דיווח: מצרים הציגה מסמך חדש לפיוס פנים-פלסטיני

לפי דיווח בעיתון אל-חיאת, הדרישות של המצרים כוללות את החזרת השליטה ברצועה לרשות הפלסטינית, ומלמדות על היענות רבה לעמדותיה. בחמאס ובפתח מעריכים כי השיחות לא יתקדמו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנייה בעזה, ביולי האחרון
הנייה בעזה, ביולי האחרוןצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

מצרים הציגה להנהגת חמאס מתווה חדש לפיוס פנים-פלסטיני. לפי דיווח בעיתון אל-חיאת, היוצא לאור בלונדון, הדרישות כוללות את הורדת עוצמת הלהבות בהפגנות על הגדר והחזרת השליטה ברצועת עזה לרשות הפלסטינית. עם זאת, בפתח ובחמאס מעריכים כי המסמך לא יוביל לקידום השיחות.

הדרישות המצריות הוצגו בפני חמאס בפגישה אתמול בעזה בין גנרל אחמד עבד-חאלק מהמודיעין המצרי לבכירי חמאס, בהם ראש הלשכה המדינית, איסמעיל הנייה. אל-חיאת ציטט בכירים פלסטינים ברמאללה, שאמרו כי הדרישות מלמדות על היענות גדולה יותר של מצרים לעמדת הרשות הפלסטינית. במסמך דורשת מצרים שחמאס יסכים להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967, כפי שסוכם בעבר בין הארגון לפתח, וכן ערבויות שיבטיחו את ריסון הזרוע הצבאית של חמאס ואת הימנעותה מהתערבות בעבודת הממשלה.

הפגנה ליד גדר המערכת מזרחית לעזה, שלשוםצילום: AFP

לפי הדיווח, מצרים דרשה מחמאס לאפשר לשרי הרשות לשוב למשרדיהם ברצועה ללא התערבות הפלגים בעזה, ולהחזיר לרשות את השליטה במערכת הביטחון, במשטרה, במערכת המשפט וברשויות השונות. בנוסף, לפי המסמך, הממשלה הפלסטינית תשלם מחצית מעלות השכר של עשרות אלפי פקידי חמאס, עד ששני הצדדים יגיעו לסיכום סופי בנושא.

אל-חיאת ציין כי האווירה בפגישה בעזה היתה שלילית. בחמאס התייחסו בפגישה לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, ואמרו כי איומיו להטיל סנקציות נוספות על הרצועה היא משחק באש. לפי הדיווח, בחמאס אמרו גם כי הם לא חוששים מאיומי ישראל. המשלחת המצרי תקיים היום פגישות בנושא הפיוס ברמאללה.

הנייה הבהיר בשבוע שעבר כי חמאס ממשיך במגעים מול גורמים בינלאומיים כדי לקדם מתווה לרגיעה עם ישראל, ללא קשר לפיוס. עם זאת, בחמאס מבינים כי המהלך לא יכול לצאת לפועל בצורה אפקטיבית ללא מצרים, שבשלב זה סבורה כי הפיוס הוא תנאי מרכזי להשגת רגיעה ארוכת טווח ברצועה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ