מתחת לאף של מערכת הביטחון, סין משתלטת על חופי ישראל

אחרי הרכבת הקלה ומנהרות הכרמל, בשנים הקרובות צפויה סין להפעיל את הנמל הימי החדש בחיפה. אולם חרף העובדה כי היא תהיה חשופה ליכולותיה הצבאיות של ישראל, ההחלטה התקבלה ללא מעורבות המועצה לביטחון לאומי או חיל הים

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא סין שי ג'ינפינג ברוסיה, השבוע
עמוס הראל
עמוס הראל

שאול חורב הטיל פצצה, איש כמעט לא שמע. פרופ' חורב, תת־אלוף במילואים, שבין שאר תפקידיו שימש ראש מטה חיל הים ויו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית, הוא היום ראש המרכז למחקרי מדיניות ואסטרטגיה ימית באוניברסיטת חיפה. בסוף החודש שעבר קיים המרכז כנס, בהשתתפות אורחים מארצות הברית, שבחן סוגיות ביטחוניות הנוגעות לישראל ולים התיכון. בראיון לערוץ 7 אמר חורב שבכנס עלתה גם שאלת ההשקעות הסיניות בנמלים בים התיכון ובישראל בפרט. הוא הזכיר שחברה סינית עומדת להפעיל בקרוב את נמל חיפה ואמר כי ישראל צריכה לייסד מנגנון שיבחן את ההשקעות הסיניות כדי לוודא שאינן מסכנות אינטרסים ביטחוניים.

"כשסין רוכשת נמלים", אמר חורב, "היא עושה את זה במסווה של שמירת נתיב סחר מהאוקיינוס ההודי דרך תעלת סואץ ועד לאירופה, כמו נמל פיראוס ביוון. האם לאופק כלכלי כזה יש השפעה ביטחונית? אנחנו לא שוקלים מספיק. אחד הבכירים האמריקאים העלה בכנס את השאלה אם הצי השישי של ארצות הברית יוכל לראות בנמל חיפה נמל בית. לנוכח השליטה הסינית, העניין יורד מסדר היום". חורב הזכיר בראיון שהאמריקאים מפנים היום את רוב הקשב שלהם לים סין הדרומי ולמפרץ הפרסי, על חשבון מזרח הים התיכון. בתקופה כזו, אמר, היה נכון שישראל תחזק את מעמדה כבסיס אסטרטגי עבור האמריקאים.

הכנס שחורב התייחס אליו בראיון הרדיו נערך עם אנשי מכון הדסון, מכון מחקר שמרני בוושינגטון. אחדים מן המשתתפים האמריקאים היו בכירים לשעבר בפנטגון ובצי והדברים נאמרו באופן בוטה יותר מהטון המנומס שבו תיאר אותם חורב. המשתתפים מארצות הברית סבורים שישראל השתגעה כשנתנה לסינים את המפתחות לנמל חיפה — והבהירו כי חיל הים לא יוכל לבנות על המשך היחסים הקרובים עם הצי השישי מרגע שסין בתמונה.

הנשיא ריבלין עם שאול חורב, ביוניצילום: מארק ניימן / לע"מ

חברת SIPG הסינית זכתה במכרז להרחבת הנמל בחיפה לפני שלוש וחצי שנים. הנמל אמור להיחנך ב–2021 ויופעל בידי החברה הסינית, המפעילה גם את נמל שנגחאי, למשך 25 שנה. חברה סינית אחרת זכתה במכרז להקמת נמל חדש באשדוד.

את ההחלטות הללו קיבלו משרד התחבורה ורשות הנמלים, תוך מעורבות אפסית של המועצה לביטחון לאומי ובלי שחיל הים יהיה כלל בתמונה. הבעיה אינה רק באופן שבו מקרין הקשר עם הסינים על יחסי ישראל עם ארצות הברית, שתחת ממשל טראמפ הולכת ומקצינה את הרטוריקה שלה כלפי בייג'ין, בשל מלחמות סחר והמתיחות בים סין.

הנמל האזרחי בחיפה צמוד לנתיב היציאה של בסיס חיל הים הסמוך, שבו ממוקמת גם שייטת הצוללות הישראלית (זו שלפי פרסומים בתקשורת הזרה גם מחזיקה ביכולות "מכה שנייה", לשיגור טילים גרעיניים). כמו באשר למעורבות הסינית בפרויקטים ענקיים אחרים בתחום התשתית בישראל — בהם מנהרות הכרמל והרכבת הקלה בתל אביב — נדמה שאיש בדרג המדיני והביטחוני לא עצר כדי לחשוב עד הסוף על המשמעויות האסטרטגיות של המהלכים הללו. סין מקבלת באמצעותם השפעה עצומה על התשתיות החיוניות בישראל, ובעקיפין גם מבט מקרוב על חלק מהיכולות הצבאיות שלה. לאורך השנים, זה יכול להעמיד לרשותה אמצעי לחץ פוטנציאליים על ישראל, אם תסכן את האינטרסים של בייג'ין באזור.

נמל חיפה, השנהצילום: רמי שלוש

בעיניים סיניות, ישראל היא בקושי נצנוץ על המפה העולמית הגדולה. סין מסתכלת לטווח ארוך, בונה מיזמים ומרחיבה קשרים כחלק מיוזמת "חגורה אחת, כביש אחד" (המוכרת גם כדרך המשי הכלכלית), האסטרטגיה שמטרתה להרחיב את השפעתה הכלכלית של בייג'ין ולשדרג את מעמדה העולמי. סין אינה בהכרח עוינת את ישראל, אבל האינטרסים שלה סבוכים ומורכבים, ובוודאי אינם מזכירים בשום אופן את הברית החזקה בין וושינגטון לירושלים.

הקשר הסיני ההדוק לאיראן, על רקע הצורך בנפט האיראני, הוא דוגמה טובה לכך. הדברים של הבכיר האמריקאי, שציטט חורב, צריכים לשמש תמרור אזהרה. ישראל חייבת לשדרג את תשתיות התחבורה שלה ואין פסול בשיפור יחסי הסחר עם סין. אבל השאלה היא אם בקבלת ההחלטות אכן נשקלו כל השיקולים הרלוונטיים ונלקחו בחשבון גם הסיכונים האפשריים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ