים שיינשאו ברכבי שטח קטנים של הצוותים הרפואיים, ושנועדו לשפר את ביצועיהם ולהחליף את השיירות לאספקת ציוד רפואי. בין היתר, יחל שימוש במדבקה שתעביר נתונים רפואיים רלוונטיים לרופא על מנת לאבחן את מצבו של הפצוע. המידע יועבר גם לבתי החולים אליהם הפצועים יפונו, ואלה יוכלו להיערך מראש לקבלתם.

המדבקה שתעביר נתונים רפואיים רלוונטיים לרופא על מנת לאבחן את מצבו של הפצוע
המדבקה שתעביר נתונים רפואיים רלוונטיים לרופא על מנת לאבחן את מצבו של הפצועצילום: דובר צה"ל

בנוסף, יופעלו רחפנים המיועדים לספק ציוד רפואי בעומק שטח האויב, במטרה לצמצם את סיכון חיי האדם שקיים באספקת ציוד באמצעות מסוק. אולם, בתרגיל שהתקיים בשבוע שעבר ברמת הגולן, הרחפן שהופעל לצורך זה התרסק. עם זאת, בצבא טענו כי יבצעו בו עוד שיפורים שיאפשרו להכניסו לשימוש מבצעי. אמצעי נוסף שיופעל על מנת לספק לכוחות ציוד רפואי בעומק השטח הוא מצנח ייעודי עם מנגנון ניווט, שינחת בסמוך ללוחמים. בשנה האחרונה צה"ל קיים כמה ניסיונות להעברת מנות דם באמצעות המצנח – פעולה שתסייע במקרי טראומה חמורים.  

לצורך בניית הצוותים הרפואיים החדשים, צה"ל יפעיל בשיתוף משרד הבריאות תוכנית לגיוס והכשרת אחיות-לוחמות לפעולה בשטח. התוכנית תכלול ארבע שנות לימודים אקדמיים, בסופן ישרתו הנשים בצה"ל במשך שנתיים. היעד שאותו הציב הצבא לשנה הקרובה הוא גיוס מאה אחיות לתוכנית.

לצד הצוותים הרפואיים המצומצמים שיחצו את גדר הגבול, צה"ל יקים גדודי רפואה שיפעלו גם הם בעומק השטח. אלה ישתכנו במבנים גדולים שנכבשו, דוגמת בתי ספר, ויסבו אותם לבית חולים שדה. הרופאים של גדודים אלה העבירו את שירותם הצבאי ביחידות לוחמות וכבר מקיימים כיום אימונים לאחר שהוכשרו ללוחמה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ