ארי פולד, בן 40 מאפרת, נרצח היום (ראשון) בפיגוע דקירה בכניסה לקניון הרים, סמוך לצומת גוש עציון. אחרי שנדקר, הצליח פולד לירות במחבל, חליל ג'בארין, בן 17 מהכפר יטא שליד חברון, ולפצוע אותו באורח בינוני. חובשים ופרמדיקים של מד"א טיפלו בפולד ופינו אותו במצב אנוש לבית החולים שערי צדק בירושלים, שם נקבע מותו. הלווייתו צפויה להתקיים הלילה בהתנחלות כפר עציון.

ארי פולד

קרוב משפחתו של ג'בארין סיפר ל"הארץ" כי הנער הודיע בבוקר להוריו שהוא מתכוון להוציא לפועל פיגוע באזור מערת המכפלה. לדבריו, המשפחה הודיעה על כך למנגנוני הביטחון הפלסטיניים, שלא הצליחו למצוא אותו באזור. במערכת הביטחון בישראל אומרים כי לא קיבלו מידע על כך טרם הפיגוע. לצד זאת, הבהירו כי בפעמים רבות מנגנוני הביטחון הפלסטיניים מתמודדים עם מצבים כאלה לבדם ולא מערבים את הרשויות בישראל.

מחמאס נמסר כי הם "מברכים על הפיגוע, שמצטרף לקרבות של בני העם הפלסטיני ומוכיח את המשך אינתיפאדת אל קודס והזכות הלגיטימית של העם הפלסטיני להיאבק בכל דרך נגד הכיבוש". גם בג'יהאד האיסלאמי תמכו בפיגוע ומסרו כי "מדובר בפעולת גבורה שהיעד שלה היה טרור המתנחלים באזור בית לחם".

זירת הפיגוע, ב-2018צילום: אמיל סלמן
מקום הפיגוע

פולד היה חבר במפלגת "האיחוד הלאומי", שאותה מייצגים בכנסת השר אורי אריאל וח"כ בצלאל סמוטריץ', שרצו לכנסת ברשימה משותפת עם הבית היהודי. אחיו של ארי פולד, איתן, הוא דוברו של סמוטריץ'. "ארי אוהב הארץ נאבק למענה, איש אמת אכפתי ונעים הליכות. פעל למען ארץ ישראל בכל רמ"ח אבריו בארץ ובעולם", נכתב בהודעת האיחוד הלאומי, "אנו מבקשים לנצל את השעה הזו כדי לחזור על דרישתנו להחזיר את ההרתעה הישראלית ולהרוס את כל בתי המחבלים". 

באפריל האחרון מתח פולד ביקורת בעמוד הפייסבוק שלו על בית הדין הצבאי ביהודה, משום שהרשיע מחבל שדקר ופצע קשה אשה ישראלית בחבלה בכוונה מחמירה ולא בניסיון רצח. השופטים קבעו שאין בסיס עובדתי חזק מספיק להרשיעו בניסיון להמית, אך לא היה ספק ביחס לכך שהמחבל התכוון לחבל או לפצוע יהודי. "בית משפט הישראלי איבד את המצפן המוסרי שלהם. במקום הם ממלאים את מה שחז"ל לימדו והזהירו", כתב, "כל שנעשה רחמן על האכזרים, לסוף נעשה אכזר על רחמנים" (ר' אלעזר, מדרש תנחומא לפרשת מצורע). שתף עד שזה יגיע לעיניים של השופטים. בינתיים, תתפללו עם קצת יותר כוונה, השיבה שופטינו כבראשונה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לפולד בעמוד הפייסבוק שלו: "בשם כל אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחתו של ארי פולד", כתב נתניהו. "בכוחותיו האחרונים ארי נלחם בגבורה במחבל ומנע אסון כבד יותר. הוא היה אב נפלא לארבעה ילדים, שנאבק על האמת לטובת ההסברה הישראלית".

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, ספד גם כן לפולד. "אמריקה מתאבלת כשאחד מאזרחיה נרצח בברוטאליות על ידי טרוריסט פלסטיני", כתב בטוויטר, "ארי פולד היה מגן נלהב של ישראל ופטריוט אמריקאי. הוא ייצג את הטוב בשתי המדינות והוא יחסר מאוד".

לפני כשנה פלסטיני בן 17 מאזור חברון דרס שני בני אדם בצומת ופצע אחד מהם קשה. עז א-דין אבראהים כרג'ה, תושב חלחול, פגע תחילה בדוד רמתי, בן 70, בצומת אפרת דרום. לאחר מכן המשיך המחבל ודרס את אבן-עזר חולהרינג, בן 35 בצומת גוש עציון.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ