נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה נחת בישראל

בביקור ייחתם הסכם לשיפור תנאי העובדים הסיעודיים מהפיליפינים, וכן רישיון חיפוש נפט לחברת רציו הישראלית. לצד זאת, ישתתף דוטרטה בתצוגות כלי נשק בהובלת משרד הביטחון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשי הקהילה הפיליפינית בירושלים ממתינים לבואו של דוטרטה, הערב

נשיא הפיליפנים רודריגו דוטרטה נחת הערב (ראשון) בישראל לביקור רשמי שייארך ארבעה ימים. זהו ביקורו הראשון של נשיא פיליפיני מאז נוסדו הקשרים הדיפלומטיים בין המדינות ב-1957. לאחר מכן, דוטרטה ימשיך לירדן.

לפי לוח הזמנים הרשמי של הביקור, דוטרטה, הידוע בהתבטאויותיו השערוריתיות ומואשם בהפרת זכויות אדם בארצו, יסעד בין היתר ארוחת צהריים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, יפגוש את נשיא המדינה ראובן ריבלין, ישתתף באירוע עם עובדים פיליפינים, יסייר ביד ושם ובעיר העתיקה בירושלים ויבקר באנדרטה לזכר פתיחת שערי הפיליפינים להצלת יהודים בשואה.

דוטרטה נוחת בארץ, היוםצילום: משרד החוץ

בביקור ייחתם גם הסכם לשיפור תנאי העובדים הסיעודיים מהפיליפינים, אחרי שנים של מאבק, ולפיו יוגבלו דמי התיווך של חברות ההשמה ל-800 דולר ועלות הטיסה. בישראל כ-30 אלף עובדים מהפיליפינים, ודוטרטה יפגוש כאלף מהם באירוע בירושלים. בעקבות החלטת ממשלת ישראל על הגדלת ההיתרים לעובדים זרים במלונות, ידונו הצדדים גם באפשרות למכסה מהפיליפינים. נושא נוסף שיקודם הוא קו תעופה ישיר בין מנילה לנתב"ג.

מאות אזרחי הפיליפינים החיים בישראל הגיעו לקבלת הפנים הערב במלון רמדה בירושלים. לפני בואו של דוטרטה, הם הצטלמו עם תמונת קרטון שלו. "המצב של הפיליפינים כבר היה מתחת לאדמה והוא נבחר לעשות שינוי דרסטי", תיארה ג׳יבה שיבט, "זה לא בצ׳יק אבל העם אוהב אותו". בל, שחיה בארץ כבר 25 שנה, הוסיפה: "זו הפעם הראשונה שהנשיא שלנו בא לכאן. אתם יכולים לבקר אותו כמה שתרצו, אבל בשבילנו הוא נשיא טוב. הוא מחסל את הסמים". 

תמונה של דוטרטה שהוצבה לקראת ביקורו בירושלים, הערבצילום: נעה לנדאו

אולם לצד כל אלה, לביקור ישנו גם חלק נסתר יותר, הכולל תצוגות כלי נשק וציוד ביטחוני מתקדם בהובלת משרד הביטחון, וכן חתימה על רישיון חיפוש נפט לחברת רציו־פטרוליום שבבעלות ישראלית.

רציו פטרוליום זכתה כבר לפני כשלוש שנים בזכויות חיפוש ימיות במכרז של משרד האנרגיה הפיליפיני. בחצי השנה האחרונה החברה ממתינה לחתימתו הסופית של הנשיא דוטרטה על הסכם הזיכיון, שהתעכבה בין היתר בצל תהליכי רפורמה וביקורת על מדיניות ההיתרים והמיסוי. ל"הארץ" נודע כי בכירי החברה ביקשו בשל כך את עזרת משרד החוץ בקידום החתימה במהלך ביקורו.

אזרחי הפיליפינים ממתינים לבואו של דוטרטה, הערב בירושליםצילום: AFP

רציו הישראלית שותפה (15%) במאגר לווייתן. במקביל, רציו פטרוליום, חברה בינלאומית, עוסקת בחיפוש, פיתוח והפקת נפט וגז מחוץ לתחומי ישראל. היא מחזיקה בין היתר בזכויות ובאופציות בגיאנה, בסורינאם, במלטה ובאירלנד. לפי התקשורת הפליפינית, באזור החיפוש פוטנציאל רב לתגליות.

איוב קרא מברך את רודריגו דוטרטה

אף שלא דווח על כך בלו"ז הגלוי, בביקור צפויים להיערך כמה אירועים הקשורים בעסקאות נשק. לאורך השנים מסתירה ישראל את טיב והיקף הייצוא הביטחוני שלה למדינות רבות בעולם, אולם אתרי אינטרנט ועמודי פייסבוק רשמיים בפיליפינים כבר חשפו בעבר את הרכישות הרבות. השגרירות הפיליפינית בארץ הכינה לו"ז נפרד למשלחת גמלאי צבא ומשטרה, המצטרפת לנשיא לשם ״חשיפה לפיתוחים עדכניים של הציוד הביטחוני בישראל״. עם זאת, השגרירות נמנעה מלהרחיב בעניין. 

מכירת נשק מתוצרת ישראל לשלטון דוטרטה נתקלת בביקורת ציבורית בשל הפרת זכויות האדם במדינה והתבטאויותיו המקוממות הרבות. קבוצת ישראלים מתכננת בשל כך להפגין מחוץ לפגישה בבית הנשיא. בראש הביקורת: מלחמתו העקובה מדם נגד הסמים, שגבתה עד כה את חייהם של אלפי קורבנות. דוטרטה מואשם על ידי הקהילה הבינלאומית ברצח אזרחים. הוא אף מתגאה בכך, וטען בעבר בין היתר שדחף אדם ממסוק וירה באנשים ברחובות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ