יועץ לשעבר של עבאס: "הימין הישראלי וחמאס הם כרגע שותפים טבעיים לסוג של שלום"

חוסיין אגא, שניהל בעבר מגעים חשאיים עם ישראל בשם הרשות, אמר בראיון שלממשלת נתניהו יש סיכוי גבוה יותר להגיע להסכם עם חמאס מאשר עם הרשות. לדבריו, "אין בישראל פרטנר להסכם שפתח רוצה"

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איסמעיל הנייה בעזה, ביולי
איסמעיל הנייה בעזה, ביוליצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

מקורבו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, חוסיין אגא, סבור כי לממשלת נתניהו יש סיכוי גבוה יותר להגיע להסכם משמעותי עם חמאס מאשר עם הרשות. אגא, שייצג את עבאס בכמה ערוצי משא ומתן חשאיים עם ישראל, ציין ש"הימין הישראלי וחמאס הם כרגע שותפים טבעיים לסוג של שלום. הם שני הפרטנרים היחידים שיכולים להגיע להסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים מבחינה אידיאולוגית". את הדברים אמר בראיון נרחב שהעניק לאחרונה למגזין הבריטי "פאתום" (Fathom), ועוסק בישראל.

חוסיין אגא

אגא, היסטוריון ממוצא לבנוני שייעץ בעבר גם ליאסר ערפאת, הסביר שממשלת נתניהו וחמאס "לא מאמינים בפתרון קבע לסכסוך, ולכן שניהם יכולים לקבל הסכמי ביניים שיכולים להתקיים לאורך תקופת זמן ארוכה". לדבריו, בניגוד לפתח ולרשות הפלסטינית, גופים חילוניים במהותם ש"מקובעים לחלוטין על הסכם קבע עם ישראל", חמאס מסוגל להגיע עם ישראל להבנות נקודתיות, בלי לחתור לסיום הסכסוך איתה.

"אין בישראל פרטנר להסכם שפתח רוצה, וגם לנתניהו אין פרטנר בצד הפלסטיני לסוג ההסכם שהוא רוצה", הסביר אגא, שניהל ערוץ שיחות חשאי מול עורך דינו של נתניהו, יצחק מולכו, בשנים 2014-2013. לדבריו, "לחמאס לא משנה מה הם מקבלים בכל נקודת זמן ספציפית. סיום הסכסוך, סוף התביעות, אלה לא סוגיות שמטרידות אותם. הם מאמינים בצבירת נכסים ובניית חברה איסלאמית. לכן הם גמישים. הם פטאליסטים שמאמינים שישראל תיעלם בסופו של דבר, ולכן כל השאר לא באמת חשוב".

דבריו של אגא מגיעים על רקע המגעים שמקיימת ישראל מול חמאס בחודשים האחרונים על הפסקת אש ארוכת טווח ברצועת עזה, והטענות של עבאס ושאר בכירי הרשות על כך שממשלת נתניהו מנסה לחזק את הארגון על חשבון הממשלה הפלסטינית. אגא הזהיר כי למרות שלישראל יהיה נוח יותר להגיע להסכם עם חמאס, עליה לקחת בחשבון ש"רוב החברה הפלסטינית אמנם מוסלמית, אבל רוב הפלסטינים לא תומכים בפוליטיקה האיסלאמיסטית של חמאס".

עבאס וטראמפ בבית לחם, בשנה שעברהצילום: Evan Vucci/אי־פי

השיחות שניהל אגא לפני ארבע שנים עם מולכו הובילו לניסוח טיוטת "הסכם מסגרת" ישראלי-פלסטיני, שאמורה הייתה לשמש כבסיס למשא ומתן שהוביל שר החוץ הקודם של ארה"ב, ג'ון קרי. אלא שלאחר ניסוח הטיוטה, עבאס ונתניהו סרבו לקבל אותה באופן רשמי. אגא אמר בראיון כי ב-2014, "נתניהו היה מסוגל להגיע להסכם עם הפלסטינים", ושהוא התקרב אז לאפשרות של השגת הסכם.

אגא לא הזכיר את השיחות עם מולכו במהלך הראיון, אולם ציין: "יש לי בכיס הסכם מסגרת שלא עובר את הקווים האדומים של ישראל או של הפלסטינים. אבל התוכן לא מספיק. צריך גם מצב פוליטי מתאים". אגא סבור שכיום נתניהו לא מסוגל להתחייב להסכם מבחינה פוליטית. "כרגע זה לא שווה לו. הוא מסתדר בלי זה במחיר נמוך, אז למה לקחת את הסיכון?", אמר. זו עוד סיבה, לדבריו, שנתניהו קרוב יותר להסכם עם חמאס מאשר עם הרשות.

אגא התייחס גם ליוזמת השלום של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ואמר כי הוא שוגה לחשוב ששיפור המצב הכלכלי יגרום לפלסטינים לזנוח את עקרונותיהם. לדבריו, "אנשי טראמפ חושבים שהם יהפכו את הפלסטינים למשתפי פעולה מתונים שיסתפקו במועט, על ידי זה שישפרו את מצבם הכלכלי. הם טועים. לזרוק כסף על אנשים לא יעמעם את רגשותיהם בתחום הפוליטי".

לדברי אגא, "הנשיא טראמפ באמת מחפש הסכם, אבל האופן שבו הצוות שלו חותר להשגתו לא תמיד חכם". כדי להשיג הסכם, הוא אמר, היוזמה הכלכלית של הממשל חייבת להתלוות ל"מטרייה פוליטית" שתענה על סוגיות הליבה של הסכסוך. "אנחנו צריכים את המטרייה הזו, מסמך שייכתב בו – שתי מדינות לשני עמים, שתי בירות בירושלים, פיתרון מוסכם והוגן לסוגיית הפליטים. מסמך כזה לא יביא שלום באופן מיידי ולא יסיים את הסכסוך, אבל הוא יוליד תקווה. התקווה היא מצרך נדיר באזור כרגע, וחייבים לחדש אותה כדי שאנשים יאמינו שזה אפשרי".

אגא ציין עוד שבשיחות שקיים עם ישראלים לאורך השנים הוא התרשם שהימין פתוח יותר מהשמאל הישראלי לדיון במה שהוא מכנה "נושאי 1948", ובראשם סוגיית הפליטים. הוא תיאר שיחה עם מכר ישראלי משורות הימין, שלדבריו אמר לו: "לי אין בעיה לחיות אתכם באותה מדינה. ז'בוטינסקי דיבר על זה שיכול להיות נשיא ערבי. זה לא אפשרי כרגע, אבל משם אנחנו (הימין – א"ת) מגיעים".

לקריאת הראיון המלא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ