איימן עודה נפגש עם מוגריני: גנו את חוק הלאום ופעלו במוסדות האיחוד לבטלו

שרת החוץ של האיחוד הודיעה כי היא מכבדת את זכותה של ישראל להגדרה עצמית, אך לא רוצה שזכויות האדם והדמוקרטיה יהיו תחת איום. מוגריני הוסיפה כי האיחוד יעקוב אחרי השלכות החוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוגריני ועודה במשרדי האיחוד האירופי בבריסל, היום

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, נפגש היום (שלישי) עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, וקרא לה לגנות את חוק הלאום בשם האיחוד האירופי ולפעול לבטלו במוסדותיו. מוגריני אמרה לאחר הפגישה כי האיחוד "ימשיך לעקוב אחרי ההשלכות של יישום החוק".

בהודעה שפרסם לאחר הפגישה כתב עודה שאמר למוגריני כי הביטוי שמופיע בפתח החוק, "ארץ ישראל", מתייחס גם לשטחי הגדה המערבית ופוגע בניסיון להגיע לשלום בין שני העמים. לפי ההודעה, עודה ומוגריני שוחחו גם "על האפליה הכלכלית והחברתית כלפי האזרחים הערבים בישראל, על הריסות הבתים בנגב, ועל ההסתה בקרב ראש הממשלה ושרים נגד האזרחים הערבים".

ח"כים מהרשימה המשותפת מוחים נגד חוק הלאום בכנסת, ביולי האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

גם מוגריני פרסמה הודעה לאחר הפגישה, שבה התייחסה לחוק הלאום וציינה כי לישראל יש זכות להגדיר את עצמה כראות עיניה. "האיחוד האירופי מוקיר את המחויבות של ישראל לערכים המשותפים לדמוקרטיה ולזכויות אדם", כתבה, אך הוסיפה כי האיחוד "לא רוצה לראות את הערכים הללו תחת סימן שאלה או איום".

"אני מודה לנכונות של מוגריני לפגישה, על אף שהיו מי שניסו לבטלה", אמר עודה לאחר הפגישה בבריסל ביחס לפרסום אתמול ב"הארץ", שלפיו גורמים ישראלים הפעילו לחץ על מוגריני לבטל את הפגישה או לקיים אותה בהשתתפות דרג פחות בכיר. "אני רואה חשיבות רבה בתמיכתו של האיחוד האירופי במאבקנו לביטול חוק הלאום, שכן אין זה מאבק פנימי כשנרמסות זכויות של מיעוט במדינה דמוקרטית. שמחתי לגלות כי שרת החוץ שותפה לדאגתנו כי החוק פוגע בראש ובראשונה באזרחים הערבים, אך גם בדמוקרטיה ובאפשרות להקמת מדינה פלסטינית והסיכוי לשלום", הוסיף עודה.

מוגריני במשרדי האיחוד האירופי בבריסל, אתמולצילום: POOL/רויטרס

עודה ציין בהודעתו כי המאבק נגד החוק הלאום מתנהל בראש ובראשונה בישראל, אך הוסיף: "לשותפינו בזירה הבינלאומית יש תרומה חשובה בתמיכתם במאבקנו נגד חוק הלאום שחוקק על ידי ממשלת הימין הקיצונית והגזענית, ומרע לכל האזרחים במיסודו את האפליה, ההפרדה והגזענות".

מוגריני התייחסה היום בעקיפין ללחץ שהופעל עליה לבטל את הפגישה, וחזרה על הודעתה מאתמול, שבה כתבה כי היא נפגשת באופן שגרתי עם נציגי ממשלה ופרלמנט ממדינות שונות, כולל מהאופוזיציה. "ישראל אינה יוצאת דופן", הבהירה. לדבריה, הפגישה עסקה בכמה נושאים מלבד חוק הלאום, בהם יחסי ישראל והאיחוד האירופי, ההתפתחויות הפנימיות בישראל ותהליך השלום במזרח התיכון.

בנוסף, ח"כים מהרשימה המשותפת נפגשו היום עם שר החוץ מלוקסמבורג וביקשו ממנו לפעול נגד חוק הלאום באיחוד האירופי. לדברי הח"כים, דיפלומט בלוקסמבורג אמר להם כי שגרירות ישראל בבריסל ניסתה לבטל את הפגישה. הח"כים סיפרו כי הדיפלומט עדכן אותם שנציגים ישראלים פנו אליו לפני כמה ימים, תהו מדוע הפגישה מתקיימת וביררו במה היא תתמקד. שר החוץ של לוקסמבורג, ז'אן אלסבורן, סירב לבטל את הפגישה.

ח"כ אחמד טיבי אמר כי התערבות זו של שגרירות ישראל חורגת מסמכות משרד החוץ. "נמשיך להיפגש עם בכירים בעולם ולהסביר את מצבנו", אמר טיבי, שהשתתף בפגישה יחד עם חבריו לסיעה ג'מאל זחאלקה, מסעוד גנאיים, יוסף ג'בארין וטלב אבו עראר. ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "לא היתה פנייה של שגרירותנו בבריסל לשלטונות לוקסמבורג בנושא חברי כנסת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ