שקד בתגובה לפרלמנט האירופי: ישראל פועלת כחוק, הרשות מנצלת את תושבי חאן אל-אחמר

שרת המשפטים הגיבה להחלטת הפרלמנט האירופי כי פינוי הכפר ייחשב לפשע מלחמה, וקראה לחבריו לקרוא את החלטת בג"ץ: "מצער שהתושבים נדחפו על ידי הרשות לדחות פתרונות חלופיים"

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר
שקד במסיבת עיתונאים בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

שרת המשפטים איילת שקד הגיבה אמש (חמישי) להחלטה ההצהרתית של האיחוד האירופי נגד פינוי הכפר חאן אל-אחמר, ואמרה שישראל פועלת כחוק. "אני ממליצה לחברי הפרלמנט האירופי לקחת את הזמן לקרוא את ההחלטה האחרונה של בית המשפט העליון הישראלי", כתב שקד בטוויטר, "פסק הדין הזה בא אחרי שנים של הליכים משפטיים, בעקבות כמה עתירות נגד הבנייה הבלתי חוקית בחאן אל-אחמר".

בהחלטה אתמול הזהיר הפרלמנט האירופי שפינוי הכפר מזרחית לירושלים ייחשב לפשע מלחמה, וכי כי "טרנספר בכפייה" של תושבי שטח כבוש אסור על פי אמנת ז׳נבה ומהווה "הפרה חמורה של הדין הבינלאומי".

שקד כתבה בתגובה עוד כי "הממשל הישראלי אחראי על שמירה על הסדר הציבורי באזור, כולל אכיפה של דיני תכנון ובנייה. ישראל עשתה מאמצים גדולים להגיע לפתרון מוסכם עם תושבי חאן אל-אחמר בצורה של התיישבות מאושרת וחוקית. אחרי חודשים של משא ומתן, התושבים דחו את כל ההצעות. מצער מאוד שתושבי חאן אל-אחמר נדחפו על ידי הרשות הפלסטינית לדחות את כל הפתרונות החלופיים שהציעו להם הרשויות, ושנעשה בתושבים שימוש ציני למטרות פוליטיות. ישראל תמשיך לשמור על שלטון החוק, בהתאם למשפט הבינלאומי ולפי פסיקת בית המשפט העליון". 

בהחלטת הפרלמנט נכתב כי הוא "מזהיר את ישראל כי הריסת הכפר חאן אל-אחמר וטרנספר בכפייה של תושביו יהוו הפרה חמורה של החוק ההומניטרי הבינלאומי". זאת, בהתייחס לאמנת ז׳נבה הרביעית שאוסרת על העברת אוכלוסיות בשטח כבוש וקובעת כי הדבר מהווה פשע מלחמה. חברי הפרלמנט הוסיפו כי המהלך יסכן את פתרון שתי המדינות ודורשים מהנהגת האיחוד לנקוט צעדים משמעותיים, בהם בין היתר דרישה לפיצויים מישראל על הריסת תשתיות בכפר במימון אירופי. ההחלטה קוראת לישראל להפסיק את מדיניות ההריסות בשטחי C ולספק שירותים בסיסיים לתושבים הפלסטינים באזור שתחת כיבוש ישראלי.

בשבוע שעבר דחה בג"ץ את עתירת תושבי חאן אל-אחמר נגד פינויים והריסת הכפר, והתיר למדינה להוציא את ההריסה לפועל. הכפר היה אמור להיות מפונה בחודש שעבר לפי תוכניות גופי הביטחון.

השופטים חנן מלצר, יצחק עמית וענת ברון קבעו כי ניתן לפנות את הכפר, לאחר שכבר אמרו במהלך הדיונים כי השאלה המרכזית אינה האם לבצע את הפינוי אלא לאן להעביר את התושבים. המדינה מעוניינת לפנות את התושבים לאתר קבע המוקם בימים אלה סמוך לאל-עזריה, שבאזור מעלה אדומים. עם דחיית העתירה, בוטלו הצווים הארעיים שמנעו את פינוי הכפר, והמדינה תוכל לפנות את המקום בכל רגע. המשנה לנשיאה מלצר אמר כי עצם ביטול הצווים אינו מחייב פינוי מיידי וכי המועד נתון לשיקול דעת המדינה.

העתירה הוגשה על רקע סירוב המדינה לבחון תוכנית להסדרת הכפר שהציעו התושבים. בכפר מתגוררות כמה עשרות משפחות בדואיות משבט הג'הלין, שגורש מהנגב בשנות ה-50 ומאז מתגורר באזור ללא היתרים. המדינה סירבה במשך השנים להכיר ביישובים של התושבים ולהסדיר את מעמדם, והציעה להם תחת זאת דיור חלופי במתחם הנמצא בין מזבלה למשחטת רכב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ