דיווח: ממשל טראמפ יודיע בשבועות הקרובים על הפסקת התקצוב לאונר"א

במשרד החוץ האמריקאי הכחישו את הפרסום בוושינגטון פוסט, ואמרו כי טרם התקבלה החלטה בנושא: "אנו ממשיכים לבחון רעיונות ודרכים שונות להביא לפתרון בעיית הפליטים"

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידה בבית ספר של אונר"א במחנה הפליטים בלאטה בגדה המערבית, שלשום
תלמידה בבית ספר של אונר"א במחנה הפליטים בלאטה בגדה המערבית, שלשוםצילום: AFP

ממשל טראמפ צפוי להודיע בשבועות הקרובים על הפסקת המימון לסוכנות הסעד לפליטים פלסטינים, אונר"א, כך דווח הלילה בוושינגטון פוסט. עם זאת, מקור במשרד החוץ של ארה"ב אמר כי הממשל אינו מתכוון לשנות את מדיניותו בסוגיות הפליטים הפלסטינים וזכות השיבה. 

על פי הדיווח, הממשל מתכנן למתוח ביקורת על התנהלותה הכספית של אונר"א. הפרסום מחזק דיווחים מהימים האחרונים בישראל ובארה"ב, שלפיהם הממשל יקרא גם לקיצוץ במספר הפליטים הפלסטינים מכחמישה מיליון לפחות מחצי מיליון, או יבקש להותיר את מעמד הפליט רק בידי פלסטינים שחיו בשנת 1949, כשהסוכנות הוקמה. 

המגזין פוריין פוליסי דיווח השבוע מפי כמה מקורות כי ההחלטה לקצץ את תקציב הסיוע לאונר"א התקבלה החודש בפגישה בין הנשיא דונלד טראמפ, יועצו הבכיר וחתנו ג'ארד קושנר ושר החוץ מייק פומפאו. על פי הפרסום, הממשל עדכן כמה מדינות מפתח באזור בתוכנית בשבועות האחרונים. 

משרד החוץ בוושינגטון מתעקשים כי עד כה לא התקבלה החלטה בנושא. "אין כל שינוי מדיניות בעת הנוכחית", נמסר בהודעת המשרד. עם זאת, הגורם שמסר את התגובה הוסיף כי בממשל "ממשיכים לבחון רעיונות ודרכים שונות להביא לפתרון בעיית הפליטים הפלסטינים".

הפגנה במטה אונר"א בעזה, החודשצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

בתחילת השבוע אמרה שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, כי הממשל בוחן דרכים שונות לטפל בבעיית הפליטים. היא הוסיפה כי הממשל מעוניין לתמוך באונר"א, אולם הדבר יהיה אפשרי רק אם תתבצע רפורמה מקיפה בארגון. בכנס של "המכון להגנה על הדמוקרטיות" בוושינגטון, הוסיפה היילי כי הרשות הפלסטינית "תוקפת את ארצות הברית, ומצד שני מצפה לתמיכה".

למרות הדברים שנמסרו ממשרד החוץ בוושינגטון, ממשל טראמפ השתמש בעבר בנוסח דומה כדי להדוף דיווחים שהתבררו בהמשך כנכונים. בחודש נובמבר האחרון טען הממשל כי "אין שינוי בעת הנוכחית" בתגובה לדיווחים על כוונת טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל. כעבור כמה שבועות, טראמפ אכן ביצע את המהלך.

במקביל, בממשל ממשיכים לבחון את תקצוב בתי חולים הפלסטיניים במזרח ירושלים. למרות החלטת הממשל מהשבוע שעבר לקצץ כ-200 מיליון דולר מכספי הסיוע לרשות הפלסטינית, ארגונים נוצריים בוושינגטון מפעילים לחץ על הממשל להחריג מן ההחלטה כמה בתי החולים במזרח ירושלים שזוכים לתמיכה מגופים כנסייתיים.

אלו זכו להחרגה מיוחדת ב"חוק טיילור פורס", שקבע מגבלות על מימון אמריקאי לפלסטינים בשל מדיניות הרשות הפלסטינית לשלם משכורות למי שהורשעו בביצוע פעולות טרור. הגורם במשרד החוץ אמר בתגובה לשאלת "הארץ" כי בממשל ממשיך להתקיים דיון בעניין וכי טרם התקבלה החלטה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ