דו"ח הבנק העולמי: הכלכלה ברצועת עזה בצניחה חדה, גם סיוע מבחוץ לא יועיל

לפי הדו"ח, אחד מכל שני תושבים בעזה חי בעוני ושיעור האבטלה בקרב צעירים עולה על 70%. זאת, בין השאר, ברקע קיצוץ הכספים מהרשות, מישראל ומממשל טראמפ. מחברי הדו"ח מזהירים ממצב דומה גם בגדה

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטיני יושב מחוץ למרכז סיוע של אונר"א בחאן יונס, בתחילת החודש
פלסטיני יושב מחוץ למרכז סיוע של אונר"א בחאן יונס, בתחילת החודשצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויטרס

אחד מכל שני תושבים ברצועת עזה חי בעוני ושיעור האבטלה של האוכלוסייה הצעירה בה עולה על 70%, כך קובע דו"ח שפרסם הבוקר (שלישי) הבנק העולמי. מחברי הדו"ח מדגישים כי הכלכלה ברצועה נמצאת בצניחה חדה ומבהירים כי גם אם יינתנו תקציבים מבחוץ - לא יהיה אפשר לעצור את ההידרדרות הכלכלית.

לפי הדו"ח, שיוצג מחרתיים ׁ(חמישי) במסגרת "ועדת הקישור אד-הוק" של המדינות התורמות לרשות הפלסטינית, ברבעון הראשון של שנת 2018 היתה צמיחה שלילית של שישה אחוזים בכלכלה ברצועה, והיא ממשיכה לצנוח מאז. הסיבות לצניחה, לפי הדו"ח, הן בין השאר הסגר על הרצועה שנמשך יותר מעשור, קיצוץ העברת הכספים החודשית מהרשות שנאמדה ב-30 מיליון דולר, קיצוץ תוכנית הסיוע מצד ממשל טראמפ שנאמדה בכ-50 מיליון דולר וקיצוצים בסיוע של אונר"א, סוכנות הסעד לפליטים פלסטינים.

עובדים פלסטינים של אונר"א מוחים נגד הקיצוצים בסוכנות, בשבוע שעבר בעזהצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויטרס

מחברי הדו"ח מתייחסים גם למצב הכלכלי בגדה המערבית ומצביעים על האטה בצמיחה שאפיינה אותה בעבר. לפי ההערכות בדו"ח, גם הכלכלה בגדה תעבור האטה משמעותית בתקופה הקרובה. בדו"ח מצוין כי הרשות הפלסטינית סובלת מירידה בכספי התרומות ומגירעון שנתי של 1.24 מיליארד דולר. לזאת מצטרפת גם החלטת ישראל מהתקופה האחרונה שלא להעביר אליה הכנסות ממסים, הנאמדות בכ-350 מיליון דולר בשנה - צעד היוצר סיכון משמעותי לכלכלת הרשות. לפי הדו"ח, מצב זה אינו מאפשר לרשות לספק סיוע כלכלי לרצועה.

מרינה ווס, המנהלת האזורית של הבנק העולמי בגדה המערבית וברצועת עזה, אמרה כי "השילוב של מלחמה, בידוד וסכסוך פנימי הותיר את עזה במצב של שיתוק כלכלי ומצוקה אנושית גוברת. במצב שבו אנשים נמצאים במאבק הישרדות, עוני גואה, אבטלה גוברת והידרדרות של השירותים הציבוריים כמו בריאות, מים ותברואה, נדרשים פתרונות אמיתיים ובני קיימא ואין להסתפק בהתערבויות קצרות מועד".

לדבריה, "המצב הכלכלי והחברתי בעזה מידרדר זה כעשור, אך ההידרדרות גברה באופן ניכר בחודשים האחרונים והגיעה לנקודה קריטית. התסכול הגובר מצטרף למתחים שכבר הגיעו לידי תסיסה ומשיבים לאחור את הפיתוח של אוכלוסיית הנוער הגדולה באזור".

פלסטינים במחנה הפליטים אל-שאטי בעזה, בתחילת החודשצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

דו"ח הבנק העולמי מציע כמה פתרונות למשבר, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. מחברי הדו"ח מסבירים כי יש להבטיח מיד את המשך אספקת החשמל, המים, החינוך והבריאות - שירותים החיוניים לרווחת האוכלוסייה ולתפקוד המשק העזתי. בטווח הארוך הם מצביעים על הצורך להגביר את כוח הקנייה של משקי הבית ולתגבר את מקורות הפרנסה המסורתיים, בין השאר באמצעות הרחבת תחום הדיג משלושה מייל ל-20 מייל, כפי שהוסכם בשנות התשעים.

הדו"ח מטיל את האחריות לפתרון המשבר גם על ישראל ועל הרשות הפלסטינית. מחבריו קוראים לממשלה הישראלית להסיר את ההגבלות על המסחר ועל תנועות האנשים, צעד שלדבריהם יביא לשיפור במצב הכלכלי ברצועה. לרשות הם קוראים לפתח מדיניות שתוביל לפיתוח כלכלי מודרני, לרבות תמיכה במיזמים לשירותי מסחר דיגיטליים. כמו כן, הם מציינים כי השלטון בעזה צריך לפעול באופן שקוף וליזום רפורמות שיובילו ליצירת סביבה עסקית חיובית ובהמשך להתאוששות כלכלית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ