זמן ההתראה ושאלת האחריות: חמש סתירות בגרסאות ישראל ורוסיה להפלת המטוס

הרוסים טוענים שישראל נתנה לכוחותיהם בסוריה התראה של דקה אחת בלבד לפני התקיפה בלטקיה, ושמטוסי חיל האוויר השתמשו במטוס הרוסי כמגן. הגרסה הישראלית: לא היה פגם בפעילות חיל האוויר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין (שני מימין) נפגש עם בכירים בצבא רוסיה בשבוע שעבר במוסקבה
מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין (שני מימין) נפגש עם בכירים בצבא רוסיה בשבוע שעבר במוסקבהצילום: דובר צה"ל

משרד ההגנה של רוסיה הציג היום (ראשון) את התחקיר שביצע בעקבות הפלת המטוס הרוסי בסוריה בשבוע שעבר. המטוס הופל על ידי צבא סוריה לאחר שחיל האוויר תקף מתקן שממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק עבור איראן וחיזבאללה. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ציין בימים האחרונים כי התקרית היתה "שרשרת של נסיבות טרגיות", אולם משרד ההגנה הרוסי הטיל את מלוא האחריות על ישראל והציג כמה טענות סותרות לפרסומים הישראליים בעקבות הפלת המטוס. 
הדמיית התקרית שפרסמו הרוסים:

מי אחראית?

גרסת רוסיה: ישראל היא האשמה הבלעדית בהפלת המטוס. לפי משרד ההגנה הרוסי, התנהלות צה"ל בתקרית היתה "חוסר מקצועיות או רשלנות פושעת, לכל הפחות".

גרסת ישראל: שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר בשבוע שעבר כי "מי שאחראי לטעות הטרגית הוא צבא אסד. יש שם צבא, הגנה אווירית, אנשים בלתי אחראיים ובלתי מקצועיים". התחקיר הישראלי קבע כי לא היה פגם בפעילות חיל האוויר, וכי מערך ההגנה האווירית הסורי ירה לכל עבר, יותר מעשרים טילים, בלי להשתמש באמצעי הזהירות המתבקשים כדי לוודא שאין מטוסים רוסיים באוויר.

הודעה מוקדמת

גרסת רוסיה: ישראל הודיעה לרוסים על התקיפה בלטקיה רק דקה לפני שהתבצעה ולא אפשרה לה להסיג את כוחותיה. 

משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר והנציגים הרוסים בשבוע שעבר במוסקבהצילום: דובר צה"ל

גרסת ישראל: גורם צבאי בכיר אמר שלשום כי "המנגנון פועל כפי שפעל לאורך כל השנים האחרונות. הטענה שהודענו לרוסים דקה לפני התקיפה לא נכונה. ההודעה הועברה הרבה יותר מדקה לפני התקיפה בזמן שהיה מקובל, כפי שקרה בכל השנים שבהם פועל המנגנון". 

התראה על מיקום התקיפה

גרסת רוסיה: ישראל הודיעה לרוסים שתתקוף בצפון סוריה, בעוד שלטקיה נמצאת במערב המדינה.

גרסת ישראל: ישראל לא התייחסה עד כה מפורשות לדיווח השגוי לכאורה על מיקום התקיפה. עם זאת, לטקיה נמצאת בצפון-מערב סוריה.

תדרוך משרד ההגנה ברוסיה, ראשוןצילום: צילום מסך RT

מיקום מטוסי חיל האוויר בזמן הפלת המטוס הרוסי

גרסת רוסיה: מטוסי חיל האוויר המשיכו לטוס באזור חופי סוריה ובשל כך מערך ההגנה האווירית סבר בטעות כי המטוס הרוסי הוא מטוס ישראלי.

גרסת ישראל: הטילים שנורו על המטוס הרוסי נורו בשלב של נחיתת מטוסי חיל האוויר בישראל.

שימוש במטוס הסורי כאמצעי מגן

גרסת רוסיה: ישראל ידעה שמערך ההגנה האווירית הסורי יחשוב שהמטוס הרוסי הוא חלק ממטוסי חיל האוויר הישראלי והציבה אותו בסכנה במכוון. 

גרסת ישראל: דובר צה"ל הודיע היום כי "חיל האוויר הישראלי לא הסתתר מאחורי מטוס כלשהו". בנוסף, טייסים מנוסים אמרו ל"הארץ" שהטיעון לפיו מטוסי הקרב הישראליים הסתתרו מאחורי מטוס המודיעין הרוסי אינו סביר ואינו תואם שום התנהלות מבצעית מקובלת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ