נתניהו: נמשיך למנוע את התבססות איראן בסוריה ונמשיך בתיאום הביטחוני עם רוסיה

עם צאתו לעצרת האו"ם אמר ראש הממשלה כי סיכם עם פוטין שצוותים של צה"ל והצבא הרוסי ייפגשו בקרוב כדי לדון בתיאום הביטחוני. הקבינט: משתתפים בצער משפחות צוות המטוס הרוסי

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ורעייתו עם עלייתם למטוס, היום
נתניהו ורעייתו עם עלייתם למטוס, היוםצילום: אבי אוחיון / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שלישי), עם צאתו לעצרת האו"ם הכללית בניו יורק, להפלת המטוס הרוסי בשמי סוריה בעקבות התקיפה הישראלית: "נמשיך לפעול למניעת ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה ונמשיך בתיאום הביטחוני בין צה"ל לצבא רוסיה". נתניהו אמר כי שוחח עם הנשיא פוטין פעמיים לאחר הפלת המטוס וסיכם עמו כי צוותי העבודה של צה"ל ושל הצבא הרוסי ייפגשו בזמן הקרוב כדי לדון בתיאום הביטחוני. בנוגע להעברת טילי אס-300 מרוסיה לידי צבא אסד אמר נתניהו: "אנחנו נעשה מה שצריך כדי להגן על ביטחון ישראל".

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני התכנסו הבוקר לדון בהתפתחויות בעקבות המשבר עם רוסיה, ולאחר מכן פרסמו באופן חריג הודעה לתקשורת. "שרי הקבינט משתתפים בצער המשפחות ברוסיה והעם הרוסי על אובדן חייהם של צוות המטוס הרוסי כתוצאה מפעולה חסרת אחריות של הצבא הסורי", נמסר. לצד זאת הבהירו השרים כי הם מנחים את צה"ל "להמשיך לפעול מול ניסיונות ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה תוך כדי המשך התיאום הביטחוני מול רוסיה".

גם נתניהו התייחס לעניין עם עלייתו למטוס ואמר כי "בשלוש השנים האחרונות ישראל נחלה הצלחה גדולה מאוד למניעת ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה והניסיונות של איראן להעביר נשק קטלני לחיזבאללה בלבנון. אין זה אומר שלא היו חריגות, אבל בסך הכל היתה הצלחה גדולה מאוד". ראש הממשלה הדגיש כי עד כה הדבר נעשה בתיאום ביטחוני מרבי ומוצלח מאוד עם צבא רוסיה, והבהיר כי כך זה יימשך. 

נתניהו אמר את הדברים בדרכו למטה האו"ם בניו יורק, שם ינאם במליאה ביום חמישי בערב. בביקורו בארה"ב צפוי נתניהו להיפגש בשולי העצרת עם נשיא ארה"ב טראמפ, נשיא צרפת מקרון, נשיא מצרים א-סיסי ומזכ״ל האו״ם גוטרש. הוא צפוי להמריא חזרה ארצה במוצאי שבת.

פגישתם של נתניהו וטראמפ, שתתקיים ביום רביעי, תהיה החמישית מאז נכנס האחרון לבית הלבן. השניים צפויים לשוחח על המשבר עם רוסיה, על איומי ההתבססות האיראנית בסוריה, על העיצומים על איראן וכן על הלחץ הכלכלי האמריקאי כלפי הפלסטינים במסגרת גיבוש ״עסקת השלום״.

הבוקר דווח באתר הרוסי "קומרסנט" כי רוסיה תעביר לסוריה בין שתיים לארבע מערכות הגנה אווירית מסוג S-300 בשבועיים הקרובים. גורם המעורה בפרטים מסר לאתר הרוסי כי סוריה תשתמש בטילים כדי להגן על קו החוף ועל הגבולות עם ישראל, ירדן, לבנון ועיראק. הוא הוסיף שמספר המערכות יכול להשתנות בהתאם לנסיבות, כך שייתכן שבסך הכל תשלח רוסיה שש עד שמונה סוללות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ