פרישת מקורבי רה"מ מוועדת המינויים

לנתניהו לא נדרש זמן רב לעכל את הרמזים של בג"ץ

לאחר החלטת בג"ץ, שני המועמדים המקורבים לנתניהו פרשו הבוקר מחברותם בוועדה לאישור מינויי בכירים - וזירזו את הדרך למינוי המפכ"ל. הפרישה מסייעת גם לליברמן, שרוצה להציג את מועמדו לרמטכ"ל בהקדם האפשרי ■ פרשנות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו ואלשיך, בשנה שעברה
נתניהו ואלשיך, בשנה שעברהצילום: גיל אליהו
עמוס הראל
עמוס הראל

לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא נדרש זמן רב מדי כדי לעכל את משמעות הרמזים העבים ששיגרו אליו שופטי בג"ץ. הבוקר (רביעי), מיד בתום חופשת ראש השנה, הודיעו שני מועמדיו לחברות בוועדה לאישור מינויים בכירים - רואת החשבון איריס שטרק ותת-אלוף (מיל') יעקב נגל - על פרישה מהוועדה. החלטתם של השניים מייתרת את הדיון הבא שנקבע בעתירה שהגישה התנועה לטוהר המידות נגד המינוי. ומה שחשוב יותר, אולי - היא מקצרת את הדרך לקראת מינוי הרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה הבאים.

נתניהו ביקש למנות את שטרק ונגל כנציגי ציבור בוועדה בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליעזר גולדברג. התנועה לטוהר המידות העלתה השגות על הקשר בין השניים לבין ראש הממשלה. שטרק נחשבת מקורבת לנתניהו ואילו נגל עבד בצמוד אליו, עד לפני כשנה, כסגן וכממלא מקום ראש המועצה לביטחון לאומי. כשנדונה העתירה, ביום חמישי האחרון, העלה השופט מני מזוז שורת תהיות על טענת המדינה כי לשניים אין קשר לנתניהו. השופטים הוציאו צו על תנאי וצו ביניים וחייבו את המדינה לנמק בדיון הבא, שנקבע ל-7 באוקטובר, מדוע לא יתבטל מינויים של שני חברי הוועדה.

שטרק נימקה את הודעת הפרישה שלה בצורך להתפנות לתפקידה החדש, לאחר ניצחונה בבחירות לנשיאות לשכת רואי החשבון שהתקיימו בשבוע שעבר. נגל, במכתב חריף ששיגר למזכירות הממשלה (וחובר כבר בערב ראש השנה), מחה על מה שכינה מחול השדים סביב מינויו וגרס כי הטיעונים נגדו לוקים ב"אבסורד וחוסר היגיון מוחלט". ועדיין, השורה התחתונה היא זהה: נתניהו הבין ששני המינויים הללו לא יעברו כנראה את מחסום בג"ץ - והוא נערך למינוי שני חברים חליפיים בוועדה, כדי לזרז את בחירת המפכ"ל והרמטכ"ל.

אפשר לשער שמוקד העניין של ראש הממשלה נמצא במינוי מפכ"ל. כהונתו של רוני אלשיך מסתיימת בדצמבר הקרוב ולמרות האפשרות החוקית להאריך אותה בשנה נוספת, רביעית, נדמה שנתניהו להוט להיפטר מהמפכ"ל שהתעמת איתו בקביעות על רקע החקירות נגדו ונגד משפחתו. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, צפוי להודיע בקרוב על מועמדו למפכ"לות. ואף שההדלפות האחרונות על תשובות לבדיקות פוליגרף שסיבכו אחדים מהמועמדים מעידות כי הקרב הזה יתגלה כלא פחות מכוער מקודמיו, נדמה שהציפייה המרכזית מהמפכ"ל הבא תהיה לנהוג באופן הפוך בתכלית מהקדנציה הלעומתית של אלשיך (האיש שנתניהו הביא מכהונת סגן ראש השב"כ והותקף תחילה על ידי האופוזיציה כמינוי מטעמו של ראש הממשלה).

נגל ושטרק
נגל ושטרקצילום: מרק ישראל סלם ואייל טואג

הסרת הפקק בוועדה - בהנחה שנתניהו ימנה הפעם נציגים שאינם קשורים אליו - צפויה לשמח אדם נוסף, את שר הביטחון אביגדור ליברמן. ליברמן קיווה להכריז על מינוי הרמטכ"ל הבא לפני ראש השנה וסמך על הערכות היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי שופטי בג"ץ ינערו מעליהם במהירות את העותרים. כשזה לא קרה, היה לו אינטרס ללחוץ על נתניהו להשלים עם הפסיקה המסתמנת ולהיערך לתוכנית חליפית.

ליברמן ימתין כעת למינוי מהיר של שני חברים חדשים לוועדה. אם לא יחולו עוד שיבושים של הרגע האחרון, הוא יוכל להגיש בתוך ימים אחדים שני שמות לוועדה: את מועמדו לרמטכ"ל ומועמד נוסף, למקרה שיצוצו בעיות בעברו של המועמד הראשי שלו - כפי שקרה בפרשת הקרקעות שסיכלה את מינוי האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל ב-2011, ימים אחדים לפני כניסתו לתפקיד. אם הוועדה תאשר את שני השמות, יכריז ליברמן על אחד מהם כמועמדו לרמטכ"לות ויביא את שמו לאישור הממשלה.

החלק החסר בתסריט הזה נוגע לנתניהו עצמו. עד כה שמר ראש הממשלה על פרופיל נמוך באופן חריג בשאלת מינוי הרמטכ"ל. ליברמן אף אמר בראיון ל"ידיעות אחרונות" כי יפגיש את נתניהו רק עם מועמד אחד, המיועד הסופי שלו לרמטכ"לות. בתהליכי בחירתם של רמטכ"לים קודמים - זה יהיה הרמטכ"ל הרביעי המתמנה בימי נתניהו אחרי שאול מופז, בני גנץ וגדי איזנקוט - נהג ראש הממשלה להיפגש לבדו עם יתר המועמדים.

בשנים האחרונות נתניהו מגלה מעורבות גוברת בהליכי בחירה לתפקידים בכירים שונים. נותר עדיין לראות אם הפעם נתניהו יתיישר עם עמדת ליברמן, או שיבקש לעצמו השפעה רבה יותר על מינוי הרמטכ"ל. תפקיד הרמטכ"ל הוא מהמשרות שעלולה להיות להן השפעה יתרה גם על גורלו של ראש ממשלה, כפי שלמד היטב קודמו בתפקיד אהוד אולמרט, אחרי שגרר את דן חלוץ להרפתקה האומללה המשותפת של השניים בלבנון.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ