צה"ל סגר את מעבר ארז בעקבות עימותים בין פלסטינים לכוחות באזור

בהודעת הצבא נמסר כי הפלסטינים השחיתו את המעבר ולכן יש לתקנו. עם זאת, ישראל תאפשר מעבר במקרים הומניטריים שייבדקו באופן פרטני. בעימותים נפגעו 25 פלסטינים משאיפת עשן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבר ארז, בחודש שעבר
מעבר ארז, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

צה"ל הודיע היום (רביעי) כי סגר את מעבר ארז שבצפון רצועת עזה עד להשלמת תיקונים לנזקים שנגרמו לו בידי פלסטינים. עם זאת, הודיע כי יתאפשר מעבר במקרים הומניטריים שייבדקו באופן פרטני. המעבר משמש למעבר סוחרים וחולים הזקוקים לטיפול רפואי מחוץ לרצועה, ומעטים עוברים בו מדי יום.

מנהל המעברים ברצועת עזה, מאהר אבו אלעוף, אישר כי ישראל סגרה את המעבר. לפי הצבא, במהלך עימותים שהתרחשו אתמול ברצועה הושחתו תשתיות בצד הפלסטיני של המעבר. 25 פלסטינים נפגעו במהלך העימותים משאיפת עשן.

גם בחודש שעבר הודיע צה"ל לפלסטינים על סגירת המעבר. ההחלטה על הסגירה התקבלה לאחר הערכת מצב שקיים שר הביטחון אביגדור ליברמן, בשל המשך ההפגנות ליד גדר הרצועה. אולם לפי מקורות במערכת הביטחון היה מדובר במהלך סמלי בעיקרו, נטול השפעה משמעותית על שגרת החיים ברצועה, שנבחר במכוון כדי לא לפגוע בהסכם הפסקת האש מול חמאס.

בשבעת החודשים הראשונים של 2018, נרשמו במעבר 58,838 תנועות - ממוצע של כ-336 מדי יום - כשכניסה ויציאה של אותו אדם נרשמת פעמיים. כ-60% מהעוברים הם אלה חולים שכניסתם לא הופסקה, וכ-30% נוספים הם אנשי או"ם, ארגוני סיוע, דיפלומטים ועיתונאים שגם הם מורשים להמשיך ולעבור. בפועל, מדובר במניעת מעבר של עשרות סוחרים שרובם יוצאים לירדן. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ