לשכת נתניהו: המגעים מול רוסיה בעקבות הפלת המטוס יימשכו

ערוץ אלמיאדין הלבנוני דיווח כי רוסיה דחתה את תוצאות התחקיר הישראלי. גורם בכיר בצה"ל טען כי התיאום עם רוסיה פעל היום כרגיל בעקבות תקרית והוסיף: "הסורים ירו לעבר המטוס הרוסי יותר מ-20 טילי נ"מ באופן לא מקצועי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משלחת צה"ל והנציגים הרוסים, אתמול במוסקבה
משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר והנציגים הרוסים, אתמול במוסקבהצילום: דובר צה"ל

רוסיה לא קיבלה את תוצאות התחקיר שישראל הציגה לה על הפלת המטוס הרוסי ביום שני בידי צבא סוריה - כך דיווח הבוקר (שישי) הערוץ הלבנוני אלמיאדין. ישראל הודיעה כי המטוס הסורי הופל בשוגג על ידי צבא סוריה לאחר שחיל האוויר תקף במדינה.

אתמול נפגש מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין עם מקבילו הרוסי אנדריי יודין במוסקבה, והציג לו את ממצאי התחקיר שערך צה"ל על התקרית בסוריה. כתב אלמיאדין במוסקבה דיווח כי הרוסים דחו את התחקיר, וביקשו מישראל לערוך תחקיר חדש. לפי הדיווח, הרוסים טענו כי התחקיר הישראלי רואה ברוסיה ובסוריה אחראיות על הפלת המטוס.

מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין (שני מימין) נפגש עם בכירים בצבא רוסיה, אתמול במוסקבהצילום: דובר צה"ל

נורקין דיווח הבוקר על השיחות במוסקבה לראש הממשלה בנימין נתניהו, שקיים התייעצות בנושא עם הצמרת הביטחונית. מלשכת נתניהו נמסר כי ראש הממשלה הנחה להמשיך במגעים הרצופים מול רוסיה בעניין.

לדברי גורם צבאי בכיר, בעקבות תקרית הופעל היום מנגנון התיאום בין רוסיה לישראל, בצל המתיחות. "המנגנון פועל כפי שפעל לאורך כל השנים האחרונות. הטענה שהודענו לרוסים דקה לפני התקיפה לא נכונה. ההודעה הועברה הרבה יותר מדקה לפני התקיפה בזמן שהיה מקובל כפי שקרה בכל השנים בהם פועל המנגנון. כעת שני הצדדים יבחנו כיצד ניתן לשפר את התיאום באופן כזה שיאפשר לישראל לפעול כפי שהיה עד היום", אמר.

המשלחת בראשות אלוף נורקין חזרה היום לישראל לאחר שערכה סדרת שיחות עם גורמים בכירים במשרד ההגנה הרוסי. המשלחת כללה נציגים מחיל האוויר, אגף המבצעים, מודיעין וקשרי חוץ בצה"ל. "כל מה שהוצג לרוסים היה בתיאום מלא עם הדרג המדיני", אמר הגורם הבכיר. "במהלך הפגישות הוצגו לרוסים פרטים מבצעיים ומודיעיניים בנוגע להתבססות איראן בסוריה, העברת אמצעי הלחימה לחיזבאללה וכן המידע שהיה בידי צה"ל על המחסנים בלטקיה שבעקבותיו תקפה ישראל". לדברי הגורם, "המשלחת הציגה את כל חומרי המודיעין לגבי היירוט של הסורים שהביא להפלת המטוס".

לפי הודעת צה"ל, המשלחת הציגה מפות, מסמכים ובמצגת שמראה את שלב התקיפה ועד הפלת המטוס הרוסי שלב אחר שלב. לדברי הגורם, "הסורים ירו לעבר המטוס הרוסי יותר מ-20 טילים נגד מטוסים באופן לא מקצועי. הראנו לרוסים באופן ברור שהטילים שנורו על המטוס שלהם נורו בשלב של נחיתת מטוסי חיל האוויר בישראל, כאשר באותו שלב המטוס הרוסי נמצא מזרחית ללטקיה בכיוון נגדי לתנועת המטוסים הישראלים". הגורם הוסיף כי הוכיחו לרוסים כי לא נעשתה כל פרובוקציה של ישראל.

"ברור לכל מי שהיה חלק בשיחות שמי שהיה אחראי על הפלת המטוס זה הסורים", אמר הגורם. "הבהרנו באופן הברור ביותר למה ביצענו את הפעולה בסוריה. האינטרסים של ישראל והמדיניות של ישראל מול איראן וסוריה נשארו כפי שהם ובכוונתנו להמשיך ולפעול כדי למנוע את התבססות איראן בסוריה".

אתמול תקפה שגרירות רוסיה בישראל את הפלת המטוס ומסרה כי "פעולות חסרות אחריות ולא ידידותיות מצד חיל האוויר הישראלי חשפו את צוות המטוס הרוסי לסכנה, ובכך הובילו למותם של 15 מחיילינו". אחרי ההפלה, רוסיה הגבירה את פעילותה מול חופי סוריה והחליטה לסגור אזורים במרחב האווירי, היבשתי והימי של קפריסין לטובת מבצעים של צבאה החל מהיום ועד ליום רביעי הבא.

ישראל מטילה את האחריות להפלת המטוס על סוריה. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר אתמול: "אני מקבל את ההגדרה של נשיא רוסיה שמדובר בטעות טרגית, אבל מי שאחראי לטעות הטרגית הוא צבא אסד". לדבריו, "יש שם צבא, הגנה אווירית, אנשים בלתי אחראיים ובלתי מקצועיים, שפעלו למעשה כשמטוסי חיל האוויר היו כבר בשטחה האווירי של מדינת ישראל. פתחו בירי כדי לצאת ידי חובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ