רוסיה: התקיפה הישראלית בסוריה יצרה מצב מסוכן, שומרים על זכותנו להגיב בהתאם

שגריר ישראל ברוסיה זומן לשיחה ■ לפי משרד ההגנה הרוסי, התקיפה היתה פרובוקציה מכוונת שגרמה למערכות ההגנה האוויריות של סוריה להפיל את המטוס הרוסי ■ המשרד גם האשים את ישראל במותם של 15 אנשי צוות המטוס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תקיפה בסוריה (ארכיון)
תקיפה בסוריה (ארכיון)

משרד ההגנה הרוסי אמר היום (שלישי) כי רוסיה שומרת על זכותה להגיב להפלת המטוס הרוסי בסוריה, שלפי המשרד נגרמה מתקיפת ישראל באזור אמש. לפי הודעת המשרד, שצוטטה בכלי תקשורת ברוסיה, התקיפה הישראלית היתה פרובוקציה מכוונת שגרמה למותם של 15 אנשי צוות המטוס. לפי סוכנות הידיעות RIA הרוסית, בעקבות התקרית זימנה רוסיה את שגריר ישראל במוסקבה לשיחה, ובמשרד החוץ סירבו להגיב.

שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, שוחח בהמשך הבוקר עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ואמר כי ישראל אשמה בתקרית, וכי פעולותיה היו חסרות אחריות וגרמו למותם של אנשי הצוות. בסוכנות הידיעות אי-אף-פי דווח כי בשיחה חזר שויגו על הודעת משרדו, והזהיר את ליברמן מפני תגובה רוסית להפלת המטוס. במשרד הביטחון אישרו שהתקיימה שיחה בין ליברמן לשר ההגנה הרוסי, ואמרו ששויגו ביקש לקבל הסברים על התקרית.

בהודעת משרד ההגנה נאמר כי ישראל נתנה לרוסיה התראה של דקה בלבד לפני התקיפה, ובכך לא אפשרה לכלי הטיס לנחות בבטחה. בעקבות כך, לפי הרוסים, מערכות ההגנה האוויריות של סוריה הפילו את המטוס. בהודעת המשרד נאמר כי אין אפשרות שישראל לא הבחינה בכך שכלי הטיס היה באוויר, וכי ישראל אשמה בהפלתו. בנוסף, בסוכנות הידיעות די-פי-אי דווח כי ברוסיה סוברים שישראל עשתה שימוש מכוון בכלי הטיס הרוסי כדי להסוות את המטוסים שלה ולהגן עליהם מפגיעה סורית.

אתמול דווח על סדרת תקיפות אוויריות חריגה המיוחסת לישראל בסוריה. לפי כלי תקשורת מקומיים, עשרה בני אדם נפצעו בתקיפה. עוד דווח כי הטילים נורו לעבר יעדים צבאיים בקרבת שלוש ערים גדולות בצפון המדינה: לטקיה, חומס וחמה. 

בשבועות האחרונים ניכרת עלייה במספר הדיווחים על תקיפות המיוחסות לישראל. תקיפות קודמות נעשו בעיקר באזור שדה התעופה של דמשק, ולפי התקשורת הערבית כוונו כלפי מחסני נשק באתרי ייצור של אמצעי לחימה הנשלטים בידי איראן. התקיפה באזור לטקיה חריגה במיוחד, משום שבקרבתו נמצא בסיס חיל האוויר הרוסי חמיימים. במקום מוצבים מטוסי קרב רוסיים ומערכת הגנה אווירית מדגם S-400. לפי הדיווחים בתקשורת הערבית, ישראל כמעט שלא תקפה שם מאז החלה הנוכחות הצבאית הרוסית.

אתמול פרסם הארגון הסורי לזכויות אדם דו"ח, לפיו בתקיפות ישראליות בסוריה בחודש האחרון נהרגו 113 חיילים איראנים וחברי מליציות שתומכות בהם, וכי בחמשת החודשים האחרונים נהרגו 140 איראנים באופן זה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ