מבקר מערכת הביטחון לשעבר נגד איזנקוט: צוות הבדיקה שהקים - עבודה בעיניים

חגי טננבאום-ארז, שעזב את תפקידו לפני ארבעה חודשים, תקף את הצוות שהקים הרמטכ"ל לבחינת הביקורת של נציב קבילות החיילים על מוכנות צה"ל למלחמה, בטענה כי אין בה גורם חיצוני בלתי תלוי

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טננבאום-ארז (שני משמאל), בטקס פרישתו ממשרד הביטחון
טננבאום-ארז (שני משמאל), בטקס פרישתו ממשרד הביטחוןצילום: שחר לוי / משרד הביטחון

חגי טננבאום-ארז, מי שכיהן עד לפני ארבעה חודשים כמבקר מערכת הביטחון, תקף היום (רביעי) את החלטת הרמטכ"ל גדי איזנקוט שלא למנות לצוות לבחינת הביקורת של נציב קבילות החיילים על מוכנות צה"ל למלחמה גורמים חיצוניים. עיקר הביקורת של טננבאום-ארז, שכיהן בתפקידו כשמונה שנים, נוגעת לזהות האנשים שייקחו חלק בצוות הבדיקה. "תקלה חמורה מעין כמותה, הכיצד אין בצוות גורם חיצוני לצה"ל מתוך מערכת הביטחון", כתב טננבאום-ארז בדף הפייסבוק שלו.

"ביקורת מעין זו הנעשית ע"י הגורם המבוקר הראשי ובה מקורביו הקרובים ביותר של הרמטכ"ל, כמו גם גורמים שהיו נושא הביקורות מוטלת בספק רב... ויש לא לשכוח כי בשנתיים האחרונות דו"חות מבקר מערכת הביטחון שתומכים במרבית המקרים בממצאיו של נציב קבילות החיילים לא נדונו זה למעלה משנתיים ע"י סגן הרמטכ"ל והרמטכ"ל. מי יבדוק נכונותם ואמיתותם, שהרי הם לא נדונו כלל", כתב טננבאום, "זה נראה כמו פארסה אחת גדולה".

הפוסט של טננבאום

טננבאום-ארז כתב בפוסט כי הוא מאמין שיש להוסיף לצוות הוועדה גורם חיצוני בלתי תלוי שלא מגיע מתוך הצבא. "רק גורם חיצוני בלתי תלוי, אשר ימונה על ידי וועדת חוץ וביטחון ושלא מוטלים עליו שום מורא, יצביע על התמונה האמיתית והמלאה".

איזנקוט הנחה הבוקר את מבקר צה"ל, תת-אלוף (מיל') אילן הררי, לבחון את הטענות שעולות מהדו"ח של אלוף (מיל') יצחק בריק. בין היתר, מתח בריק ביקורת חריפה על תפקודה של זרוע היבשה בצה"ל ותקף את מדיניות הצבא באשר לכוח האדם בשורותיו. בריק עצמו קרא להקמת ועדת בדיקה חיצונית, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס, שתבחן את טענותיו. זו הפעם הראשונה שבה איזנקוט מסכים לערוך בדיקה של הטענות – אף שזו תיעשה בתוך הצבא ולא בידי גורם חיצוני כפי שהציע הנציב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ