צה"ל לא יהרוס בית של מחבל לאחר שהוכח כי היה חולה נפש

עבד א־רחמן מאהר בני פאדל רצח את עדיאל קולמן בירושלים במארס ונורה למוות. בצבא ובמשרד המשפטים חששו שלא יוכלו להגן על ההריסה אם תוגש נגדה עתירה לבג"ץ

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזור זירת הפיגוע, במארס
יותם ברגר

בית משפחתו של עבד א־רחמן מאהר בני פאדל, שרצח ישראלי בפיגוע בירושלים, לא ייהרס - כך הוחלט בישיבות משותפות לצבא ולמשרד המשפטים. זאת, לאחר שעורכי דין מטעם המשפחה הוכיחו כי בני פאדל לקה בנפשו, והציגו מסמכים רפואיים הנוגעים לטיפולים שעבר בגדה המערבית ובירדן.

עדיאל קולמן

במארס בני פאדל דקר למוות את עדיאל קולמן בעיר העתיקה בירושלים, ואז ירה בו שוטר והרג אותו. המחבל, תושב הכפר עקרבא שלא נקשר בעבירות ביטחון ולא היה מוכר כפעיל בארגון כלשהו, קיבל היתר להיכנס לישראל כדי לחפש עבודה.

לרוב, בעקבות פיגועים הורס צה"ל את הבתים שבהן מתגוררות משפחות המחבלים, אך במקרה זה התקבלה החלטה להימנע מכך. מקורות המעורים בנושא אמרו ל"הארץ" כי במשרד המשפטים ובפרקליטות הצבאית סברו שאם תוגש עתירה נגד הריסת הבית יהיה קשה להגן על המהלך, בשל עברו הרפואי של בני פאדל.

מדובר צה"ל נמסר: "בעקבות הפיגוע, נמסרה למשפחתו של המחבל הודעה על כוונה להרוס את בית המחבל, והמשפחה הגישה השגה בנושא. בהשגה העלתה המשפחה טענות לפיהן המחבל סבל ממחלת נפש, והעבירה מסמכים רפואיים ממספר גורמי רפואה לתמיכה בטענותיה".

המחבל, בני פאדל

עוד נמסר כי "לאחר בחינה מעמיקה של הטענות אותן העלתה המשפחה והתייעצות בגורמים הרלוונטיים, נמצא כי לאור הטענות בדבר מצבו הנפשי של המחבל והמסמכים שהוצגו, אין להורות על הריסת בית המחבל. בהתאם, הוחלט היום לקבל את ההשגה. צה"ל משתתף בצער העמוק של בני משפחתו של עדיאל קולמן ז"ל, ועדכן את המשפחה בהחלטה שהתקבלה ובנימוקיה".

בניגוד לגרסת הצבא, סיפרה אתמול אמו של קולמן, יעל, כי אף גורם רשמי לא הודיע לה
על ההחלטה. "אני מבקשת מכל מי שיכול לערער על ההחלטה", אמרה. "רוצח נתעב שקיבל אישור לחפש עבודה הוא לא חולה נפש, הוא תפקד מספיק כדי לרצוח בדם קר את הבן שלי".

המוקד להגנת הפרט, שייצג את משפחת בני פאדל, מסר כי "מדובר על ענישה קולקטיבית של אנשים שלא היה להם שום קשר לרצח. הצבא בעצמו ב-2005 הגיע למסקנה שהריסות כאלה אינן אפקטיביות כהרתעה ועלולה אף לעודד טרור. רק ב-2014 החליטה הממשלה לחדש הריסות אלה, למרות שמדובר על צעד שעלול להזיק ביטחונית ובטח פסול מוסרית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ