שליח האו"ם למזרח התיכון: הריסת חאן אל-אחמר מנוגדת לחוק הבינלאומי

מלדנוב אמר כי הריסת הכפר הבדואי חותרת תחת פתרון שתי המדינות. הבוקר דחה בג"ץ את עתירת תושבי חאן אל-אחמר נגד פינוי והריסתו, והתיר למדינה להוציא את ההריסה לפועל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסיבת עיתונאים של תושבי חאן אל-אחמר, היום

שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב קרא היום (רביעי) למנוע את הריסת הכפר הבדואי חאן אל-אחמר ואת פינוי תושביו, בעקבות פסיקת בג"ץ. "ההריסות חותרות תחת פתרון שתי המדינות ומנוגדות לחוק הבינלאומי", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

הבוקר דחה בג"ץ את עתירות תושבי חאן אל-אחמר נגד פינוי הכפר והריסתו, והתיר למדינה להוציאם לפועל. לפי תוכנית גופי הביטחון, הכפר, שהוקם על אדמות מדינה ובתיו נבנו ללא היתרים, היה אמור להיות מפונה בחודש שעבר. 

השופטים חנן מלצר, יצחק עמית וענת ברון קבעו כי "אין מקום להתערב בהחלטה לבצע את צווי ההריסה". עוד כתב כי בדיונים קודמים הם אמרו כי השאלה המרכזית אינה אם לבצע את הפינוי אלא לאן להעביר את התושבים. המדינה מעוניינת לפנות את התושבים לאתר קבע המוקם בימים אלה סמוך לאל-עזריה, שבאזור מעלה אדומים, בין מזבלה למשחטת רכב. עם דחיית העתירה, בוטלו הצווים הארעיים שמנעו את פינוי הכפר, והמדינה תוכל לפנות את המקום תוך שבוע. 

העתירה הוגשה על רקע סירוב המדינה לבחון תוכנית להסדרת הכפר שהציעו התושבים, לאחר שבמאי האחרון אישר בג"ץ להרוס את הכפר. מתגוררות בו כמה עשרות משפחות בדואיות משבט הג'האלין, שגורש מהנגב בשנות ה-50 ומאז מתגורר באזור ללא היתרים. המדינה סירבה במשך השנים להכיר ביישובים של התושבים ולהסדיר את מעמדם.

נציג המדינה אמר בבג"ץ גם כי מתוכנן קידום תוכנית לחלופת מגורים נוספת, מזרחית להתנחלות מצפה יריחו וליד מתקן לטיהור שפכים (מט"ש). השופט עמית כתב כי "יש להצר על כך שהעותרים מיהרו לדחות את החלופה החדשה, עוד לפני בחינה מעמיקה שלה, שהרי, גם לשיטתם, על פי התוכנית הקיימת, רדיוס המט"ש מכסה לכל היותר 40% מהשטח הרלוונטי, ומחוץ לרדיוס יש עוד שטח נרחב שניתן לקיים בו את אורח החיים המסורתי שהתושבים מבקשים לדבוק בו". 

עוד כתב עמית כי "בהגשת התוכנית המפורטת  בדקה ה-95 – כאילו לא נעשה דבר עד כה, וכאילו לא דחו העותרים גם את האפשרות שפתח בית משפט זה בתום ההתדיינות בסיבוב הקודם – אין כדי לגלות עילה לפתוח מחדש את פסק הדין". 

אש"ף מתח ביקורת חריפה על פסיקת בג"ץ ומסר כי היא "פשע מלחמה והפרה בוטה של החוק הבינלאומי והאמנות הבינלאומיות". בהודעה שפרסם הארגון בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא נכתב כי החלטת בג"ץ היא פוליטית שנועדה לאפשר לממשלת ישראל לממש את תכניותיה.

גם משרד החוץ הפלסטיני תקף את ההחלטה וקרא להתערבות בינלאומית. "ההחלטה מוכיחה שמערכת המשפט בישראל כפופה לדרג המדיני, ולכן על בית הדין הבינלאומי להתערב מול מדיניות זו להורות על פתיחה בחקירה נגד ישראל", מסר.

ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) כינתה את ההחלטה "אסון הומניטרי ופוליטי". לדבריה, "כנראה שהמתקפה אתמול של שרת המשפטים, איילת שקד, על שופטי העליון הניבה את פירותיה בהחלטת בג"ץ היום. למעשה, ניתנה היום גושפנקה של מערכת המשפט לפנות את חאן אל-אחמר, ולהמשיך בפינוי מאחזים נוספים, לשדוד קרקעות פלסטיניות, לגרש ולנשל את תשוביהן אל ההפקר, אבל בעיקר להנציח את הכיבוש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ