עמוס הראל
עמוס הראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו מוצא עצמו כעת בדילמה בלתי צפויה בעקבות החלטת בג"ץ מהיום (חמישי). השופטים הוציאו צו על תנאי וצו ביניים בעתירה נגד הרכב הוועדה לאישור מינויים בכירים. ההחלטה עשויה לעכב את מינוי הרמטכ"ל והמפכ"ל – ונתניהו הוא שיצטרך להכריע על איזה משני המינויים חשוב לו להשפיע יותר.

הדיון בבג"ץ היום עסק בעתירה של התנועה לטוהר המידות, בראשותו של  היועץ לשעבר לביטחון לאומי, פרופ' עוזי ארד. העתירה כוונה נגד מינוי שני חברים חדשים בוועדת המינויים, בגלל קרבתם לראש הממשלה נתניהו: רואת החשבון איריס שטרק ותת-אלוף (מיל') יעקב נגל, שהיה ממלא מקום היועץ לביטחון לאומי. הקשר לנתניהו רגיש במיוחד כעת, משום שראש הממשלה נחקר בידי המשטרה בשלל פרשות. דרך שיבוץ חברי הוועדה, ניתנת לו לכאורה אפשרות לעוד ערוץ של השפעה עקיפה על מינוי המפכ"ל.

השופטים מני מזוז, דוד מינץ ועופר גרוסקופף קיבלו את בקשת התנועה להוציא צו על תנאי וצו ביניים. עד לתאריך 7 באוקטובר נדרשת המדינה לשקול מחדש את מינוי חברי הוועדה, שבראשה עומד השופט בדימוס אליעזר גולדברג. בכך מוקפאת פעילות הוועדה לפרק זמן זה.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, תכנן להכריז עד ראש השנה על זהות שני המועמדים הסופיים לתפקיד הרמטכ"ל. ליברמן ראיין ארבעה מועמדים ומתוכם התכוון להעלות שני שמות לאישור הוועדה: את המועמד המוביל שלו ומועמד נוסף, חליפי, למקרה הבלתי צפוי שבו תחליט הוועדה כי נפל רבב אצל המועמד הראשון. ההליך התעכב בכמה שבועות בשל העתירות, אולם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היה משוכנע כי בג"ץ יקבל היום את עמדת המדינה וכי לא צפוי עיכוב נוסף.

כאן הפתיעו השופטים את המדינה, והחליטו על הוצאת הצווים. השופט מזוז אמר בדיון: "לאורך כל השנים, מניסיוני, שרים וגם ראשי ממשלה שהיו בסטטוס של נחקרים הדירו את עצמם בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה ממעורבות במינויים שהיתה להם נגיעה לעובדה שהם נחקרים. זו היתה מוסכמה ברורה גם לראש הממשלה וגם למערכת המשפטית".

נתניהו ואלשיך, בשנה שעברהצילום: גיל אליהו

מזוז הוסיף: "מכיוון שלראש הממשלה עשוי להיות עניין בזהותו של המפכ"ל, כיוון שיש לו אינטרס, אסור לו להיות מעורב בהליכים שנוגעים למינוי הוועדה שצריכה לאשר את המינוי... כאן ראש הממשלה הציע את המועמדים (לחברות בוועדה. ע"ה). זה לא משהו טכני שולי".

המפתח בידיים של נתניהו

וזו הדילמה של נתניהו, לאחר הוצאת הצווים בידי בג"ץ. הוא יכול להתעקש על שטרק ונגל ולבקש מן הפרקליטות להגן על חברותם בוועדה, אך אז תישאר ההקפאה בעינה – והדיון באישור מינויי הרמטכ"ל והמפכ"ל יתעכב עד להכרעת בג"ץ, שבמקרה הטוב תיפול בעוד חודש. מנגד, אם יוותר על השניים ויקדם במקומם חברי ועדה חדשים, שלגביהם אין חשש לקשר קרוב עמו, אפשר יהיה לזרז את הליכי המינוי בצבא ובמשטרה.

אלא שכאן עומדים על הפרק שני מינויים בכירים, שבהם האינטרס של ראש הממשלה באשר ללוח הזמנים עשוי להיות הפוך. החלפת שטרק ונגל תקל על נתניהו להיפטר ממפכ"ל המשטרה הנוכחי, רוני אלשיך. השר לביטחון פנים גלעד ארדן יוכל להודיע שאינו מאריך את כהונת המפכ"ל בשנה, להאיץ את הבחירה בקצין אחר במקום אלשיך ולהביאה במהירות לאישור ועדת המינויים.

מנגד, שר הביטחון מעוניין לזרז את הליך בחירת הרמטכ"ל כדי לעמוד בלוח הזמנים שקבע ולהמחיש שהדברים נעשים בשליטתו הבלעדית. ביום שישי שעבר נשאל ליברמן בראיון ל"ידיעות אחרונות" אם בכוונתו להביא את ארבעת המועמדים לרמטכ"לות לראיונות אישיים אצל ראש הממשלה, כפי שנעשה בחלק מהמקרים בעבר. ליברמן השיב: "מה פתאום? ראש הממשלה יראיין את המועמד שאמליץ עליו". כעת, התוכניות של ליברמן מתעכבות בגלל בג"ץ – ולרשות נתניהו עשוי לעמוד פרק זמן ארוך יותר להתערב יותר בהליך מינוי הרמטכ"ל, אם הדבר חשוב לו.

המפתח נמצא אצל נתניהו: ויתור על שטרק ונגל ומינוי חברים חליפיים לוועדה ישחררו את הפקק ויזרזו את הבחירה ברמטכ"ל ובמפכ"ל הבאים. התעקשות עליהם תותיר בידיו יותר זמן ומרחב השפעה בשאלת מינוי הרמטכ"ל. החלטתו של ראש הממשלה תבהיר מה האינטרס הגובר שלו בעניין.

את התנועה לטוהר המידות ייצגו בדיון עו"ד יובל יועז וד"ר רפי נץ-צנגוט. את המדינה ייצגו עורכי הדין רן רוזנברג ושושי שמואלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ