בכיר בצה"ל: המכשול התת-קרקעי סביב עזה לא יסיר את איום המנהרות באופן מוחלט

בניגוד לטענות שנשמעו מפיהם של גורמים בכירים בצה"ל, אמר קצין בכיר בזרוע היבשה ל"הארץ" כי בצה"ל לא שוללים את האפשרות שבעתיד המכשול ייפרץ ■ וגם: בצבא מודאגים משיפור יכולות חמאס בעניין מטעני החבלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהרה שהופצצה, אשתקד.

קצין בכיר בזרוע היבשה אמר ל"הארץ" כי המכשול התת-קרקעי שנבנה סביב רצועת עזה ונועד למנוע ממנהרות לחדור לשטח ישראל - לא יסיר את האיום באופן מוחלט. "המכשול שולל באופן מאוד משמעותי את המנהרות החודרות של חמאס... אבל אנחנו לא יכולים להשלות את עצמנו - יש היום הבנה שאין מכשול שלא ייפרץ. נמשיך לחפש מנהרות גם לאחר בניית המכשול", הבהיר.

דבריו של הקצין הבכיר מנוגדים לטענות שנשמעו בחודשים האחרונים מפי גורמים בכירים בצה"ל. בשיחה עם "הארץ" שב הקצין ומבהיר כי חמאס מצוי כל העת בתהליך למידה. "בעזה היום יש עולם שלם של מנהרות מתחת לפני השטח", הסביר. "לא מדובר במנהרה כמו שאנחנו מכירים, כזו עם פתח כניסה ויציאה. מדובר ברשת גדולה מאוד של מנהרות שהכניסה שלה היא מתוך בית, מפעל או מוסד ציבורי שמובילה למקומות שונים, מתחברת למנהרות שונות, זה ממש רשת של מנהרות כמו שאנחנו מכירים מרכבות תחתיות במדינות שונות בעולם".

עבודות על המכשול באזור רפיח, באוגוסטצילום: אליהו הרשקוביץ

בצה"ל טוענים כי הם מודעים היטב לקולות במערכת הפוליטית הקוראים לצאת למערכה בעזה, על אף שבשלב זה הדרג המדיני מקבל את עמדת מערכת הביטחון למצות עד תום את האפשרות להגיע להסדרה. מערכת הביטחון עומדת על הצורך לסיים את בניית המכשול סביב הרצועה, אשר מבחינה ביטחונית נתפס כמשמעותי יותר מכל מבצע צבאי שייערך בתוך שטח הרצועה. 

בפיקוד הדרום סבורים שאם יידרש הצבא להיכנס לתוך הרצועה בסבב לחימה נוסף, גם אם הכניסה תהיה מוגבלת, הכוחות יעמדו בפני אתגרים חדשים שלא נראו עד כה. לפי ההערכות בצה"ל, חמאס מכוון לכך שהצבא יערוך תמרון בתוך שטח הרצועה. "חמאס מבין שהמכשול מהווה בעיה והוא משקיע היום פחות משאבים בבניית מנהרות לשטח ישראל, אבל הוא ממשיך לחזק את רשת המנהרות שלו בתוך עזה", אמר הקצין הבכיר. "חמאס יעשה הכל כדי שבעימות הבא הוא יאלץ את צה"ל להיכנס לשטח הרצועה, הוא מבין ששם היתרון שלו ולכן הוא ממשיך בבניית מנהרות בתוך השטח שלו".

המחסום התת-קרקעי בגבול עזה

הקצין מציין עוד כי "אם צה"ל יידרש לתמרון בתוך עזה אין ספק שנושא המנהרות יהיה האיום הכי מאתגר של הכוחות. זה לא מחייב אותנו להיכנס לכל מנהרה אבל ההערכה היא שיהיו מקרים שבהם יהיה צורך מבצעי לפעול בתוך המנהרות הללו, ועם כל הקושי - אנחנו נדע לעשות את זה". ההיערכות של צה"ל בנושא המנהרות כוללת הקמת יחידות מיוחדות שיעסקו אך ורק באיום זה. לפי הקצין הבכיר, "גם יחידות מובחרות וסיירות הוכשרו לפעול מול המנהרות ויש ציוד רב שנרכש לצורך הלחימה בתת-קרקעי".

בצה"ל מזהים בחודשים האחרונים עלייה בניסיונות להניח מטענים סמוך לגדר המערכת. מלבד המטענים המוצמדים לבלונים ועפיפונים, הבוקר (חמישי) הונח סמוך לגדר מטען שכוחות צה"ל איתרו ונטרלו. למרות הירידה במספר העפיפונים והבלונים, בצה"ל מודאגים מכך שחמאס הבין את הפוטנציאל בשליחת מטענים, פעולה זולה ויעילה שגורמת להד תקשורתי מחד ומעוררת מאידך חוסר ביטחון בקרב תושבי עוטף עזה. על כן, סבור הצבא שהפרקטיקה הזאת תחזור בהמשך בצורות שונות אם השקט הביטחוני לא יישמר.

בצה"ל טוענים כי לחמאס יש יכולת להטיס רחפנים וטיסנים שיופעלו גם כן כפצצות מעופפות. בניגוד לבלונים והעפיפונים, הרחפנים וכלי הטיס הבלתי מאוישים מדויקים יותר ויכולים למצוא בקלות וביעילות מטרות בתוך היישובים או סמוך לכוחות צה"ל שמוצבים ליד הגדר. "אנחנו ממשיכים להיערך וללמוד את נושא המטענים שהוצמדו לבלונים ועפיפונים", אמר הקצין הבכיר. "כרגע מדובר באמצעים פשוטים אבל ההערכה היא שבחמאס מבינים את הפוטנציאל של הדבר הזה".

לטענת הקצין, בשנים האחרונות שיפר חמאס את יכולותיו בכל הנוגע למטעני חבלה, הן מבחינת איכות חומרי הנפץ והן מבחינת איכות מערכות ההפעלה של המטענים. עדות לכך ניתן היה לראות בשני מקרים שאירעו לאחרונה ובהם נפגעו חיילים. במקרה אחד נפצעו ארבעה חיילים בפיצוץ מטען רב עוצמה שהונח במוט של דגל והופעל מרחוק. במקרה אחר, שאירע במאי השנה, הוטמן מטען בתוך כלי לחיתוך גדר המערכת - שיטה שהפתיעה את הצבא. "בשנה האחרונה חמאס העלה באופן משמעותי את איכות החבלה והמטענים שהוא מפעיל מול כוחות צה"ל לאורך הגדר", אמר הקצין. "יש להם מערכות הפעלה מתוחכמות יותר מאלו שהיו לו בעבר. אם בעופרת יצוקה המטענים של חמאס לא הופעלו בזמן אמת על חיילי צה"ל אז בצוק איתן כבר היה סיפור אחר לגמרי, המטענים שחמאס הכין נגד כוחות צה"ל התפוצצו והיו מטענים בהחלט טובים ממה שידענו לפני כן. מאז אנחנו יודעים להגיד בוודאות שהם השתפרו עוד יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ