ממשל טראמפ יקצץ יותר מ-20 מיליון דולר שנועדו לתמוך בבתי חולים במזרח ירושלים

הקיצוץ מצטרף להחלטה לקצץ כ-200 מיליון דולר מתקציב התמיכה לפלסטינים. בכיר לשעבר בסוכנות הסיוע של ארה"ב: החלטת הממשל עלולה להביא לקריסה של רשת בתי החולים

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ נואם בדרום דקוטה, 07.09.18
טראמפ נואם בדרום דקוטה, 07.09.18צילום: Susan Walsh/אי־פי

ממשל טראמפ החליט לקצץ יותר מ-20 מיליון דולר מהתמיכה האמריקאית בבתי חולים במזרח ירושלים. ההחלטה, שהתקבלה שלשום (חמישי) עלולה לסכן את המשך פעילותם של חלק מבתי החולים הללו. לדברי גורם במשרד החוץ האמריקאי, יותר מ-20 מיליון הדולר שאושרו ע״י הקונגרס האמריקאי בשנה שעברה לטובת תמיכה בבתי החולים הללו, לא יועברו בסופו של דבר לבתי החולים, אלא למטרות אחרות במזרח התיכון. ההחלטה התקבלה למרות לחץ של קבוצות נוצריות בארצות הברית שתומכות בחלק מבתי החולים הללו.

הממשל התלבט במשך כמה שבועות מה לעשות לגבי בתי החולים במזרח ירושלים, גם לאחר שכבר התקבלה החלטה כללית לקצץ כ-200 מיליון דולר מתקציב התמיכה האמריקאי בפלסטינים. זאת, בשל ההשלכות ההומניטריות של פגיעה בבתי החולים, כמו גם בשל לחצים שהופעלו על הממשל להמשיך לתמוך בהם. הקיצוץ שעליו הוחלט בסופו של דבר עשוי לפגוע בין היתר בפעילותו של החולים הכנסייתי הוותיק ״אוגוסטה ויקטוריה״ סמוך להר הצופים, כמו גם בפעילותו של בית החולים סיינט ג׳ון, שהינו המרכז החשוב ביותר לרפואת עיניים עבור פלסטינים במזרח ירושלים, בגדה המערבית ובעזה.

דייב הארדן, בכיר לשעבר בסוכנות הסיוע הבינלאומית של ארצות הברית, הזהיר שלשום כי החלטת הממשל עשויה להביא ל״קריסה״ של רשת בתי החולים במזרח ירושלים. הארדן הוסיף כי הצעד יפגע בחולי סרטן בגדה המערבית וברצועת עזה שמסתמכים על בתי החולים במזרח ירושלים לצורך קבלת טיפולים. בכיר ברשות הפלסטינית אמר בתגובה להחלטה לרשת הרדיו האמריקאית NPR כי ״הצעדים האלה לא ישנו אפילו במעט את עמדתנו. להיפך, זה רק מחזק את עמדותינו בכל הנושאים, כולל ירושלים״.

עדות להשפעתם של הארגונים הנוצריים שתומכים בבתי החולים הללו ניתן היה לראות בתחילת השנה, כאשר הקונגרס האמריקאי דן ב״חוק טיילור פורס״ המטיל מגבלות על הסיוע הכספי האמריקאי לפלסטינים. בעקבות מאמצים שהפעילו ארגוני לובי נוצריים, התווספה לחוק החרגה מיוחדת בנוגע לבתי החולים במזרח ירושלים, שנועדה לאפשר לממשל האמריקאי להמשיך לתקצב אותם. אולם ההחרגה הזו לא שכנעה, בסופו של דבר, את בכירי ממשל טראמפ, והם החליטו לפגוע בתקציב לבתי החולים.

טראמפ אמר בסוף השבוע בשיחה עם ארגונים יהודיים כי ממשלו החליט לקצץ את התמיכה לפלסטינים כדי להפעיל עליהם לחץ להסכים למשא ומתן בתיווך אמריקאי. "אמרתי להם שאנחנו לא נשלם להם יותר עד שלא יהיה הסכם", אמר טראמפ בשיחה לרגל ראש השנה. טראמפ הוסיף כי צוות השלום בראשות חתנו, ג׳ארד קושנר, השיג "התקדמות משמעותית" בשנה החולפת.

טראמפ חזר פעם נוספת במהלך השיחה על כך שהפלסטינים יקבלו תמורה להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים ולהכרת ארה"ב בעיר כבירת ישראל. לדבריו, "ישראל תעשה משהו" לטובת הפלסטינים. כמו בפעמים הקודמות שבהן השמיע עמדה זו, טראמפ לא פירט את כוונתו. הוא הוסיף כי הוא מאמין שהחלטתו בנושא ירושלים תסייע להשגת הסכם שלום, שכן "הורדנו את ירושלים מעל השולחן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ