ניר חסון
ניר חסון

עמותת רופאים לזכויות אדם ורופאים בבתי חולים במזרח ירושלים גינו היום (שבת) את ההחלטה של ממשל טראמפ לקצץ יותר מ-20 מיליון דולר מהתמיכה האמריקאית שניתנה לבתי החולים. "הסכום הזה קריטי", אמר ואליד נאמור, מנכ"ל בית החולים "אוגוסטה ויקטוריה" וראש איגוד בתי החולים הפלסטיניים בעיר. "יש בתי חולים שאין להם כסף לרכוש אקמול, יש כאלו שיש להם כסף עד לסוף החודש. זה סכום גדול מאוד בשבילנו".

עמותת רופאים לזכויות אדם כינתה את ההחלטה "מכה אנושה למערכת הבריאות, המטפלת במאות אלפי פלסטינים מדי שנה". לפי ההודעה, בתי החולים "שרויים זה מכבר במצוקה תקציבית, וסגירת הברז צפויה להוביל כעת לקריסתם, תוך שלילת הזכות לבריאות מרבבות מטופלים. אם מאות אלפים יישארו כעת ללא מענה רפואי, ישראל היא אפוא זו שתישא באחריות לכך. ולכן, אסור לישראל לעמוד מנגד - היא חייבת לעשות הכל כדי לסכל את ההחלטה של ממשל טראמפ או כדי להיערך ללקיחת אחריות על בריאות הפלסטינים המצויים תחת שליטתה, הישירה או העקיפה".

מנהל בית החולים סנט ג'וזף, ד"ר מאהר אל-דיב טוען כי אכן מדובר בסכום משמעותי, אולם הוא מאמין שמערכת הבריאות תצליח לשרוד גם בלעדיו. "זה בהחלט משמעותי, אבל אפשר לשרוד גם בלי התרומה האמריקאית. זה לא ימוטט את המערכת", אמר.

ההחלטה, שהתקבלה ביום חמישי, עלולה לסכן את המשך פעילותם של חלק מבתי החולים במזרח ירושלים. לדברי גורם במשרד החוץ האמריקאי, יותר מ-20 מיליון הדולר שאושרו על ידי הקונגרס האמריקאי בשנה שעברה לטובת תמיכה בבתי החולים הללו, לא יועברו בסופו של דבר לבתי החולים, אלא למטרות אחרות במזרח התיכון. ההחלטה התקבלה למרות לחץ של קבוצות נוצריות בארצות הברית התומכות בחלק מבתי החולים הללו.

טראמפ בבילינגס, מונטנה, אתמולצילום: Susan Walsh/אי־פי

20 מיליון הדולרים שהיתה מעבירה הממשלה האמריקאית מצטרפים לסיוע של 13 מיליון אירו מהאיחוד האירופי, ושניהם מכסים חלק מהחוב של הרשות הפלסטינית לבתי החולים. הכסף, בפועל, לא מממן את החולים ממזרח ירושלים, אלא את החולים מהשטחים.

בתי החולים במזרח העיר פועלים על פי רישיון ישראלי ומפוקחים על ידי משרד הבריאות, אך חלק ניכר מהמטופלים שלהם הם תושבי הגדה המערבית ורצועת עזה, שמגיעים לירושלים בעיקר לטיפולים מורכבים. החוב המצטבר של הרשות לבתי החולים עומד על כ-280 מיליון שקל, והוא מכביד מאוד על המשך התפקוד שלהם. בשנים האחרונות נקלעו כמעט כל בתי החולים במזרח ירושלים למשבר כלכלי על סף פשיטת הרגל, בין היתר בשל חוב הזה.

הממשל התלבט במשך כמה שבועות מה לעשות לגבי בתי החולים במזרח ירושלים, גם לאחר שכבר התקבלה החלטה כללית לקצץ כ-200 מיליון דולר מתקציב התמיכה האמריקאי בפלסטינים. זאת, בשל ההשלכות ההומניטריות של פגיעה בבתי החולים, כמו גם בשל לחצים שהופעלו על הממשל להמשיך לתמוך בהם. הקיצוץ שעליו הוחלט בסופו של דבר עשוי לפגוע בין היתר בפעילותו של החולים הכנסייתי הוותיק "אוגוסטה ויקטוריה" הסמוך להר הצופים, כמו גם בפעילותו של בית החולים סיינט ג'ון, המרכז החשוב ביותר לרפואת עיניים עבור פלסטינים במזרח ירושלים, בגדה המערבית ובעזה.

עדות להשפעתם של הארגונים הנוצריים שתומכים בבתי החולים הללו ניתן היה לראות בתחילת השנה, כאשר הקונגרס האמריקאי דן בחוק "טיילור פורס" המטיל מגבלות על הסיוע הכספי האמריקאי לפלסטינים. בעקבות מאמצים שהפעילו ארגוני לובי נוצריים, התווספה לחוק החרגה מיוחדת בנוגע לבתי החולים במזרח ירושלים, שנועדה לאפשר לממשל האמריקאי להמשיך לתקצב אותם. אולם ההחרגה הזו לא שכנעה, בסופו של דבר, את בכירי ממשל טראמפ, והם החליטו לפגוע בתקציב לבתי החולים.

טראמפ אמר בסוף השבוע בשיחה עם ארגונים יהודיים כי ממשלו החליט לקצץ את התמיכה לפלסטינים כדי להפעיל עליהם לחץ להסכים למשא ומתן בתיווך אמריקאי. "אמרתי להם שאנחנו לא נשלם להם יותר עד שלא יהיה הסכם", אמר טראמפ בשיחה לרגל ראש השנה. טראמפ הוסיף כי צוות השלום בראשות חתנו, ג'ארד קושנר, השיג "התקדמות משמעותית" בשנה החולפת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ