ישראל נקלעה למשבר עם מוסקבה שעלול לפגוע ביכולתה לפעול נגד איראן

אחרי שמשרד ההגנה הרוסי האשים את ישראל באחריות לתקרית, פרסם פוטין הודעת הרגעה שבה טען כי מדובר ב"שרשרת טעויות טרגיות". ישראל ממתינה לראות אם רוסיה תנקוט צעדים מעשיים, כמו דרישה לאכוף אזור אסור בטיסה בקרבת בסיסיה בצפון סוריה

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ופוטין במוסקבה, ביולי
עמוס הראל

"צריך לזכור תמיד את השיעור הראשון בהיסטוריה צבאית: אל תתעסק עם הרוסים", אמר אתמול קצין בכיר בצה"ל – ולא ידע מה ניבא. על רקע התקרית בשמי סוריה אמש, ישראל נתונה עתה בתסבוכת קשה עם הרוסים, העלולה להשפיע לרעה על חופש הפעולה האסטרטגי שממנו נהנה חיל האוויר בחזית הצפונית.

ישראל תקפה באמצעות מטוסי קרב, מטרות הקשורות באיראנים בסוריה; ההגנה האווירית הסורית ניסתה לסכל את התקיפה הישראלית ופגעה בטעות, באמצעות טילים מתוצרת רוסית, במטוס חיל אוויר רוסי. זו נשמעת כהתחלה של בדיחה לא מוצלחת, אבל ההשלכות הפוטנציאליות שלה רחבות, כפי שהעידה הודעת הגינוי החריפה הראשונה ממוסקבה, שהטילה את האחריות לתקרית על ישראל.

מטוס קרב של חיל האווירצילום: דובר צה"ל

נפילת מטוס המודיעין הרוסי, על 15 אנשי הצוות שלו, העמידה תחילה את הקרמלין במבוכה. בשעות הראשונות שלאחר התקרית, האשימו הרוסים דווקא ספינה צרפתית בירי טילים אל המטוס שהופל. רק הבוקר (שלישי) הודה משרד ההגנה הרוסי כי המטוס הופל על ידי מערכות ההגנה הסוריות.

לרוסים מאוד לא נוח להודות שנשק שסיפקו לבעלי בריתם הוביל למות חיילים רוסים. את האשם בתקרית בחרה מוסקבה להטיל על ישראל. בהודעת משרד ההגנה, החריגה מאוד בניסוחיה, נאמר כי התקיפה הישראלית היתה "פרובוקציה מכוונת" וחסרת אחריות, שיצרה מצב מסוכן. לפי דיווחים בתקשורת הרוסית, שר ההגנה סרגיי שויגו אמר בשיחה עם עמיתו הישראלי אביגדור ליברמן כי ארצו שומרת על זכותה להגיב להפלת המטוס והרג אנשיה.

אחר הצהריים הוציא דובר צה"ל התייחסות רשמית ראשונה לתקרית. בהודעה, ישראל מודה כי האירוע החל בתקיפה שלה ומביעה צער על מות החיילים הרוסים, אך מטילה את האחריות המלאה לכך על סוריה, איראן וחיזבאללה. על-פי הודעת הדובר, ההפצצה כוונה כדי לסכל הברחה ללבנון, הקשורה ב"פרויקט הדיוק" של חיזבאללה – מכונות המייצרות אמצעי ניווט מדויק, שנועדו להתקנה על צי הרקטות של הארגון. ישראל הודיעה מראש על התקיפה לכוחות הרוסיים בסוריה, זמן קצר לפני שהחלה.

מתחקיר שהתקיים הבוקר, בהשתתפות ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי חיל האוויר, עולה כי מטוסי הקרב הישראלים כבר היו מעל שטח ישראל כשהחל שיגור הטילים הסורים. דובר צה"ל אומר כי מהתחקיר עולה שירי הטילים הסורי היה נרחב ולא מדויק. הסורים לא דאגו לוודא עם הרוסים שאין להם מטוסים באוויר. הירי פגע במטוס הרוסי כשזה טס ממזרח ללטקייה, כלומר הרחק מהכיוון שממנו נורו קודם לכן הטילים הישראלים (ישראל דוחה בכך טענה רוסית, כאילו מטוסי הקרב שלה הסתתרו מאחורי המטוס הרוסי ובכך הובילו לפגיעת טיל הנ"מ בו).

הודעת משרד ההגנה הרוסי עוררה עצבנות בישראל. במשך היום התקיימו התייעצויות בצמרת הביטחונית, במקביל למגעים בערוצים שונים עם מוסקבה. כשעה לאחר הודעת דובר צה"ל, פרסם הנשיא פוטין הודעה ראשונה משלו. הטון היה הרבה יותר רגוע מדברי משרד ההגנה. פוטין אמר כי הפלת המטוס היתה תוצאה של "שרשרת טעויות טרגיות", אישר כי לא ישראל פגעה במטוס ואמר כי רוסיה תנקוט צעדים לאבטחת אנשיה ומתקניה בסוריה.

הפירוש המעשי של דבריו יתברר בימים הקרובים. רוסיה יכולה, למשל, לדרוש מישראל אזהרה עוד יותר מוקדמת לפני תקיפות, לאכוף אזור אסור בטיסה למטוסים ישראלים בקרבת בסיסיה בצפון סוריה או לצייד את צבא סוריה במערכות הגנה אווירית חדשות, שעד כה נמנעה מלספק למשטר אסד.

התקדים הטורקי

הרוסים כבר פעלו בעבר בתקיפות, בנסיבות שונות במקצת, אחרי תקרית אווירית שבה ספגו נפגעים בשמי סוריה. בנובמבר 2015, חודשיים לאחר תחילת הפריסה האווירית הרוסית בצפון סוריה, חצה מטוס קרב רוסי, כנראה בטעות, את הגבול לטורקיה. מטוסי קרב טורקים הפילו את מטוס הסוחוי ואחד מאנשי הצוות נהרג. השני נפצע וחולץ. מוסקבה, שטענה כי המטוס נותר בצד הסורי של הגבול, יצרה משבר מדיני חריף עם אנקרה ונקטה נגדה סנקציות שונות. נשיא טורקיה ארדואן הביע צער על המקרה, ומאז הטורקים מהלכים על קצות האצבעות כשמדובר בנוכחות הרוסית בסוריה.

ישראל נהגה אז בחוכמה רבה יותר מהטורקים. ימים ספורים לאחר הגעת שתי טייסות הקרב הרוסיות לבסיס חמיימים, בצפון מערב סוריה, יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו בדחיפות למוסקבה כדי להיפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השניים החליטו על הקמת מנגנון למניעת חיכוך – קו חם טלפוני, שבאמצעותו מודיעה ישראל לרוסים דקות ספורות לפני ביצוע תקיפות בקרבת כוחותיהם בסוריה, במטרה לחסוך תקריות. לפי כמה דיווחים, חלק מהשיחות בקו הטלפוני מתקיימות ברוסית (על ידי קציני צה"ל דוברי השפה), כדי למנוע אי הבנות.

מאז הפגישה בספטמבר 2015 נועדו שני המנהיגים עוד קרוב לעשר פעמים. הקו החם פועל ברציפות ובכמה מקרים חסך תקריות אוויריות, כשמל"טים רוסיים התקרבו לגבול ישראל בגולן או כשמטוסי חיל האוויר תקפו סמוך לכוחות רוסיים בסוריה.

רק לפני שבועיים מסר צה"ל כי מאז תחילת 2017 נרשמו יותר מ-200 תקיפות אוויריות ישראליות בסוריה. ההפצצות הישראליות החלו לפי התקשורת הזרה כבר בינואר 2012, פחות משנה לאחר פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה. ההפצצות כוונו תחילה נגד שיירות ומחסני נשק ובהם אמצעי לחימה מתקדמים שיועדו לחיזבאללה בלבנון. בשנה וחצי האחרונות, ישראל מיקדה חלק ניכר ממאמציה בניסיון לבלום מגמה חדשה יחסית – ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה. במסגרת זו הופצצו בסיסים ואתרי פיתוח וייצור נשק הקשורים לאיראן ולמיליציות השיעיות שהיא מפעילה בסוריה.

כל זה התנהל כמעט ללא תקלות, למעט תקרית חריגה אחת. ב-10 בפברואר השנה הפיל מערך ההגנה האווירית הסורי מטוס אף-16 מעל שטח ישראל, בעת תקיפה ישראלית שכוונה כנגד מטרות איראניות בסוריה. גם במקרה ההוא דרשה רוסיה הבהרות מישראל, לאחר שחששה מסיכון לכוחותיה, אך השפה הרשמית שבה השתמשה היתה פחות חריפה. ב-9 במאי היה נתניהו אורחו של פוטין במצעד בכיכר האדומה, שבו צוין יום השנה לניצחון על גרמניה הנאצית. שעות אחדות לאחר שובו של נתניהו לארץ שוגר מטח רקטות איראניות לגולן וישראל הגיבה בתקיפה נרחבת של מטרות איראניות בסוריה. התגלגלות האירועים התפרשה כהסכמה שבשתיקה מצד רוסיה למהלך הישראלי.

עכשיו מתברר שהדברים מורכבים יותר. לרוסים לא מאוד מפריע כשישראל ואיראן מתכתשות ביניהן. כשהדברים הללו מתגלגלים, באופן מקרי, לפגיעה באנשיהם, התגובה הרוסית הראשונה היתה שונה לחלוטין. נתניהו יצטרך לגייס בימים הבאים את כל הניסיון והיכולת הדיפלומטית שלו כדי להרגיע את המתח עם מוסקבה. אם רוסיה תחליט להפגין לאורך זמן קו נוקשה, היא מסוגלת להפריע לחופש הפעולה הישראלי בשמי סוריה. עבור ישראל, זה עניין קריטי, משום שהאיראנים יהיו להוטים לנצל כל הפוגה בפעילות חיל האוויר כדי לתגבר את הברחות הנשק ללבנון ואת הנוכחות הצבאית שלהם בסוריה.

ישראל נכנסה כאן, לגמרי בלי כוונה, לתוך משבר עם מוסקבה שעלול להשפיע גם על מצבה בחזית הצפונית. בהתחשב בהיקף התקיפות עליו מדווח באחרונה, אולי מפתיע שהדברים לא השתבשו קודם. בחודשים שלאחר הפלת המטוס הרוסי בידי חיל האוויר הטורקי, פקדה את טורקיה שרשרת של תקיפות סייבר מסתוריות. ההודעה הרוסית מהבוקר על שמירת הזכות להגיב על הרג החיילים צריכה בוודאי להדליק נורות אדומות גם במערך הגנת הסייבר הישראלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ