האיחוד האירופי על הפסקת הסיוע האמריקאי: מחויבים להמשך פעילות אונר"א

הודעת האיחוד מרמזת כי הוא ומדינות אחרות יגדילו את היקף הסיוע לסוכנות, שאת פעילותה הגדיר "חיונית ליציבות ולביטחון באזור". האיחוד כינה את החלטת ממשל טראמפ "מצערת" וקרא לו לשקול אותה מחדש

נעה לנדאו
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקי קמח שסיפקה אונר"א במחנה הפליטים רפיח, היוםצילום: AFP
נעה לנדאו
ג'קי חורי

לאחר שממשל טראמפ הודיע כי יפסיק את הסיוע לאונר"א, סוכנות הסעד לפליטים פלסטינים, הודיע היום (שבת) האיחוד האירופי כי ימשיך לתמוך בסוכנות. "האיחוד מחויב להבטיח את המשך הפעילות של הסוכנות, החיונית ליציבות ולביטחון באזור", נאמר בהודעת האיחוד, שלפיה "גורמים אחרים רבים ובהם מדינות ערביות רבות" הביעו מחויבות דומה. ההודעה מרמזת כי האיחוד ומדינות אחרות עשוי להגדיל את היקף הסיוע לאונר"א, אם הדבר יידרש. האיחוד הגדיר את החלטת ארה"ב "מצערת", וקראה לה לשקול אותה מחדש. 

אתמול הודיע שר החוץ של גרמניה, הייקו מאס, כי ארצו תגדיל את היקף הסיוע לאונר"א לאחר שארה"ב תפסיק לתקצב את הסוכנות. "אובדן אונר"א עלול להוביל לתגובת שרשרת בלתי נשלטת", אמר מאס. כיום מעבירה גרמניה לאונר"א 81 מיליון אירו בשנה. במכתב לשרי החוץ של האיחוד הבהיר מאס כי גם הסיוע המוגדל לא יהיה שקול לזה של ארה"ב, שמעבירה לארגון 217 מיליון דולר בשנה.

משרד החוץ בוושינגטון הודיע אתמול כי ארה"ב לא תסייע עוד לאונר"א, תוך מתיחת ביקורת על התנהלותו ה"פגומה" של הארגון. בהודעת המשרד נאמר כי הבעיה המרכזית בפעילות אונר"א היא מספרם ההולך וגדל של מקבלי הסיוע מהסוכנות - רמז לתנאים שלפיהם מכיר הארגון בפליטים.

בתוך כך, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס נפגש היום עם בכירים במודיעין המצרי בראשות מנכ"ל המשרד לענייני מודיעין, עמרו חנפי. לפי דיווח בסוכנות הפלסטינית הרשמית ופא, בפגישה דנו הצדדים בקידום הפיוס הפנים-פלסטיני, בחסות מצרים ובמתווה שיעניק לעבאס שליטה הן בגדה והן בעזה. כמו כן דווח כי הצדדים סיכמו להמשיך במגעים בימים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ