ראש הוועדה לאנרגיה אטומית: ישראל משדרגת את מתקני הגרעין לנוכח איומי איראן

זאב שניר אמר בכינוס של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי "האיומים המפורשים מצד איראן מחייבים את ישראל לפעול כדי להגן על מתקניה" ■ טהראן פנתה לאו"ם בבקשה לפקח על תוכנית הגרעין של ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכור בדימונה
הכור בדימונהצילום: AFP

ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, זאב שניר, אמר השבוע כי איומי איראן נגד מתקני הגרעין בישראל מחייבים את שדרוגם ותגבורם. "איננו יכולים להתעלם מהאיומים המפורשים של איראן ושלוחותיה", אמר שניר בכינוס הכללי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), "האיומים השערורייתיים האלה מחייבים את ישראל לנקוט פעולה ולהמשיך לשמור ולהגן על מתקני הגרעין שלה. המתקנים האלה משודרגים ומחוזקים באופן קבוע, בהתאם להוראות הבטיחות של סבא"א, כדי לעמוד בכל מתקפה".

ביוני האחרון דווח ב"הארץ" כי הוועדה לאנרגיה אטומית נוקטת אמצעים שונים כדי למגן את הכורים הגרעיניים בדימונה ובנחל שורק, לנוכח ההערכה שאיראן וחיזבאללה רואים בכורים יעד מועדף לתקיפה בטילים. לדברי חברים בוועדה, תרחיש כזה הוא הסכנה הגדולה ביותר הקשורה בכורים. באחרונה ערכה הוועדה תרגיל נרחב שדימה פגיעה של טילים באחד הכורים וכלל פינוי עובדים ופעולות למניעת דליפה של חומר רדיואקטיבי.

נתניהו בקריה למחקר גרעיני, בחודש שעברצילום: קובי גדעון / לע"מ

בוועדה סבורים כי פגיעה בכור גרעיני תהווה הישג תודעתי ניכר לאיראן או לחיזבאללה, אבל לא תסכן את שלומם של תושבי ישראל. לשם דוגמה אמר בכיר בוועדה, שהמטה שלה עבר באחרונה מרמת אביב ליד הכור בשורק, כי גם אם הכור ייפגע מטיל יהיו עובדי המטה בטוחים. עם זאת, בוועדה מודעים לכך שפגיעה בכור גרעיני תיצור חרדה בציבור, ונערכים להסביר את המצב לאשורו.

הבוקר דווח בסוכנות הידיעות הממלכתית באיראן FARS כי טהראן פנתה לאו"ם בבקשה לפקח על תוכנית הגרעין של ישראל ולגנות את איומיה נגד הרפובליקה האיסלאמית. "חברי האו"ם לא צריכים לעצום עין מול האיומים האלה ומוכרחים לנקוט פעולות כדי לחסל את כל הנשק הגרעיני הישראלי", כתב השגריר האיראני באו"ם, גולאם-עלי חושרו, במכתב למועצת הביטחון ולעצרת הכללית של האו"ם שצוטט בסוכנות. חושרו קרא לאו"ם לאלץ את ישראל להצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (NPT) ולהציב את תוכנית הגרעין שלה תחת פיקוח של סבא"א.

בחודש שעבר ביקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בכור בדימונה, שם אמר כי "ישראל תמשיך לפעול כדי למנוע התבססות צבאית של איראן בסוריה". בטקס שבו נקרא שמה של הקריה למחקר גרעיני בדימונה על שמו של שמעון פרס אמר נתניהו: "לא נרפה מיעד זה, כשם שלא הרפינו מן המאמץ להביא לביטולו של הסכם הגרעין הרע עם איראן - יעד שנתפס כבלתי אפשרי כשהצבתי אותו לראשונה על סדר היום הבינלאומי לפני כמה שנים. שום הסכם בין סוריה ואיראן לא ירתיע אותנו, ושום איום לא ירתיע אותנו".

"אויבינו יודעים היטב מה ישראל מסוגלת לעשות, הם מכירים את המדיניות שלנו", הוסיף נתניהו. "מי שמנסה לפגוע בנו - אנו פוגעים בו. אינני מפריח סיסמאות באוויר. אני מתאר מדיניות עקבית, ברורה ונחושה. זו המדיניות שלנו. היא מגובה בהיערכות מתאימה, בהצטיידות, במוכנות, ובשעת הצורך בפקודות מתאימות. מי שמאיים עלינו בכליה מעמיד עצמו בסכנה דומה, ובכל מקרה לא ישיג את מטרתו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ