משרד הבריאות הפלסטיני חוזר בו: מותו של בן ה-12 בעזה לא נגרם בהכרח מאש צה"ל

ביום שישי נהרג שאדי עבד אלעאל בהפגנות ברצועה. לאחר מותו הודיעו הרשויות בעזה כי נורה בראשו, אולם לאחר פניית "הארץ" ציינו כי לא ניתן לקבוע בוודאות ממה נפגע הנער. צה"ל: נראה שהוא נהרג מאבן שהשליכו פלסטינים

ג'קי חורי
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטינים פוגעים בגדר המערכת מזרחית לעיר עזה, שלשום
פלסטינים פוגעים בגדר המערכת מזרחית לעיר עזה, שלשוםצילום: Adel Hana/אי־פי

משרד הבריאות הפלסטיני חזר בו היום (ראשון) מקביעתו כי שאדי עבד אלעאל, הילד בן ה-12 מרצועת עזה שנהרג שלשום בהפגנות ליד הגדר, מת מאש צה"ל. לאחר מותו של הנער קבע משרד הבריאות בעזה כי הוא נורה בראשו, אולם היום, לאחר פניית "הארץ", הסביר כי לא ניתן לקבוע בוודאות מה פגע בראשו וגרם למותו, וכי לא ניתן לבדוק זאת לאחר שנקבר. הרשויות לא ביצעו נתיחה שלאחר המוות בגופת הנער משום שהוגדר כשהיד.

דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, כתב שלשום בערב בטוויטר כי עבד אלעאל נפגע מראשו מאבן שהשליכו פלסטינים. "על פי העדויות והסימנים, הילד נהרג מפגיעה עצמית של אבן שנזרקה תוך כדי הפרות הסדר האלימות", כתב.

אחיו התאום של שאדי עבד אלעאל בהלווייתו ברצועת עזה, אתמולצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

גם מרכז אלמיזאן לזכויות אדם, הפועל לתיעוד פגיעות בפלסטינים בעימותים ליד הגדר, אמר היום שהנער לא נפגע מראשו מאש צה"ל אלא מגוף קהה. לפי דו"ח של המרכז, עבד אלעאל השתתף בהפגנה מזרחית לג'באליה, ובסביבות השעה 17:30 פונה לבית חולים בצפון הרצועה כשהוא ללא רוח חיים. לפי אלמיזאן, הבדיקות הרפואיות הראו כי הנער נפגע בראשו, אולם לא הארגון לא מסר מה פגע בו. בנוגע לשני פלסטינים אחרים שנהרגו בהפגנות ברצועה, אלמיזאן ציין כי הם מתו מירי חי.

מנהל אלמיזאן בעזה, סמיר זקוט, אמר ל"הארץ" כי המרכז הסתמך בהודעתו על מידע שקיבל מבית החולים. זקוט הסביר כי אין לו את הכלים לקבוע מה בדיוק פגע בראשו של הנער.

לפי נתוני משרד הבריאות בעזה, מספר ההרוגים מאז תחילת ההפגנות ליד הגדר ב-30 במארס הוא 177. לפי אלמיזאן, 135 מההרוגים מתו בהפגנות ובתהלוכות והשאר מתקיפות ישראל על עמדות של הארגונים הפלסטיניים או במהלך ניסיונות לחצות את הגדר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ