הרמטכ"ל מקים צוות לבדיקת הביקורת של נציב קבילות החיילים על מוכנות צה"ל למלחמה

לאחר שדחה פומבית את כל טענותיו של האלוף בריק, הורה איזנקוט להעביר לעיונו דו"ח בנושא בתוך 45 ימים. זו הפעם הראשונה שהרמטכ"ל נדרש לטענות, אף שהבדיקה תיערך בתוך הצבא ולא בידי גורם חיצוני

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איזנקוט וקציני פורום מטכ"ל, ב-2015
איזנקוט וקציני פורום מטכ"ל, ב-2015. פרק נוסף במחלוקת בין בריק לבכירי צה"לצילום: עומר שלו / דובר צה"

הרמטכ"ל גדי איזנקוט הורה להקים צוות לבדיקת הטענות שהעלה נציב קבילות החיילים, אלוף (מיל') יצחק בריק, בדבר מידת הכשירות והמוכנות צה"ל למלחמה. איזנקוט הנחה את מבקר צה"ל, תת-אלוף (מיל') אילן הררי, לבחון את הטענות שעיקרן פורסם לראשונה ב"הארץ". בין היתר, מתח בריק ביקורת חריפה על תפקודה של זרוע היבשה בצה"ל ותקף את מדיניות הצבא באשר לכוח האדם בשורותיו. בריק קרא לפני כמה שבועות להקמת ועדת בדיקה חיצונית, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס, שתבחן את טענותיו.

מאז שפרצה בפומבי המחלוקת בין הרמטכ"ל לנציב, במסיבת עיתונאים שערך האחרון ביוני, דחה איזנקוט את כל טענותיו של בריק. בצעד חריג, הרמטכ"ל אף העביר דו"ח מפורט לקבינט ובו כתב שהצבא נמצא ברמת מוכנות גבוהה למלחמה. זו הפעם הראשונה שבה איזנקוט מסכים לערוך בדיקה של הטענות – אף שזו תיעשה בתוך הצבא ולא בידי גורם חיצוני כפי שהציע הנציב.

יצחק בריק במשרד הביטחון, ב-2015צילום: אלון בסון

דובר צה"ל מסר כי הבדיקה תיערך במסגרת הביקורות שמקיים מבקר צה"ל בשיתוף עם אלוף (מיל') אבי מזרחי ואנשי מילואים בכירים נוספים, "בשקיפות ותוך שיתוף פעולה של כלל יחידות צה"ל". מזרחי שימש בתפקידיו האחרונים בצה"ל כראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, מפקד זרוע היבשה ואלוף פיקוד המרכז. הוא פרש משירות פעיל לפני שש שנים, ועמד באחרונה בראש ועדה שמינה שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לבחינת חלוקת הסמכויות בין פיקוד העורף לרשות החירום הלאומית (רח"ל). איזנקוט הנחה את הררי ומזרחי להציג לעיונו דו"ח ראשוני בתוך 45 ימים.

בהודעת דובר צה"ל נמסר כי "הרמטכ"ל ציין שמוכנות צה"ל וכשירותו ללחימה ולניצחון גבוהות. עם זאת, הוא רואה חשיבות לבחון את הטענות שהועלו, באופן מקצועי ובכלי הביקורת הרוחביים והמעמיקים המצויים בידי גורמי הביקורת הרשמיים וביניהם גם מבקר צה"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ