קצין בכיר בפיקוד הצפון: חיזבאללה שולט בצבא לבנון, במלחמה הבאה לא נבחין ביניהם

לדברי הקצין, "ההפרדה בין לבנון לחיזבאללה במלחמת לבנון השנייה היתה טעות". הוא הוסיף כי לאורך הגבול יש מוצבים של הארגון, שבחלקם עשרות לוחמים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רכב של צה"ל ליד החומה בגבול לבנון ועמדה של חיילי צבא לבנון, אתמול
רכב של צה"ל ליד החומה בגבול לבנון ועמדה של חיילי צבא לבנון, אתמולצילום: רמי שלוש

קצין בכיר בפיקוד הצפון אמר אתמול (רביעי) כי חיזבאללה מתחזק בלבנון בשנים האחרונות, ובפועל שולט ומשפיע על התנהלות צבא לבנון. לדברי הקצין, "ההפרדה בין לבנון לחיזבאללה במלחמת לבנון השנייה היתה טעות. במלחמה הבאה לא נעשה את ההפרדה הזו. אנו נפגע בלבנון ובכל תשתית שמסייעת ללחימה". הוא הוסיף כי "אם זה לרסק את לבנון או לעשות את ההפרדה בין חיזבאללה לצבא לבנון - אעדיף לרסק את לבנון".

לפי הצבא, לאורך הגבול הצפוני פרוסים מוצבים של חיזבאללה שבהם נמצאים לוחמים סדירים של הארגון, לעתים בודדים מהם ולעתים כמה עשרות. במקרה של מלחמה, הלוחמים הללו יתוגברו בכוחות נוספים שיגיעו מהכפרים הסמוכים. זאת, העריך הקצין, במטרה לעצור את התמרון של הכוחות הישראליים עם כניסתם לשטח לבנון עד להגעת כוחות נוספים.

"בלחימה בסוריה חיזבאללה שדרג את היכולות שלו", אמר הקצין. "הוא צבר ביטחון בלחימה, אך הוא לא יכול היום להיכנס בכוחות גדולים לשטח ישראל ולהחזיק בשטח". לדברי הקצין, בזמן לחימה הארגון ינסה לבצע חדירה נקודתית לשטח ישראל כדי ליצור אפקט תודעתי.

בצה"ל מבהירים כי בשנים האחרונות הצבא מחזק את קו ההגנה בתוך ומחוץ ליישובים שבגבול עם לבנון, כאשר פרויקט הדגל שלו הוא הקמת חומה שעליה יש אמצעי תצפית ואיסוף מודיעין שמאפשרים לצבא לדעת טוב יותר מה קורה בצדו השני של הגבול. לפי הצבא, עד כה נבנתה חלק מהחומה והיא פרוסה לאורך 11 ק"מ בגבול, כאשר המטרה היא להגדילה לאורך של 130 ק"מ. בשלב זה ישנו תקציב לבניית 13 קילומטרים נוספים, אך טרם אותר תקציב לחומה כולה, שנאמד לפי הערכות ב-1.7 מיליארד שקלים.

עמדה של חיילי צבא לבנון, אתמולצילום: רמי שלוש

הקצין הבכיר, שסקר את האתגרים בחזית הצפונית, ציין כי בצה"ל לא מזהים היום רצון אצל חיזבאללה לצאת למלחמה. הוא הבהיר כי דברי הרהב של מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה, חסרי משמעות ולא מעידים על כוונתו האמתית של הארגון. "נסראללה חי בבונקר והוא עדין מורתע ממלחמת לבנון השנייה", אמר הקצין. "גם בצד השני יודעים היטב שאתגרים שהם מצאו בלחימה בסוריה רחוקים שנות אור מהאתגרים שהם יפגשו מול צה"ל. הבחירות האחרונות הביאו לכך שחיזבאללה חזק יותר בגזרת השלטון בלבנון ולכן הוא לא ירצה לפגוע בהשפעה שלו שם בכל מחיר".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ