צה"ל: התיאום עם רוסיה פעל כרגיל, חיל האוויר לא הסתתר מאחורי מטוס כלשהו

לפי הודעת הצבא, משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר הציגה בפני בכירים בצבא רוסיה את התחקיר המלא על הפלת המטוס הרוסי בסוריה, תחקיר ש"בוצע והוצג באופן מעמיק, מקצועי ומפורט"

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין (שני מימין) נפגש עם בכירים בצבא רוסיה בשבוע שעבר במוסקבה
מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין (שני מימין) נפגש עם בכירים בצבא רוסיה בשבוע שעבר במוסקבהצילום: דובר צה"ל

צה"ל הודיע היום (ראשון) כי התיאום עם רוסיה טרם הפלת המטוס הרוסי בסוריה בשבוע שעבר פעל כנדרש, והבהיר כי מטוסי חיל האוויר לא הסתתרו מאחורי מטוס של צבא אחר. ההודעה פורסמה בהמשך להודעת משרד ההגנה של רוסיה הבוקר כי לישראל יש אחריות בלעדית להפלת המטוס, ולטענתו שמטוסים ישראליים השתמשו במטוס הרוסי כמגן.

בהודעת דובר צה"ל נכתב כי משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הציגה בפני בכירים בצבא רוסיה את התחקיר הצה"לי המלא על הפלת המטוס, ונטען כי "הפרטים המלאים, המדויקים והעובדתיים, ידועים לאנשי המקצוע העוסקים בדבר בצבא רוסיה ומהם עולה בבירור כי מנגנון מניעת החיכוך פעל ובזמן (כפי שפעל בשנתיים וחצי האחרונות)".

עוד נכתב כי "חיל האוויר הישראלי לא הסתתר מאחורי מטוס כלשהו וכי המטוסים הישראלים היו בשטח האווירי של ישראל בזמן הפגיעה הסורית במטוס הרוסי". בצה"ל ציינו כי התוצאה של הפלת המטוס "היא טרגית וקשה" והביעו השתתפות בצער משפחות אנשי הצוות שנהרגו. 

לפי צה"ל, התיאום בין הצבאות של שתי המדינות הוכיח את עצמו פעמים רבות בשנים האחרונות, והמשכו מהווה אינטרס משותף לנוכח המצב באזור. "יחד עם זאת וכפי שראינו גם הפעם, ציודם של גורמים לא אחראיים בנשק מתקדם מהווה סכנה לאזור ויכול להביא לפגיעה קשה בגורמים הפועלים במרחב", נכתב בהודעה. בצבא הדגישו כי "שלומם וביטחונם של הכוחות הרוסיים הפועלים בסוריה עומד לנגד עיני מקבלי ההחלטות בישראל ובצה"ל ומהווה שיקול משמעותי באישורה של כל פעולה". הודעת משרד ההגנה של רוסיה:

15 אנשי צוות רוסים נהרגו ביום שני האחרון לאחר שמטוס של חיל האוויר הרוסי יורט בשוגג על ידי מערכת ההגנה של צבא סוריה באזור לטקיה. התקרית אירעה לאחר תקיפה ישראלית באזור. רוסיה אמרה שחוסר אחריות מצד ישראל הוביל לתקרית, ואילו ישראל הטילה את האשמה על סוריה. לאחר התקרית פרסם צה"ל הודעה חריגה שבה הודה כי חיל האוויר תקף מתקן של צבא סוריה שממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק עבור איראן וחיזבאללה.

לאחר התקרית החליטה רוסיה החליטה לסגור אזורים במרחב האווירי, היבשתי והימי של קפריסין לטובת מבצעים של צבאה. ואולם, ערוץ אלמיאדין הלבנוני דיווח אתמול כי בכוונת רוסיה להותיר את המרחב האווירי מעל המים הטריטוריאליים של סוריה סגור גם לאחר מכן. לפי הדיווח, ההחלטה התקבלה על ידי המועצה לביטחון לאומי ברוסיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ