שגריר ארה"ב בישראל: כך עובד מנגנון הפיקוח של ממשל טראמפ על הבנייה בהתנחלויות

פרידמן אמר ל"ישראל היום" שהממשלה מציגה לארה"ב תוכניות בנייה, ושלעתים וושינגטון מבקשת לערוך שינויים. הוא ציין שיש לאזן את הבנייה כדי להקטין את המגבלות על השטחים שיימסרו לפלסטינים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרידמן ונתניהו בירושלים, ב-2017
הארץ

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, דן בראיון שהתפרסם אתמול (שישי) ב"ישראל היום" ביחסי העבודה בין המדינות בנוגע לבנייה הישראלית בשטחים. לדבריו, ישראל "לא צריכה לבקש רשות מארה"ב" ו"הסכמת ארה"ב אינה חלק מהתהליך הזה". יחד עם זאת, מדבריו בראיון לישראל היום עולה כי ישראל מציגה לארה"ב את התוכניות ולעתים לוושיגנטון יש הערות ובקשות. "אם יש לנו עניין עם משהו אנחנו אומרים 'באמת צריך ללכת להתרחק כל כך? אתם יכולים לבנות קרוב יותר לקווי השטח הבנוי הקיים?'", הדגים פרידמן. הוא ציין גם שהממשלה מכירה את ההסתייגות האמריקאיות והיא מתחשבת בהן.

פרידמן חזר על תפיסתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שההתנחלויות אינן מכשול לשלום. עם זאת, אמר, "אם תימשך הרחבתן ללא מעצורים, יהיו מגבלות גדולות בהרבה לגבי השטח שניתן יהיה לתת לפלסטינים. אז כדי לשמר את האפשרות הזו, צריך להיות קצת איזון". כשנשאל איך יגיב הממשל אם ישראל תציג תוכנית בנייה של "חגורה במזרח ירושלים", פרידמן לא ענה ישירות ורק ציין שעל התוכניות לשרת את היציבות האזורית והשלום. 

השגריר אמר עוד שבניגוד לממשל אובמה, ממשל טראמפ לא בוחן כל בית ושכונה שנבנים בשטחים. "אנחנו מקבלים תמונה כוללת ויש לנו הבנה על מה האסטרטגיה הכוללת תהיה לפיתוח", ציין, "אנחנו מנהלים שיחות... אנחנו אף פעם לא אומרים להם [לממשלה] 'את זה אתם צריכים להוציא מהרשימה'". הוא הוסיף שהממשל הנוכחי מעולם לא קרא תיגר על תוכנית בנייה ישראלית.

בעקבות ההכרה האמריקאית בירושלים כבירה והעברת השגרירות אליה, נשאל פרידמן לגבי אפשרות שממשל טראמפ יכיר גם בריבונות הישראלית ברמת הגולן. "ארה"ב לא שוקלת הכרה בריבונות הישראלית על רמת הגולן נכון לעכשיו", השיב, אך הוסיף שהוא "באופן אישי לא יכול לתאר לעצמי מצב שבו תוחזר רמת הגולן לסוריה. אני אישית לא יכול לתאר  לעצמי, בכנות, מצב שבו רמת הגולן אינה חלק מישראל לנצח". 

פרידמן נשאל גם אודות אמירתו של טראמפ שישראל תצטרך לשלם מחיר גבוה על העברת השגרירות לירושלים. לדבריו, הנשיא אמר "מחיר גבוה יותר", והכוונה היתה ש"ישראל תביא בחשבון את המאמצים שעשתה ארה"ב בתום לב ותשיב בהתאם, באופן דומה. זה כל מה שזה אומר, שאנו מקווים שישראל תביא בחשבון את הדבר שהיא מאוד הרוויחה ממנו". עם זאת הוסיף ש"אין שום דבר שמצפים מישראל לתת בתמורה למעבר השגרירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ