בצה"ל אומרים כי אברה מנגיסטו והישאם א-סייד בחיים ונמצאים בידי חמאס

ההערכה המודיעינית בצה"ל היא שבעקבות המצב של חמאס בעזה, ישראל קרובה יותר להסלמה מאשר להסדרה ■ בצה"ל טוענים כי פגיעה באונר"א עלולה לגרום לקריסה הומניטרית ברצועה ■ בשנה וחצי האחרונות תקף צה"ל יותר מ-200 מטרות כדי למנוע את התבססות איראן בסוריה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של משפחת מנגיסטו בירושלים, ב-2014
הפגנה של משפחת מנגיסטו בירושלים, ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

צה"ל מחזיק במידע מודעיני שלפיו אברה מנגיסטו והישאם א-סייד בחיים ומוחזקים בידי חמאס. לפי המידע, הארגון מחזיק גם בגופות החיילים אורון שאול והדר גולדין. בצבא היו סבורים שלא נכון לכלול את סוגיית השבויים והנעדרים בחלקיה הראשונים של ההסדרה בעזה, אלא לדחות את העיסוק בה לשלבים מאוחרים יותר.

ההערכה המודיעינית בצה"ל היא שבעקבות ההתפתחויות האחרונות והמצב של חמאס בעזה, ישראל קרובה יותר להסלמה מאשר להסדרה. הצבא סבור כי פוטנציאל הנפיצות של החזית הפלסטינית הוא הגבוה ביותר מבין כל החזיתות. בצה"ל דחפו את הדרג המדיני לייצר הסדרה מול חמאס, אבל חשבו שלא נכון יהיה לפעול להשגתה ללא שיתוף נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס.

בצבא לא רואים את הסנקציות נגד סוכנות הסעד לפליטים פלסטינים אונר"א כצעד חיובי, וסבורים שקריסתה עלולה להביא להתדרדרות במצב. עמדת צה"ל היא שלישראל יש אינטרס מובהק שהפלסטינים בגדה ובעזה יצליחו לבסס חיי שגרה סבירים. חלק מהמטרות שהציב הקבינט לצבא הוא לוודא שלא תתרחש קריסה הומניטרית בעזה. בצה"ל מטילים ספק אם אפשר יהיה לעמוד במטרה זו אם לא יימצא תחליף ראוי לאונר"א. 

בית ספר של אונר"א בעזה, בשבוע שעבר. בצה"ל מעריכים שפגיעה בסוכנות עלולה להביא להתדרדרותצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

עוד בגזרת עזה, צה"ל אמר שסיכל בשנה האחרונה 15 מנהרות שחצו לשטח ישראל מהרצועה. כמו כן, קיימות מנהרות נוספות אחריהן הצבא עוקב. בצה"ל הבהירו שהפעילות מול המנהרות תימשך גם במקרה שההסדרה מול חמאס תצא לפועל.

אסד חוזר לגולן

בצה"ל מסרו שבשנים האחרונות תקף הצבא שיירות נשק מאיראן ופעל למנוע את ההתבססות האיראנית בסוריה. לטובת כך תקף צה"ל בשנה וחצי האחרונות יותר מ-200 מטרות וירה כ-800 טילים ופצצות. כמו כן, בצה"ל היו מודעים להעברת טילים מאיראן לעיראק ומשם לסוריה. עוד מסרו כי בשנים האחרונות הפכה ההתמודדות עם ארגון המדינה האסלאמית לחלק מהפעילות השוטפת של הצבא, והדגישו כי לצבא תרומה משמעותית בהבסת הארגון באזור. 

עוד נמסר מהצבא שכוחות צבא סוריה החלו לשוב לשטח הגולן, שם הנשיא בשאר אל-אסד החל לבסס את שליטתו והוא שולט על 70% מהשטח. אוגדות של הצבא הסורי שעזבו את אזור הגולן עם תחילת מלחמת האזרחים חזרו לאזור, ויש כוונה לפתוח מחדש את מעבר קוניטרה. בנוסף, רוסיה הציבה באזור חמישה גדודי משטרה צבאית כדי לאכוף את ההסכמים בין סוריה לארגוני המורדים ולוודא שלא תהיה פגיעה בתושבי הכפרים בגולן.

כוחות סורים בדרום סוריה, בחודש שעברצילום: Sergei Grits/אי־פי

פעילות צה"ל בשטח סוריה יצרה לא פעם מתיחות בין רוסיה לישראל. הרוסים טענו שתקיפות צה"ל בסוריה פוגעות בהישגים של אסד, שהוא בן בריתם ויש להם אינטרסים משותפים. מנגד, במוסקבה היו מוכנים לקבל את עמדת צה"ל שיש להרחיק את איראן למרחק של 80 ק"מ מהגבול, מתוך תפיסה שטהראן תתחרה איתה על השפעה במדינה אחרי סוף המלחמה.

במאי האחרון זיהו בצה"ל שאיראן שינתה גישה בפעילותה בסוריה. לפי ההערכות אז, טהראן לא ויתרה על רצונה להתבסס בסוריה, אך זוהתה בלימת תהליכים ופינוי של אתרים שונים. בצבא אומרים כי איראן הוציאה עד היום בסוריה 17 מיליארד דולר, וקיימת הבנה בטהראן שההשקעה לא משיגה את תוצאותיה. 

בצה"ל התייחסו גם לפרויקט "שכנות טובה", שבמסגרתו סיפק הצבא לתושבי הכפרים הסמוכים לגבול מזון וציוד רפואי. במסגרת פרויקט היה הצבא בקשר עם תושבי הכפרים, שהתארגנו כמיליציה לשמירה על ביטחונם. צה"ל השקיע כמה עשרות מיליוני שקלים כדי לאפשר לתושבים להמשיך לקיים חיי שגרה.

עוד בסוריה, חיזבאללה מנסה לשדרג את מערך הנשק שלו להפוך את הטילים שלו למדוייקים. צה"ל פועל למנוע שדרוג זה. לפי הערכת הצבא, מצבו של חיזבאללה קשה, לאחר ש-2,000 מאנשיו נהרגו במלחמה בסוריה וכ-10,000 נפצעו.

צה"ל מוכן נוכח האיומים 

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, הציג בימים האחרונים לקבינט הביטחוני איגרת לפיה צה"ל ערוך מבצעית לכל האיומים שעומדים בפני ישראל. זאת, על רקע הביקורת של נציב קבילות חיילים, האלוף במיל' יצחק בריק, לפיה הצבא במשבר קשה. לפי האיגרת, הצבא במוכנות גבוהה מבחינת ההכשרה ומבחינת כמות האימונים שביצע.

לפי הצבא, איראן היא האיום החמור ביותר על ישראל כיום, והוא כולל את התבססותה בסוריה, תעשיית הגרעין והטילים, וניסיונותיה לחזק את חיזבאללה וחמאס. האיום השני בחומרתו הוא חיזבאללה, שלישי הוא הסכסוך מול הפלסטינים ורביעי הארגונים דאעש ואל-קאעידה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ