אושרה תוכנית להקמת עשרות יחידות דיור ליהודים בשכונת בית חנינא בירושלים

אם התוכנית תצא לפועל, היא תיחשב לאחת ההתנחלויות היהודיות הגדולות בשכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים. חברה פלסטינית שמחזיקה בכמעט ממחצית השטח דרשה לא לאשרה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית חנינא, לפני שנתיים
בית חנינא, לפני שנתיים

ועדת התכנון המקומית בעיריית ירושלים אישרה אתמול (רביעי) תוכנית להקמת 150 יחידות דיור בשכונת בית חנינא בעיר, מעבר לקו הירוק. מחצית מהדירות מיועדות לציבור יהודי. הוועדה התעלמה ממכתב ששלחה חברה פלסטינית שמחזיקה בבעלות על כמעט ממחצית השטח ובו דרישה שלא לאשר אותה. לטענת החברה, הוועדה המקומית כלל אינה מוסמכת לדון בתוכנית ללא הסכמתה.

התוכנית משתרעת על פני כ-10 דונם. 55 אחוזים מהמגרש נמצאים בבעלות יהודית ו-45 אחוזים נמצאים בבעלות חברה פלסטינית פילנתרופית שמסייעת לתושבי מזרח ירושלים בתחום הדיור, בשם מג'לס אל-אסכאן. החברה רכשה את חלקה לפני יותר מעשר שנים מהאוניברסיטה העברית, שקיבלה אותה במתנה מתורם.

בחודשים האחרונים מקדם פעיל הימין אריה קינג, חבר מועצת העיר, את יישום התוכנית על כל השטח, בהנחה שמחצית מיחידות הדיור יוקמו בידי החברה הפלסטינית לטובת תושבים פלסטינים ומחציתן יהיו לאכלוס יהודים בשכונה. אם המהלך יצליח, השטח ייחשב לאחת ההתנחלויות היהודיות הגדולות ביותר בתוך השכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים. 

"למגיש התוכנית לא יכול להיות מעמד להגשת תב"ע תוך פגיעה בזכויות הרשומות", כתב עו"ד אחמד ספדי בשם החברה הפלסטינית עוד לפני הדיון, "הוועדה הנכבדה מתבקשת להורות על ביטול ההגשה וביטול התיק". הוועדה דחתה את הבקשה וקבעה כי היא דנה בנושאי תכנון ולא בנושאי בעלות. בהצעה להקמת יחידות הדיור תמכו כל נציגי הסיעות החרדיות ורק נציגת מרצ, לורה ורטון, הצביעה נגד. "עיריית ירושלים לא ממלאת את תפקידה בעמידה על החוק ובריסון פורעי החוק", אמרה ורטון.

המכתב מהחברה הפלסטינית לוועדת התכנון

סגן ראש העיר ירושלים וממלא מקום יו"ר ועדת התכנון והבנייה, יוסי דייטש, בירך על ההחלטה ואמר: "שמח לבשר שאישרנו בניית 150 יחידות דיור בבית חנינא, ובמיוחד שמח שכעת יוכלו 75 משפחות יהודיות להתגורר במקום. אני תקווה כי אישור היחידות יהיה הסימן והאות המבשר להפשרת הבנייה בעיר כבר בשנה הבאה עלינו לטובה, בכל רחבי העיר ועבור כל המגזרים", הוסיף דייטש, שמתכוון להתמודד לראשות העיר.

קינג אמר כי ניסה להגיע להסכמה עם החברה הפלסטינית, אך בינתיים ללא הצלחה. "אנחנו לא בורחים, המטרה שלנו היא להגיע להסכמה איתם ולחלק בינינו את המגרש", אמר קינג. לדבריו, ניתן יהיה לכפות על החברה הפלסטינית את פירוק השותפות בבית המשפט.

חגית עפרן משלום עכשיו אמרה כי "זה לא פרויקט של נדל"ן אלא פרויקט של התרסה והתנחלות. העובדה שהיזמים הישראלים שבבעלותם רק מחצית מהקרקע הכינו תוכנית שלמה בלי לשאול את הבעלים הפלסטינים של המחצית השניה, מעידה שאין להם שום כוונה לדו-קיום ולשלום, אלא רק להקשות על הסיכוי לפשרה של שתי בירות בירושלים".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "נושא הבעלויות נבדק במסגרת בדיקת תנאי הסף של התוכנית. מכיוון שמדובר בתוכנית הנמצאת בסמכות הוועדה המחוזית, הנושא נבדק על ידי לשכת התכנון המחוזית של משרד האוצר שקבעה בתאריך 05.09.18 שהתוכנית עומדת בתנאי הסף. ככל שיש טענות בעניין - יש לפנות לוועדה המחוזית".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ