ליברמן הנחה להקפיא את מינוי הוועדה לבחינת קיצור עונשי אסירי עולם פלסטינים

הבוקר פורסם כי הצבא יקים את הוועדה שתבחן בקשות של אסירים פלסטינים, בהם מחבלים ורוצחים לאומניים, בדומה להליך שקיים במשפט הפלילי. הבוקר מסר ליברמן: "כל עוד אני שר הביטחון, אף מחבל לא יזכה לקיצור עונש אפילו של שעה אחת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן בכניסה לישבת ממשלה, יולי

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הנחה להקפיא את מינוי הוועדה המייעצת לבחינת קציבת עונש מאסר למחבלים. בכוונת שר הביטחון לקיים דיון מקיף בנושא עם צה"ל, הפרקליט הצבאי הראשי והיועץ המשפטי למערכת הביטחון. 

הבוקר פורסם כי הצבא יקים את הוועדה שתבחן בקשות לקציבת עונשם של פלסטינים שעליהם נגזר מאסר עולם, בהם מחבלים ורוצחים לאומניים. בדין הישראלי קיים מנגנון לבחינת בקשות מסוג זה, אך פלסטינים שנשפטים לפי הדין הצבאי בבתי משפט צבאיים לא יכולים לפנות אליו. הקמת הוועדה נחשפה במסגרת תשובת המדינה לעתירה לבג"ץ של אסיר עולם פלסטיני, ופורסמה לראשונה בידיעות אחרונות.

מרואן ברגותי בבית משפט בירושלים, ב-2012צילום: Bernat Armangue / AP

הבוקר הגיב ליברמן לפרסום בטוויטר, וכתב: "כל עוד אני שר הביטחון, אף מחבל לא יזכה לקיצור עונש אפילו של שעה אחת". גם במערכת הביטחון הבהירו כי הקמת הוועדה לא תשנה את המדיניות שלפיה אין לקצר את עונשם של מחבלים שנגזר עליהם מאסר עולם.

האסיר שני חאלד מרמאללה הוא שעתר לבג"ץ, בדרישה לקצוב את עונשו. על חאלד נגזר מאסר עולם לאחר שנמצא אשם ברצח בת זוגו - עבירה פלילית ולא לאומנית. הוא החל לרצות מאסר עולם ב-1988, וב-2006 ביקש מהמפקד הצבאי קציבת עונש, אך נדחה. 

בפסק הדין שנתן בעתירה לפני כשבועיים השופט בדימוס אורי שהם, נכתב כי לפי הצבא ויועמ"ש איו"ש, "נערכה עבודת מטה לבחינת הסוגיה. בעקבות אותה עבודת מטה, הוחלט להקים ועדה ממליצה לקציבת עונשי מאסר עולם באזור (השטחים, י"ב). בהתאם לכך, גיבש יועמ"ש איו"ש טיוטת תיקון לתחיקת (חקיקת, י"ב) הביטחון בנושא, אשר הועברה להתייחסות הגורמים הרלוונטיים".

שיירה של הצלב האדום מלווה אסירים ששוחררו מכלא עופר, ב-2009צילום: ASSOCIATED PRESS

בתשובת המדינה לעתירה נכתב שיש לדחות את עתירתו של חאלד, אך צוינה הקמת צוות שיבחן הקמת מסלול מסודר לצורך בקשות קציבת עונש של אסירי עולם פלסטינים. בג"ץ אכן דחה את העתירה הספציפית, אך בירך על הקמת הוועדה. "יש לברך על צעד זה ונאה כי ראוי לקדמו במהרה, תוך התאמת החקיקה, ככל האפשר, להסדרים הקיימים בחוק שחרור על תנאי, בדגש על הרכבה של הועדה המייעצת וסמכויותיה", כתב השופט בדימוס שהם. השופטים יוסף אלרון וניל הנדל הצטרפו לדעתו.

בשנים האחרונות הוגשו בקשות בודדות של אסירים ביטחוניים במאסר עולם לקיצור או לקציבת עונשם. לפי הנוהל שהיה שגור עד היום, אלוף פיקוד המרכז הוא שהיה מקבל את הבקשות ודוחה אותן באופן אוטומטי, בהתאם למדיניות הממשלה. הקמת הוועדה היא בין היתר תגובה לביקורת בג"ץ, שציינה שבמשפט האזרחי קיימת ועדת שחרורים שמנמקת את סיבת הדחייה, לעומת הנעשה בצה"ל.

בהתאם לזאת, החליט הפרקליט הצבאי להקים ועדה מקבילה, שתורכב מסוציולוג ושופט ופרקליט צבאיים, והיא שתדון בבקשות. למרות הקמת הוועדה, במערכת הביטחון מדגישים כאמור שהשינוי יהיה בהליך בלבד, לא בתוצאה הסופית.

אמנם עד היום לא היה קיים מסלול משפטי מסודר לקציבת מאסרי עולם של אסירים פלסטינים, בהם בעיקר מחבלים, אך קציבת מאסרים כן התאפשרה באמצעות החלטות של הדרג המדיני. החלטות כאלה התקבלו, בעיקר, במסגרת עסקאות שבויים.

מצה"ל נמסר ביחס למהלך כי כל "ניסיון להציגו כשינוי מדיניות או ככוונה לקצר עונשי מחבלים הוא שגוי. אין בהקמת הוועדה משום הקלה או שינוי מדיניות כלשהו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ