השגריר הפלסטיני בוושינגטון טוען: ארה"ב גירשה אותי ואת משפחתי

חוסאם זומלוט סיפר לסוכנות הידיעות מען כי הרשויות סגרו את חשבונות הבנק שלו ושל בני משפחתו ודרשו מהם לעזוב באופן מיידי. "מדובר בצעדים שהם חלק ממתקפה על ההנהגה הפלסטינית", אמר ■ בממשל מסרו כי הטענות בבדיקה

ג'קי חורי
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השגריר הפלסטיני חוסאם זומלוט בכנס של ג'יי סטריט בוושינגטון, באפריל האחרון
השגריר הפלסטיני חוסאם זומלוט בכנס של ג'יי סטריט בוושינגטון, באפריל האחרוןצילום: Michael Brochstein / SOPA Images

ארה"ב ביטלה את אשרות השהייה של השגריר הפלסטיני בוושינגטון, חוסאם זומלוט, ובני משפחתו - כך אמר זומלוט לסוכנות הידיעות הפלסטינית מען. לפי הודעה שפרסם אש"ף, הרשויות האמריקאיות הודיעו לכל אנשי צוות השגרירות הפלסטינית כי עליהם לעזוב את המדינה עד 13 באוקטובר. בממשל טראמפ מסרו במענה לפניית "הארץ" כי הנושא בבדיקה.

לדברי זומלוט, הרשויות בארה"ב ביטלו את האשרות לו ולמשפחתו, על אף שהן בתוקף עד 2022. כמו כן, לדבריו, הרשויות סגרו גם את חשבונות הבנק של אשתו וילדיו, ודרשו מהם לעזוב את ארה"ב באופן מיידי. זומלוט עצמו נמצא בשטחי הרשות הפלסטינית זה כמה שבועות בהוראת הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בשל המשבר בין הרשות לממשל טראמפ.

משרדי נציגות אש"ף בוושינגטון, בשבוע שעברצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

לטענת זומלוט, "מדובר בצעדים שהם חלק ממתקפה על ההנהגה הפלסטינית על רקע עמדתם על עסקת המאה. מדובר בצעד נקמני נגד ההנהגה ונגדי אישית כדי לרצות את ישראל, ואין ספק שהכיבוש הישראלי הוא שותף מלא לצעדים שנוקט הממשל".

הפלסטינים גינו את החלטת ממשל טראמפ. בהודעה שפורסמה מטעם חברת הוועד הפועל של אש"ף, חנאן עשראווי, נכתב כי "הניסיונות של ארה"ב ללחוץ ולסחוט את הפלסטינים הגיע לרמה חדשה". לדבריה, "באמצעות התמקדות מכוונת במשפחתו של השגריר זומלוט, הממשל בארה"ב עבר מענישה אכזרית לנקמה נגד הפלסטינים והמנהיגות שלהם, אפילו עד כדי פגיעה בילדים ובמשפחות חפים מפשע".

מחמוד עבאס והנשיא טראמפ בבית הלבן, ב-2017צילום: בלומברג

בשבוע שעבר הודיע משרד החוץ האמריקאי על סגירת השגרירות הפלסטינית בוושינגטון. לפי הודעת משרד החוץ, ארה"ב אפשרה לאש"ף לערוך פעילויות במטרה להשיג שלום בין ישראלים לפלסטינים, אולם הארגון לא עשה צעדים כדי לקדם את המשא ומתן.

ממשל טראמפ החליט שלשום לקצץ עשרה מיליון דולר שנועדו לתמוך בארגונים המעודדים דו-קיום בין יהודים וערבים בישראל וברשות הפלסטינית. לאחר ההחלטה הזו, לא נותרו עוד תקציבי סיוע אזרחי שארה"ב יכולה לקצץ בהם כדי לפגוע בפלסטינים.

ההחלטה מצטרפת לשורת החלטות שהממשל קיבל בשבועות האחרונים על קיצוצים בתקציב הסיוע האמריקאי לפלסטינים. לפני כמה ימים החליט הממשל לקצץ כ-25 מיליון דולר מתקציב התמיכה האמריקאי בבתי חולים במזרח ירושלים, וזאת למרות שבתי החולים שייפגעו מההחלטה אינם נמצאים תחת שליטת הרשות הפלסטינית, ולכולם יש רישיונות פעולה מטעם ממשלת ישראל. בנוסף, הממשל החליט לקצץ כ-200 מיליון דולר מפרויקטים של הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי בשטחים, ועוד כ-250 מיליון דולר מתקציבה של אונר"א, סוכנות האו"ם המסייעת לפליטים פלסטינים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ