דוטרטה: נתניהו ואני חולקים את אותה התשוקה לשלום ולבני אדם

נשיא הפיליפינים, שמואשם בהפרת זכויות אדם בארצו, ציין עוד שהוא וראש הממשלה חולקים את הלהט למנוע מאלו שמחזיקים באידיאולוגיות מושחתות לפגוע ביחסים בין המדינות

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ודוטרטה בירושלים, היום
נעה לנדאו
נעה לנדאו

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה הצהיר היום (שני) שהוא וראש הממשלה בנימין נתניהו חולקים את אותה התשוקה לשלום ולבני אדם. "אנחנו חולקים גם את הלהט לא לאפשר לאלו שמחזיקים באידיאולוגיות מושחתות להרוס משפחה", אמר הנשיא השנוי במחלוקת שמואשם בהפרת זכויות אדם בארצו, לפני פגישה עם נתניהו בירושלים. "מבחינה זו, ישראל יכולה לצפות לכל עזרה שלפיליפינים יש להציע". דוטרטה הוסיף כי הוא מקווה שיימשכו היחסים החמים והידידותיים בין ישראל והפיליפינים. 

גם ראש הממשלה נשא דברים והזכיר שהפיליפינים עמדה לצד היהודים בשואה, ואמר כי דוטרטה הוא הנשיא הראשון מהפיליפינים שמבקר בישראל. "אנחנו זוכרים את חברינו", אמר וציין כי היחסים בין המדינות פורחים בשנים האחרונות. 

דוטרטה נחת בישראל אתמול לביקור רשמי שייארך ארבעה ימים. זהו ביקורו הראשון של נשיא פיליפיני מאז נוסדו הקשרים הדיפלומטיים בין המדינות ב-1957. לאחר מכן, דוטרטה ימשיך לירדן. בהמשך יפגוש דוטרטה את נשיא המדינה, ראובן ריבלין, השתתף באירוע עם עובדים פיליפינים, סייר ביד ושם ובעיר העתיקה בירושלים ויבקר באנדרטה לזכר פתיחת שערי הפיליפינים להצלת יהודים בשואה.

דוטרטה נוחת בארץ, אתמולצילום: משרד החוץ

בביקור נחתם גם הסכם לשיפור תנאי העובדים הסיעודיים מהפיליפינים, אחרי שנים של מאבק, ולפיו יוגבלו דמי התיווך של חברות ההשמה ל-800 דולר ועלות הטיסה. נתניהו אמר בדבריו שגם אביו טופל בידי מטפלת מהפיליפינים. "אשה יוצאת דופן שטיפלה בכל צורך שהיה לאבי, ולאחר שמת טיפלה גם באחיו", סיפר. "אני נרגשתי מאוד ממפגן האנושיות הזה".

גורמים בלשכת ראש הממשלה הוסיפו כי דוטרטה הזמין את נתניהו לביקור בפיליפינים, וכי השניים דנו בקידום טיסה ישירה בין המדינות, וכן בשיתופי פעולה בתחומי הטכנולוגיה, חקלאות, סיעוד ותחומים נוספים. בנוסף, ראש הממשלה העלה בפגישה את סוגיית הישראלי הנעדר בפיליפינים זה שלוש שנים, וביקש מהנשיא סיוע במאמצים לאיתורו.

ביקורו של דוטרטה בישראל מלווה בביקורת ציבורית ופוליטית. כך לדוגמה, מינו נגרין, מנכ"ל נוף פילטריישן המתמחה בסינון ובטיהור מי שתייה, הודיע שיחרים אירוע של השגרירות הפיליפינית ומכון הייצוא בו דוטרטה ישתתף. "הדבר הזה הוא ביזיון שלא ייאמן", אמר בשיחה עם "הארץ". "זו לא עת להחריש". 

היועץ המשפטי לשעבר לממשלת הפיליפינים עד עליית דוטרטה לשלטון ב-2016, פלורין הילביי, אמר אמש בראיון למואב ורדי בתכנית "העולם היום" בכאן 11 כי החלטת ישראל להזמין אותו "מצערת" ו"אומרת הרבה על ישראל שמזמינה מישהו שהשווה עצמו להיטלר". לדבריו, "אלפים רבים של פיליפינים כבר מתו במסגרת המלחמה בסמים. חלק אומרים שזה כבר הגיע ל-20 אלף, חלק אומרים שמדובר בעשרת אלפים. זו הפרה חמורה של זכויות אדם וההחלטה להזמין אותו מעידה רבות על ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ