סגנו של ליברמן ב-2012: לא הכרתי את הודעת משרד החוץ נגד טימושנקו, חייבים לחקור

דני אילון, שהיה סגן שר החוץ, טען בריאיון לרדיו 103fm כי מעולם לא נתקל בהצהרה נגד מנהיגת האופוזיציה האוקראינית, הוסיף כי הוא לא מבין מדוע פורסמה רק ברוסית וציין: במקרים אחרים נזהרנו עם גינויי אנטישמיות ולא הזכרנו שמות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנפורט וליברמן
מנפורט וליברמןצילום: אוהד צויגנברג, AP

סגן שר החוץ בשנת 2012, דני אילון, טען היום (שני) כי לא ידע על ההצהרה שפרסם המשרד באותה השנה נגד מנהיגת האופוזיציה האוקראינית יוליה טימושנקו, שפורסמה רק בשפה הרוסית. עוד אמר כי מדובר בהודעה חריגה מאוד, הן מאחר שפורסמה רק ברוסית והן מאחר שהיא מכוונת לטימושנקו. דבריו נאמרים בצל פרסום כתב האישום נגד מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ, פול מנפורט, שבו צוין כי האחרון יצר קשר עם "בכיר ישראלי" במטרה לפגוע במעמדה של טימושנקו.

במסמך לא מוזכרת זהותו של הבכיר הישראלי - אולם באוקטובר 2012, במקביל לעבודתו של מנפורט, פרסם שר החוץ דאז אביגדור ליברמן הצהרה רשמית שתואמת את מה שמתואר בכתב האישום נגד מנפורט. ההצהרה צוטטה במספר כלי תקשורת אמריקאיים. ליברמן הכחיש כל קשר לעניין, ומסר כי הוא מעולם לא שוחח עם מנפורט או פגש אותו. יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון הגישה היום בקשה לפי חוק חופש המידע על מנת לקבל הבהרה בנושא.

"כשאני מסתכל על איך יצאה ההודעה הזאת, בוא נאמר, זה דבר שהוא חריג ביותר. כי כשאני מסתכל שיצאה הודעה רק בשפה הרוסית, כאשר טימושנקו וכל הזירה שדובר בה הא זירה אוקראינית... יש שפה אוקראינית ושפה רוסית, למה זה היה ברוסית ולא באוקראינית? ולמה בכלל זה לא היה באנגלית? זה דבר שהוא לא מקובל", אמר אילון בראיון לעיתונאית איילה חסון ברדיו 103fm. "עד שזה לא התפרסם עכשיו לא ידעתי מההודעה הזאת".

עוד הוסיף אילון: "ההשחרה של טימושנקו לא היתה אינטרס של מנפורט, מנפורט הוא שכיר. זה היה אינטרס של פוטין. למה? הכול ברור: הוא רצה שינוקוביץ' (ויקטור ינוקוביץ', נשיא אוקראינה לשעבר, נ"ל) ימשיך לשרת את מטרותיה של רוסיה. היה חשש פה שטימושנקו מהאופוזיציה תגבר עליו, וזה, מבחינת פוטין, היה קו אדום".

יוליה טימושנקו, ב-2009צילום: BLOOMBERG NEWS

הוא קרא לחקור את המהלך, ואמר כי "ההודעה מתאימה אחת לאחת למה שמנפורט ביקש, ואחרי זה, לא רק זה, אני מבין מהתקשורת שהוא מתגאה במיילים שההודעה הזאת שיצאה והופצה במדיות חשובות בארה"ב ואומר 'הנה, עשינו את זה'. אז כמובן שצריך לחקור את זה".

באשר להכחשה של שר החוץ דאז אביגדור ליברמן, שלפיה הוא כלל לא מכיר את מנפורט, אמר אילון: "אני מאוד מקווה שזה לא הוא ושיפרסמו את השם. ההכחשה מתייחסת להיכרות עם מנפורט. לא צריך בכלל להכיר את מנפורט, פוטין יכול לעבוד דרך הרבה דרגי ביניים. ההודעה מוזרה מהבחינה הזאת. אם מישהו באמת רוצה לשכנע את הציבור שזה לא הוא, יבוא ויראה את עבודת המטה שקדמה להודעה הזאת".

לסיכום, ציין גם שמדובר בהודעה חריגה באופן שבו כוונה ישירות לטימושנקו. "התלבטנו הרבה בהודעות נגד אנטישמים, במפלגות האוסטריות וההונגריות וכו'. אף פעם לא צוין שם. תמיד זה היה בצורה כזאת שמובן אבל לא מכוון נגד איש ספציפי. וההודעה הזאת מכוונת לטימושנקו".

בהודעה מ-2012 נכתב: "ישראל מודאגת מההסכם שנחתם בין מפלגת האיחוד האוקראינית (בראשותה עומדת טימושנקו, א"ת) ומפלגת החירות הקיצונית, שהתבטאויותיה האנטישמיות עוררו זעם באוקראינה ובישראל יותר מפעם אחת. לדוגמה, מנהיג מפלגת החירות שיבח בעבר את 'המאבק נגד המוסקבאים (במקור: מוסקאלי, כינוי גנאי אוקראיני לרוסים) והיהודונים'. ביטוי של תפיסות כאלה מזכיר דפים אפלים בהיסטוריה של המאה הקודמת שהובילו את האנושות לטרגדיה של מלחמת העולם השנייה. ישראל מגנה אנטישמיות על כל צורותיה, ומביעה תקווה שהשכל הישר יגבר".

אתמול פנה ליברמן לשרת המשפטים, איילת שקד, בבקשה לפעול כדי לפרסם את שמו של הבכיר בממשלת ישראל המוזכר בכתב האישום נגד מנהל הקמפיין של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, פול מנפורט. ואולם, משרדו של רוברט מולר, החוקר את מעורבות רוסיה בבחירות בארה"ב, מסר ל"הארץ" כי הוא מנוע מפרסום מידע על מי שאינם מואשמים בתיק. "הפסיקה קובעת כי אדם שאינו מואשם לא יזוהה בשמו במסמכי בית המשפט, ולכן נסרב לספק מידע נוסף בנושא", נמסר מטעם מולר במענה לפניית "הארץ".


מלשכת שר הביטחון ליברמן נמסר אתמול: "הגינוי שפרסם בזמנו משרד החוץ היה בנוסח הנכון ובזמן הנכון, נגד מפלגה אנטישמית שהפיצה את משנתה השטנית בעשרות הזדמנויות. שר הביטחון אביגדור ליברמן אינו מכיר את מנפורט, מעולם לא פגש אותו ומעולם לא דיבר איתו. כל היתר הוא בגדר מדע בדיוני לחובבי קונספירציות".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ