מנכ"ל שוברים שתיקה ושני פעילים עוכבו לחקירה במהלך סיור בדרום הר חברון

העיכובים בוצעו בסיור של שוברים שתיקה בהשתתפות כמה עשרות בני אדם לאחר תקיפת פעילי שמאל באזור, בטענה שהאזור הוא שטח צבאי סגור. הם שוחררו ללא ערבות לאחר פחות משלוש שעות

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבריהו ושץ מוכנס לג'יפ מג"ב בדרום הר חברון, היום
גבריהו ושץ מוכנסים לג'יפ מג"ב בדרום הר חברון, היוםצילום: נסר נוואג'עה

משמר הגבול עיכב היום (שישי) לחקירה את מנכ"ל שוברים שתיקה אבנר גבריהו ומנהל התקשורת של הארגון אחיה שץ סמוך למאחז מצפה יאיר שבדרום הר חברון. שוטרי מג"ב עיכבו לחקירה גם את עורך הדין מיכאל ספרד, שאישר ל"הארץ" כי הוא נלקח לנקודת המשטרה הסמוכה בגבעת האבות. המעוכבים שוחררו ללא ערבות לאחר פחות משלוש שעות.

"עו"ד מיכאל ספרד, אחיה שץ ואני יצאנו עכשיו ממשטרת חברון לאחר שעיכבו אותנו כדי למנוע סיור במקום בו הוכו עד זוב דם פעילי תעאיוש בשבוע שעבר", אמר גבריהו בתום החקירה. "בניגוד למח"ט חברון, אנחנו לא נכנעים לאלימות המתנחלים ממצפה יאיר ונחזור לסייר בדרום הר חברון בקרוב מאוד", הוסיף. מימין: גבריהו, שץ וספרד:

העיכובים בוצעו במהלך סיור של שוברים שתיקה בדרום הר חברון, בעקבות תקיפת פעילי שמאל באזור בשבוע שעבר. לסיור, שפוזר לאחר העיכובים, הגיעו כמה עשרות משתתפים.

מוקדם יותר היום ניסה הצבא למנוע את כניסת משתתפי הסיור לקריית ארבע, והוציא "צו רידוד", המאפשר למנוע מהפעילים להיכנס לאזור. הם עוכבו בדרך לשם, אך בתשובה לשאלת "הארץ" מדוע הוצא הצו ענה הצבא שהוחלט שלא להפעילו והפעילים הורשו להיכנס. לווידאו שהעלה היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מיכאל בן יאיר:

לאחר תחילת הסיור בדרום הר חברון הם עוכבו פעם נוספת סמוך למצפה יאיר, בטענה שהאזור מוגדר כשטח צבאי סגור. הצו נחתם היום ונכנס לתוקף ב-7:00 בבוקר במטרה למנוע מהסיור להגיע למקום. הצו הוצג בפני משתתפי הסיור רק לאחר הגעתם, ולדברי פעילים שנכחו במקום לא ניתנה להם אפשרות לעזוב בטרם החלו המעצרים. בסרטון נראים גבריהו ושץ נכנסים לג'יפ ללא התנגדות.

חבר הכנסת מוסי רז (מרצ), שנכח בסיור, אמר: "הם הציגו צו שטח צבאי סגור והמג"ד אמר - תוך דקה כולם על האוטובוס. אמרו לו - מה דקה, מתחילים לדבר איתו, ואז התחילו מעצרים. גם מיכאל בן יאיר (היועץ המשפטי לממשלה לשעבר) היה פה (עם משתתפי הסיור). הוא אמר - אני רוצה לדבר איתך".

מדוברות משמר הגבול נמסר כי האזור מוגדר בצו כשטח צבאי סגור, וכי גבריהו ושץ נעצרו מפני שהובילו את הסיור שהפר את הצו. האיסור לא נאכף כלפי מתנחלים המתגוררים במאחז.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ