נתניהו הציע לראשי הקואליציה להוריד את אחוז החסימה בחצי אחוז

גורם בקואליציה אמר ל"הארץ" שנתניהו מעוניין למנוע מצב שש"ס וישראל ביתנו לא יעברו את אחוז החסימה. דרעי וליצמן מתנגדים, אך בכנסת מעריכים שהם עשויים לשנות את עמדתם סמוך לבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת הממשלה, היום

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציע היום (ראשון) לראשי הקואליציה להוריד את אחוז החסימה בחצי אחוז. מקור בקואליציה אמר ל"הארץ" שמטרת המהלך היא לסייע לשותפות הקואליציוניות המדשדשות סביב אחוז החסימה הנוכחי בסקרים, ישראל ביתנו וש"ס.

בסביבתו של יו"ר ש"ס אריה דרעי ובלשכת סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמרו כי הם מתנגדים למהלך, ונתניהו אינו מתכוון לכפות אותו על שותפיו. "בלי הסכמה של כולם לא נתקדם בנושא", הבהיר. עם זאת, בכנסת העריכו כי דרעי ואביגדור ליברמן עשויים לתמוך במהלך בכל זאת בהמשך. לדברי אחד הח"כים, "ככל שיתקרבו הבחירות והסקרים יהלכו עליהם אימים, הם בהחלט עשויים לרדת מהעץ".

נתניהו ודרעי בישיבת ממשלה, ב-2017. ש"ס עשויה לא לעבור את אחוז החסימה בבחירות הבאותצילום: מארק ישראל סלם

מקור ששוחח עם נתניהו על הנושא הוסיף: "השאלה היא לא מה מצבן של המפלגות האלה היום, אלא מה יהיה מצבן סמוך ליום הבחירות. בזמן אמת המצביעים בורחים ממפלגות שהסקרים מראים שהן עשויות שלא לעבור את אחוז החסימה". לדבריו, "לנתניהו עצמו יש אינטרס להוריד את אחוז החסימה ולהגדיל את מספר המפלגות הקטנות בכנסת. כושר הסחטנות שלהן בקואליציה קטן מזה של המפלגות הבינוניות, וקל יותר לתמרן ביניהן ולשמור על יציבות".

לדברי מקור בקואליציה, "דרעי לא מוכן לשתף פעולה עם היוזמה אף שנועדה לעזור לו, מחשש שתכניס לכנסת את יריבו, אלי ישי (שהתמודד בבחירות האחרונות ברשימה  נפרדת). נתניהו רואה בכישלון של ישי בזבוז של שני מנדטים, שהיו עשויים להגדיל את המחנה הלאומי בכנסת, ולכן היה שמח לרשת הגנה בדמות הורדת אחוז החסימה".

ב–2015 עמד אלי ישי בראש מפלגת "יחד — העם איתנו", שרצה ברשימה משותפת עם מפלגת הימין הקיצוני "עוצמה יהודית". המפלגה זכתה ב–2.97 אחוזים מהקולות ונותרה מחוץ לכנסת, כך שיותר ממאה אלף קולות של מצביעי ימין ירדו לטמיון. אילו היה נהוג בעת הבחירות אחוז החסימה שמבקש נתניהו לקבוע כעת, היו מייצגים את המפלגה בכנסת שלושה חברים. "עוצמה יהודית", ונציגה, ברוך מרזל, הוצב במקום הרביעי (ולא היה נכנס לכנסת).

לפני הבחירות האחרונות הועבר ברוב דחוק תיקון לחוק הבחירות, שהעלה את אחוז החסימה מ–2% ל–3.25%, כך שמספר המנדטים הקטן ביותר הוא ארבעה. מאז קום המדינה ועד שנות ה–90 היה אחוז החסימה 1%, בהמשך עלה לאחוז וחצי ובתחילת העשור שעבר לשני אחוזים. המהלך להעלאת אחוז החסימה, שהוביל שר הביטחון אביגדור ליברמן, נועד למנוע מהסיעות הערביות ייצוג בכנסת, אולם בבחירות הבאות עשוי לאיים על מפלגות כמו ישראל ביתנו וש"ס, שלפי סקרים עלולות שלא לעבור את אחוז החסימה. השינוי שהציע נתניהו עשוי לאפשר כניסה לכנסת עם שלושה מנדטים. יוזמת נתניהו עשויה לסייע גם למפלגת מרצ, שהסקרים צופים לה מספר מנדטים נמוך.

מקור בקואליציה אמר ל"הארץ" שהורדת אחוז החסימה עשויה לחולל שינויים משמעותיים במפה הפוליטית לקראת מערכת הבחירות: "מהלך כזה יכול לפצל את הבית היהודי ולגרום לאיחוד הלאומי לרוץ באופן עצמאי ולפגוע באלקטורט של בנט. גם דגל תורה עשויה להתמודד בנפרד מיהדות התורה בסיטואציה כזאת". לדבריו, "אין ספק שליברמן, דרעי וכחלון בבעיה. הסקרים מראים שקהל התומכים שלהם פריך ולא מביע נאמנות קבועה למפלגות שלהם. כל אחד מהם עלול למצוא עצמו מתחת לאחוז החסימה בתסריטים מסוימים, אבל הם גם לא יכולים להביע מיד תמיכה פומבית במהלך כדי לא להצטייר כחלשים".

אם הקואליציה תבקש לקדם את המהלך, היא תוכל להעביר אותו במהירות בכנסת ותזכה לתמיכה רחבה מחברי האופוזיציה. "אנחנו בוודאי נתמוך בהורדת אחוז החסימה", אמר ל"הארץ" ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת — שהוקמה בעקבות העלאת אחוז החסימה, שאיים על עתידן של הסיעות הערביות. לדבריו, "העלאת אחוז החסימה בבחירות האחרונות היתה מהלך אנטי־דמוקרטי שנועד ליצור חומה גבוהה למפלגות אידיאולוגיות קטנות. מפלגות קטנות אינן מערערות את יציבות השלטון, אלא דווקא המפלגות הגדולות".

בשנה שעברה, לאור פרסומים על יוזמה דומה, אמר דרעי כי לא יאפשר קידום מהלך כזה. חבר הכנסת דוד ביטן אמר אז ל"הארץ" כי יזם בעצמו את המהלך ב-2016, אולם דרעי בלם אותו כבר אז. שר אחר אמר אז כי "הנושא הזה עולה מפעם לפעם בדיונים שמקיים נתניהו". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ