הפרלמנט האירופי: פינוי חאן אל-אחמר ייחשב פשע מלחמה, יש לדרוש פיצוי מישראל

בהחלטה רשמית הזהיר הפרלמנט כי "טרנספר בכפייה" של תושבי שטח כבוש אסור על פי אמנת ז׳נבה ומהווה "הפרה חמורה של הדין הבינלאומי"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדות מחאן אל-אחמר בדרכן לבית הספר, היום
ילדות מחאן אל-אחמר בדרכן לבית הספר, היוםצילום: MUSSA ISSA QAWASMA/רויטרס

הפרלמנט האירופי הזהיר היום (חמישי) כי פינוי הכפר חאן אל-אחמר ייחשב פשע מלחמה על פי אמנת ז׳נבה, וקרא להנהגת האיחוד האירופי לדרוש מישראל פיצויים על הריסת תשתיות במימון אירופי. בהחלטה רשמית הביע הפרלמנט תמיכה בהצהרת שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני שלשום וכן בהצהרה משותפת של בריטניה, גרמניה, צרפת, איטליה וספרד, שקראו לישראל לחזור בה מהריסת ופינוי הכפר.

ההחלטה "מזהירה את ישראל כי הריסת הכפר חאן אל-אחמר וטרנספר בכפייה של תושביו יהוו הפרה חמורה של החוק ההומניטרי הבינלאומי". זאת, בהתייחס לאמנת ז׳נבה הרביעית שאוסרת על העברת אוכלוסיות בשטח כבוש וקובעת כי הדבר מהווה פשע מלחמה. חברי הפרלמנט הוסיפו כי המהלך יסכן את פתרון שתי המדינות ודורשים מהנהגת האיחוד לנקוט צעדים משמעותיים, בהם בין היתר דרישה לפיצויים מישראל על הריסת תשתיות בכפר במימון אירופי. ההחלטה קוראת לישראל להפסיק את מדיניות ההריסות בשטחי C ולספק שירותים בסיסיים לתושבים הפלסטינים באזור שתחת כיבוש ישראלי.

הוועד הבינלאומי של הצלב האדום הודיע היום שהוא "מודאג עמוקות מהחלטת ישראל להרוס בתים פרטיים ושאר מבנים בכפר חאן אל אחמר". ראש נציגות הצלב האדום בירושלים, דויד קן, כתב ש"פעולות ההריסה המתוכננות יפגעו דרמטית בחייהם ובכבודם של אנשי קהילה זו. כל עוד מדיניות התכנון והאִזוּר בגדה המערבית אינה משרתת את האוכלוסייה החיה תחת כיבוש, אין להשתמש בה להצדקת הריסת רכוש".

שלשום קראה מוגריני לישראל לחזור בה מההחלטה לפנות את חאן אל-אחמר וציינה ש"להרס יהיו השלכות הומניטריות חמורות והוא מנוגד למחויבויות של ישראל במסגרת החוק הבינלאומי". בוועידה בשטרסבורג אמרה מוגריני שהאיחוד מתנגד לפינוי ולמדיניות בניית ההתנחלויות, וכי "הריסת הכפר תשפיע לא רק על הקהילה שגרה בו אלא גם תהיה מכה ליכולת להקים מדינה פלסטינית ולהגיע לפתרון על בסיס שתי מדינות".

בשבוע שעבר דחה בג"ץ את עתירת תושבי חאן אל-אחמר נגד פינויים והריסת הכפר, והתיר למדינה להוציא את ההריסה לפועל. הכפר היה אמור להיות מפונה בחודש שעבר לפי תוכניות גופי הביטחון.

השופטים חנן מלצר, יצחק עמית וענת ברון קבעו כי ניתן לפנות את הכפר, לאחר שכבר אמרו במהלך הדיונים כי השאלה המרכזית אינה האם לבצע את הפינוי אלא לאן להעביר את התושבים. המדינה מעוניינת לפנות את התושבים לאתר קבע המוקם בימים אלה סמוך לאל-עזריה, שבאזור מעלה אדומים. עם דחיית העתירה, בוטלו הצווים הארעיים שמנעו את פינוי הכפר, והמדינה תוכל לפנות את המקום בכל רגע. המשנה לנשיאה מלצר אמר כי עצם ביטול הצווים אינו מחייב פינוי מיידי וכי המועד נתון לשיקול דעת המדינה.

העתירה הוגשה על רקע סירוב המדינה לבחון תוכנית להסדרת הכפר שהציעו התושבים. בכפר מתגוררות כמה עשרות משפחות בדואיות משבט הג'הלין, שגורש מהנגב בשנות ה-50 ומאז מתגורר באזור ללא היתרים. המדינה סירבה במשך השנים להכיר ביישובים של התושבים ולהסדיר את מעמדם, והציעה להם תחת זאת דיור חלופי במתחם הנמצא בין מזבלה למשחטת רכב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ