תושב מזרח ירושלים שהתכוון לרוץ לראשות העיר הודיע על פרישתו מהמרוץ

עזיז אבו סארה החליט להסיר את מועמדותו, לאחר שלטענתו התבשר כי מעמד התושב שלו עשוי להישלל ועקב לחצים מצד החברה הפלסטינית. ריצתו לתפקיד ראש העיר הייתה טעונה את אישור בג"ץ

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבו סארה ושותפיו לרשימת "אלקודס לנא" ביום ההכרזה על מועמדותם, החודש
אבו סארה (במרכז) ושותפיו לרשימת "אלקודס לנא" ביום ההכרזה על מועמדותם, החודשצילום: אוליבייה פיטוסי

עזיז אבו סארה, תושב מזרח ירושלים שהכריז על כוונתו לרוץ לראשות העיר, הודיע היום (שלישי) על פרישתו מהמרוץ. אבו סארה, שהיה זקוק לאישור בג"ץ כדי להתמודד כיוון שאינו אזרח ישראלי, הסביר את החלטתו בקשיים שהוערמו על מועמדותו מצד המדינה ולחץ של קבוצות פלסטיניות המתנגדות לנורמליזציה עם ישראל.

בשבוע שעבר התבשר אבו סארה כי משרד הפנים מתכוון לשלול את מעמד התושבות שלו, בטענה שמרכז חייו אינו בירושלים. על סמך נימוק זה שללה עד היום ישראל את מעמד התושבות של כ-14 אלף פלסטינים תושבי ירושלים, שאינם מחזיקים באזרחות ישראלית. לדברי אבו סארה, הוא הבין שבנסיבות אלו, לא יתאפשר לו לרוץ.

מפגינים פלסטינים נגד אבו סארה, ביום ההכרזה על מועמדותוצילום: אוליבייה פיטוסי

את ההודעה קיבל אבו סארה בעת שהגיע לעמדת משרד הפנים בנמל התעופה בן גוריון, כדי להאריך את תעודת "הלסה פסה" - מסמכי הנסיעה לחסרי אזרחות. "הפקיד התחיל בתהליך ואז הוא קיבל הודעה על המחשב שיש בעיה והוא צריך להתקשר למישהו מעליו", אמר אבו סארה ל"הארץ". "הם דיברו בצד כחצי שעה והתקשרו למשרד המרכזי, ושם אמרו שאני כבר לא במעמד תושבות. עורך הדין שלי מנסה לבדוק את הדברים, אבל במצב זה הבנתי שלא שווה אפילו לנסות ולהגיש את העתירה לבג"ץ".

אבו סארה הכריז בתחילת החודש על כוונתו להתמודד ברשימה למועצת העירייה, הפתוחה בפני כל תושבי העיר, ועל ראשות העירייה - זכות הניתנת כיום רק לאזרחים. עם ההכרזה על מועמדותו, הוא אמר כי יעתור לבג"ץ על מנת לשנות את ההחלטה. כבעלים של חברת תיירות, הוא נוסע וחוזר מישראל על בסיס שבועי בשנים האחרונות. לדבריו, בשנה החולפת הוא היה בארץ לפחות שבוע בכל חודש ואין לו מקום קבע אחר בעולם. הוא ציין כי אינו יודע האם ההליכים במשרד הפנים קשורים להכרזתו על ההתמודדות לראשות העירייה.

הוא הוסיף כי התייעץ עם כמה עורכי דין, והם אמרו כי כל עוד מעמד התושבות שלו נמצא תחת חקירה, לא יוכל לרשום מפלגה, וכלל אין ערובה שהוא יוכל לחזור לארץ אם יצא ממנה. "הבנו שהאפשרות שלנו לנצח היא פחות מאחוז אחד", אמר אבו סארה, "אפשר היה להמשיך אבל לא היינו מצליחים. הבנתי שלא שווה לסכן חיים של מישהו אם רוב הסיכויים הם שלא יתנו לי להתמודד".

שכונת סילוואן, במזרח ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוסף להודעת משרד הפנים, נאלץ אבו סארה יחד עם חבריו לרשימת "אלקודס לנא" (ירושלים שלנו) להתמודד עם לחצים כבדים של גורמים פלסטיניים המתנגדים לשבירת החרם על הבחירות המקומיות בירושלים. "הלחץ היה רציני", אמר אבו סארה ל"הארץ", "איומים ולחץ על האנשים שאיתי. אני נכנס למלחמה עם הרשויות הישראליות ואז מקבל לחצים מהצד הפלסטיני. יש פלסטינים שעושים את העבודה לישראל". כ-90% מתושבי מזרח העיר הפלסטינים אינם אזרחים, ומחרימים באופן מסורתי את הבחירות.

לדברי אבו סארה, "אני מתוסכל, אבל חושב שבכל זאת הצלחנו לעורר שיח. גרמנו לאנשים לחשוב ולשים את ירושלים חזרה על השולחן ולדבר על מה שקורה פה. המון ישראלים כתבו לי שלא ידעו ש-40% מתושבי העיר הם פלסטינים שאין להם זכויות. המצב בירושלים לא יכול להישאר אותו הדבר, האנשים שמנסים לשמור על הסטטוס קוו לא ינצחו, בסוף המצב הזה יישבר. זה אולי לא הסוף, אבל זה סוף ההתחלה".

בבחירות לעיריית ירושלים נותר מועמד פלסטיני אחד, רמדאן דבש, תושב צור באהר. בניגוד לאבו סארה, דבש הצהיר כי אינו מעוניין בשינוי הסטטוס קוו הפוליטי בירושלים, אלא מבקש לשפר את מתן השירותים והעברת התקציבים למזרח העיר. גם דבש מתמודד עם לחצים כבדים מצד גורמים פלסטינים קיצוניים ולדבריו, לפני כשבועיים אף היה ניסיון של צעירים פלסטינים לחטוף את בנו הפעוט מביתו כדי להפעיל עליו לחץ שלא להתמודד. אבו סארה הודיע שהוא תומך ברשימתו של דבש: "כניסת מועמד ערבי למועצה מאוד חשובה, זה ישבור את הטאבו".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "הליך פקיעת תושבות או הפסקת תושבות עקב מרכז חיים נעשה בהתאם לחוק וללא שום מעורבות פוליטית כזו או אחרת וגם זאת, לאחר הליך ממושך שבו אדם מתבקש להוכיח מרכז חיים. על אבו סארה לברר את הנושא בלשכת רשות האוכלוסין. עד לבירור הנושא, מדובר בהסקת מסקנות ללא בסיס".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ