דיווח: סעודיה רכשה סוללות כיפת ברזל מישראל; במשרד הביטחון מכחישים

מקורות דיפלומטים מסרו לאתר "אלחליג' אונליין" כי ישראל התנגדה בתחילה לעסקה, אך לאחר לחץ מצד וושינגטון - היא נעתרה. לדיווח אין אישור מצד גורמים רשמיים בסעודיה

ג'קי חורי
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוללת כיפת ברזל באזור המרכז, בחודש שעבר
סוללת כיפת ברזל באזור המרכז, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

סעודיה רכשה סוללות כיפת ברזל מישראל במסגרת הידוק היחסים ושיתוף הפעולה בין שתי המדינות - כך דיווח הבוקר (חמישי) אתר "אלחליג' אונליין", המדווח על חדשות במפרץ הפרסי, מפי מקורות דיפלומטים. במשרד הביטחון הכחישו בתוקף את הדיווח.

הדיווח באתר, שמקום מושבו בלונדון, לא מספק פרטים על מספר הסוללות שנרכשו או על עלות העסקה, אך באתר מעריכים כי עלותה עשרות מיליוני דולרים. על פי הדיווח, העסקה תצא לפועל בדצמבר הקרוב והסוללות יוצבו בגבול הדרומי של המדינה עם תימן.

באתר מותחים ביקורת על מערכת היחסים המתהדקת בין המדינות ומציינים כי סעודיה מבקשת לשתף עם ישראל פעולה גם במישור הצבאי. לפי הדיווח, ישראל התנגדה בתחילה למכור את הסוללות למדינות בעולם הערבי, לרבות סעודיה, אך לאחר שהופעל לחץ מצד וושינגטון - היא נעתרה. הגורמים מסרו לעיתון כי סעודיה צפויה לבדוק את היעילות המבצעית של הסוללות וייתכן שלאחר מכן תחליט לרכוש מישראל סוללות נוספות.

כלי תקשורת רבים בעולם הערבי נוהגים בשנים האחרונות לדווח על שיתופי פעולה בין סעודיה לישראל, בעיקר ככלי ניגוח על רקע המשבר בין סעודיה לקטאר. עם זאת, עסקה זו לא הוזכרה בכלי התקשורת הללו, מלבד אתר "אלחליג'", ולצד ההכחשות הישראליות גם לא זכתה לאישור מצד גורמים רשמיים בסעודיה.

המורדים החותים המזוהים עם איראן, ששולטים בבירת תימן צנעא וברוב חלקה המערבי של המדינה, משגרים בקביעות טילים על דרום סעודיה. מדי פעם הם מכוונים את הטילים ליעדים מרכזיים יותר, כמו הבירה ריאד או מתקנים של חברת הנפט הממלכתית ארמקו. צבא סעודיה מצליח ליירט את רוב הטילים, לפי דיווחים. לפחות 112 אזרחים נהרגו בהתקפות כאלה מאז 2015, לפי הקואליציה בראשות סעודיה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ