בג"ץ דחה את עתירת תושבי חאן אל אחמר והתיר למדינה להרוס את הכפר

הכפר הבדואי בגדה המערבית יפונה בתום מאבק משפטי, לאחר שהשופטים סירבו להפוך החלטה שנתן הרכב קודם. ליברמן: "החלטה אמיצה ומתבקשת, איש אינו מעל לחוק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חאן אל אחמר, בפברואר האחרון

בג"ץ דחה הבוקר (רביעי) את עתירת תושבי חאן אל-אחמר נגד פינוי והריסת הכפר הבדואי שבגדה המערבית, והתיר למדינה להוציא את ההריסה לפועל. הכפר, שהוקם על אדמות מדינה ובתיו נבנו ללא היתרים, היה אמור להיות מפונה בחודש שעבר לפי תוכניות גופי הביטחון.

לקריאת החלטת בג"ץ

השופטים חנן מלצר, יצחק עמית וענת ברון קבעו כי ניתן לפנות את הכפר, לאחר שכבר אמרו במהלך הדיונים כי השאלה המרכזית אינה האם לבצע את הפינוי אלא לאן להעביר את התושבים. המדינה מעוניינת לפנות את התושבים לאתר קבע המוקם בימים אלה סמוך לאל-עזריה, שבאזור מעלה אדומים. עם דחיית העתירה, בוטלו הצווים הארעיים שמנעו את פינוי הכפר, והמדינה תוכל לפנות את המקום תוך שבעה ימים. המשנה לנשיאה מלצר אמר כי עצם ביטול הצווים אינו מחייב פינוי מיידי - בניגוד לפסיקות קודמות, כמו בעמונה - וכי המועד נתון לשיקול דעת המדינה.

העתירה הוגשה על רקע סירוב המדינה לבחון תוכנית להסדרת הכפר שהציעו התושבים. בכפר מתגוררות כמה עשרות משפחות בדואיות משבט הג'הלין, שגורש מהנגב בשנות ה-50 ומאז מתגורר באזור ללא היתרים. המדינה סירבה במשך השנים להכיר ביישובים של התושבים ולהסדיר את מעמדם, והציעה להם תחת זאת דיור חלופי במתחם הנמצא בין מזבלה למשחטת רכב סמוך לכפר עזריה, שאותו היא מכנה "אתר קיבוע". בחודש מאי, בתום מערכה משפטית ארוכה, אישרו שופטי בג"ץ למדינה להרוס את בתי הכפר.

הדיון עסק בכמה עתירות יחד - נגד לשון הצווים שהוצאו, ונגד המינהל האזרחי, שלטענתם לא בחן את בקשתם להסדיר את המקום. השופט עמית קבע כי פסק הדין הקודם, שהתיר למדינה לפנות את המקום, הוא "נקודת המוצא של הדיון וגם נקודת הסיום. העתירה העיקרית היא בבחינת ניסיון לפתוח מחדש פסק דין חלוט, ודי בטעם זה כדי לדחותה על הסף".

אתר ג'הלין מערב, שאליו יפונו תושבי חאן אל אחמר, ביולי האחרוןצילום: אמיל סלמן

עמית דחה את בקשת העותרים לעכב את הפינוי עד מציאת חלופת מגורים, בין היתר בהסתמך על דברים שנאמרו בפרשת עמונה: "לא רק שחלופה עתידית לא הוכרה כסיבה מספקת לעיכוב פסק דין, גם כאשר היה מדובר בהמתנה לחלופות קיימות בית המשפט דחה בקשות לעיכוב ביצוע".

בנוסף, הוא ביקר את החלטת הבדואים לדחות את הצעת המדינה לאתר חלופי חדש, סמוך למתקן טיהור שפכים באזור מצפה יריחו: "יש להצר על כך שהעותרים מיהרו לדחות את החלופה החדשה, עוד לפני בחינה מעמיקה. קשה להלום כי לאורך כל הדרך העותרים יטענו שהמדינה נכשלה לאורך שנים במתן פתרון ומצד שני יעמדו על הותרת המצב הקיים בעינו". הוא מתח ביקורת גם על הטענה כי הקרקע אינה אדמת מדינה, כיוון שהעותרים לא הוכיחו מנגד כי מדובר בקרקע פרטית.

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בעקבות ההחלטה: "חאן אל אחמר יפונה! אני מברך את שופטי בג"ץ על החלטה אמיצה ומתבקשת - אל מול מתקפת צביעות מתוזמרת של אבו מאזן, השמאל ומדינות אירופה. איש אינו מעל לחוק. אף אחד לא ימנע מאיתנו לממש את ריבונותנו ואחריותנו כמדינה".

אש"ף מתח ביקורת חריפה על פסיקת בג"ץ ומסר כי היא "פשע מלחמה והפרה בוטה של החוק הבינלאומי והאמנות הבינלאומיות". בהודעה שפרסם הארגון בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא נכתב כי החלטת בג"ץ היא פוליטית שנועדה לאפשר לממשלת ישראל לממש את תכניותיה.

גם משרד החוץ הפלסטיני תקף את ההחלטה וקרא להתערבות בינלאומית. "ההחלטה מוכיחה שמערכת המשפט בישראל כפופה לדרג המדיני, ולכן על בית הדין הבינלאומי להתערב מול מדיניות זו להורות על פתיחה בחקירה נגד ישראל", מסר.

ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) כינתה את ההחלטה "אסון הומניטרי ופוליטי". לדבריה, "כנראה שהמתקפה אתמול של שרת המשפטים, איילת שקד, על שופטי העליון הניבה את פירותיה בהחלטת בג"ץ היום. למעשה, ניתנה היום גושפנקה של מערכת המשפט לפנות את חאן אל-אחמר, ולהמשיך בפינוי מאחזים נוספים, לשדוד קרקעות פלסטיניות, לגרש ולנשל את תשוביהן אל ההפקר, אבל בעיקר להנציח את הכיבוש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ