עיכוב צפוי במינוי הרמטכ"ל והמפכ"ל: בג"ץ מקפיא את כינוס הוועדה למינוי בכירים

התנועה לטוהר המידות עתרה נגד מינוי שני חברים בוועדה, בטענה שהם מקורבים לנתניהו. ליברמן, שצפה שהעתירה תידחה, תכנן להציג את המועמדים הסופיים לרמטכ"ל היום או ביום ראשון

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט, השבוע
שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט, השבועצילום: אריאל חרמוני / משר

עיכוב אפשרי בהחלטות על מינוי הרמטכ"ל הבא ומפכ"ל המשטרה הבא. בג"ץ הוציא הבוקר (חמישי) צו על תנאי וצו ביניים בעתירה נגד הרכב הוועדה לאישור מינוי בכירים. המשמעות: שר הביטחון, אביגדור ליברמן, יתקשה להכריז עד ראש השנה על זהות מועמדו לתפקיד הרמטכ"ל הבא, כפי שתכנן.

הדיון בבג"ץ היום עסק בעתירה של התנועה לטוהר המידות, שהיו"ר שלה הוא היועץ לשעבר לביטחון לאומי, פרופ' עוזי ארד. העתירה כוונה נגד מינוי שני חברים חדשים בוועדה בשל קרבתם לראש הממשלה בנימין נתניהו: רואת החשבון איריס שטרק ותת-אלוף (במיל') יעקב נגל, שהיה ממלא מקום היועץ לביטחון לאומי. השופטים מני מזוז, דוד מינץ ועופר גרוסקופף קיבלו את בקשת התנועה להוציא צו על תנאי וצו ביניים למינויים.

איריס שטרק, ב-2015צילום: אייל טואג

במהלך הדיון התייחס השופט מזוז לעובדה שנתניהו נמצא תחת חקירה. לדבריו, "כיוון שלראש הממשלה עשוי להיות עניין בזהותו של המפכ"ל שצפוי להתמנות בקרוב, כיוון שיש לו אינטרס, אסור לו להיות מעורב בהליכים שנוגעים למינוי הוועדה שצריכה לאשר את מינוי המפכ"ל". לדברי מזוז, "לאורך כל השנים, מניסיוני, שרים וגם ראשי ממשלה שהיו בסטטוס של נחקרים הדירו את עצמם בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה ממעורבות במינויים שהיתה להם נגיעה לעובדה שהם נחקרים".

לפי החלטת בג"ץ, עד לתאריך ה-7 באוקטובר נדרשת המדינה לשקול מחדש את מינוי חברי הוועדה, שבראשה עומד השופט בדימוס אליעזר גולדברג. בכך מוקפאת פעילות הוועדה לפרק זמן זה.

המשמעות המעשית של ההחלטה היא עיכוב בהליך מינוי הרמטכ"ל והיא עשויה להשפיע גם על מינוי המפכ"ל. ליברמן התכוון להביא לאישור הוועדה שמות של מועמדים לתפקיד הרמטכ"ל כבר בסוף אוגוסט. ההליך התעכב בשל העתירה, אולם לדברי מקורות ביטחוניים היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היה משוכנע כי בג"ץ יקבל את עמדת המדינה וכי לא צפוי עיכוב נוסף.

ליברמן תכנן להציג את מועמדיו היום או ביום ראשון, לאחר דחיית העתירה. כיוון שההנחה היתה שהפעם אין רבב בעברם של המועמדים, זה היה מאפשר החלטה סופית על מינוי הרמטכ"ל, כאחד משני המועמדים, בתוך זמן קצר.

אולם כעת, לאחר הוצאת הצווים, עומדות בפני המדינה שתי ברירות: התעקשות על מינוי שטרק ונגל ודחייה בהכרזה על הרמטכ"ל הבא, שאמור להיכנס לתפקידו ב-1 בינואר הקרוב, או התקפלות מהירה ומינוי חברים חדשים לוועדה, שלא יהיו ספקות לגבי קרבה יתרה בינם לבין ראש הממשלה, תוך ויתור על המשך ההתדיינות המשפטית.

בהשוואה להליך מינוי הרמטכ"ל, ההחלטה בעניין מפכ"ל חדש טרם נכנסה לשלב מעשי – אולם הדיון התקשורתי בכך התרחב בימים האחרונים על רקע כוונתו המסתמנת של השר לביטחון פנים גלעד ארדן שלא להאריך את כהונת המפכ"ל הנוכחי רוני אלשיך בשנה נוספת.

את התנועה לטוהר המידות ייצגו בדיון עו"ד יובל יועז וד"ר רפי נץ-צנגוט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ