הם מבינים רק כוח: מה חושב שגריר ארה"ב על המזרח התיכון

דבריו של דיוויד פרידמן בשיחה עם חברי הקונגרס היהודי-אמריקאי מתכתבים עם נאומו של נתניהו אתמול בדימונה. "במזרח התיכון יש אמת פשוטה: חלשים קורסים, והחזקים הם אלה ששורדים", אמר

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן וראש הממשלה בנימין נתניהו, ב-2017
שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן וראש הממשלה בנימין נתניהו, ב-2017צילום: Abir Sultan/אי־פי

בשיחה סגורה עם חברי הקונגרס היהודי-האמריקאי (AJC), שכמה כותרות ממנה פורסמו אתמול (רביעי), חשף שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן גם טפח מתפיסת עולמו על המזרח התיכון והסכסוך הישראלי-פלסטיני. "המזרח התיכון הוא לא ארצות הברית. יש הבדל בדרך החשיבה", הסביר פרידמן. "זה באמת מאוד שונה כאן, זה עולם מאוד שונה, ואתה חייב להיות חזק פה, אין דרך אחרת לקבל כבוד בחלק הזה של העולם… אתה לא יכול לדבר את דרכך, אתה פשוט צריך להיות חזק… אולי זה היה טוב יותר אם העולם לא היה כך, אבל ככה זה".

דברים אלה של פרידמן מתכתבים באופן הדוק עם דברים דומים שאמר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס קריאת הקריה למחקר גרעיני על שם שמעון פרס. "שמעון חתר לשלום, אבל הוא ידע ששלום אמת יכול להיות מושג רק אם ידנו תאחז בחוזקה בנשק המגן", אמר נתניהו.

נתניהו בטקס בקריה למחקר גרעיני בדימונה, אתמולצילום: קובי גדעון / לע"מ

לדבריו, "במזרח התיכון, ובחלקים רבים של העולם, יש אמת פשוטה: אין מקום לחלשים. החלשים קורסים, נטבחים, נמחקים מן ההיסטוריה, והחזקים, לטוב או לרע, הם אלה ששורדים. את החזקים מכבדים, עם החזקים כורתים בריתות, ובסופו של דבר עם החזקים עושים שלום. התהליך הזה, של נורמליזציה של מדינות מרכזיות בעולם הערבי עם מדינת ישראל החזקה, מתרחש לנגד עינינו בממדים שאי אפשר היה לדמיין אותם לפני שנים אחדות. תהליך שטומן בחובו תקווה, בסופו של דבר, להשלמת מעגל השלום. אבל אי אפשר להתכחש לעובדה שנשארו אויבים רבים, במרחב הזה ומעבר לו. אויבינו אבל יודעים היטב מה ישראל מסוגלת לעשות, הם מכירים את המדיניות שלנו. מי שמנסה לפגוע בנו - אנו פוגעים בו".

בתדרוך טלפוני עם חברי הקונגרס היהודי-אמריקאי אמר פרידמן עוד: "אין יכולת להגיע לשלום עם הפלסטינים ללא שלום עם כל הפלסטינים, כולל מיליון וחצי בעזה... אידאלית, צריכה להיות ממשלה אחת… אם תעקוף את הרשות ואיכשהו תנסה לארגן מחדש את עזה בלעדיהם אתה נותן פרס עצום לחמאס… עם כל הכשלים של הרשות, אם הבחירה היא חמאס, אנחנו בוחרים ברשות".

פרידמן גם שב ואמר, כפי שעשה בפומבי כמה פעמים בעבר, כי הממשל לא "יגבה מחיר" מישראל על העברת השגרירות לירושלים וכי הנשיא דונלד טראמפ רק מבקש "רצון טוב" משני הצדדים להתקדם כשהוא מדבר על "מחיר". השגריר אישר את דברי היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון כי אין לוח זמנים להצגת תוכנית השלום של הממשל וכי היא לא תוצג בעצרת האו"ם הקרובה. בנוסף, אמר פרידמן: "אם לא נוכל לעשות עסקה גדולה, עלינו לעשות עסקאות קטנות רבות עד כמה שניתן ולשפר את חייהם של אנשים ואת רמת הדו-קיום".

בחלק אחר בשיחה נשמע פרידמן מדברר למעשה את העמדה הישראלית לגבי חוק הלאום. "ישראל דמוקרטיה שיש לה זכות לחוקק חוקים… יש חוק יסוד כבוד האדם וחוק הלאום לא משכתב אותו… אז יש כבר חוק שמעניק לאזרחי ישראל זכויות שוות… אני חושב שצריך לקרוא את החוק, כי הדרך שבה פירשו אותו שונה". עם זאת, לבסוף אמר השגריר כי הוא מאמין שבית המשפט יעדיף את חוק כבוד האדם. "אין לי ספק שבשלב מסוים בית המשפט יצטרך לבחון את השילוב בין חוק יסוד כבוד האדם לחוק הלאום - ואני די בטוח שכבוד האדם ינצח", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ