ליברמן: "המדינה הפלסטינית לא מעניינת אותי, מעניינת אותי המדינה היהודית"

שר הביטחון אמר בסיור בצפון כי ישראל מוכנה לפתוח את מעבר קוניטרה. בהמשך לדבריו של נשיא ארה"ב על פתרון שתי המדינות אמר ליברמן: "האינטרס הישראלי זה מדינה יהודית בטוחה, כל השאר פחות מעניין אותנו"

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן במעבר קוניטרה, הבוקר
נעה שפיגל

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום (חמישי) לדברי טראמפ ונתניהו אתמול בשולי עצרת האו"ם על פתרון שתי המדינות, ואמר כי "המדינה הפלסטינית לא מעניינת אותי". בתשובה לשאלת "הארץ" הוסיף: "מעניינת אותי המדינה היהודית, ופה יש הרבה יותר בעיות אקוטיות מסתם סיסמאות". שר הביטחון ענה לשאלות של עיתונאים בסיור שערך במעבר קוניטרה לצד אלוף פיקוד הצפון יואל סטריק.

"זה שבמדינת ישראל יש 20% אוכלוסייה ערבית, שיוצאת פעם אחר פעם להפגנות ולמחאות עם דגלי פלסטין ולא עם דגלי ישראל – זאת הבעיה המרכזית. אנחנו צריכים לדאוג למדינה היהודית. כל השאר פחות מעניין. האינטרס הישראלי זה מדינה יהודית ובטוחה. כל השאר פחות מעניין אותנו", אמר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול כי הוא מוכן שלפלסטינים יהיו סמכויות לשלוט על עצמם אם השליטה הביטחונית תישאר בידי ישראל. זאת, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הביע תמיכה בפתרון שתי המדינות. בתום פגישתם בשולי עצרת האו"ם בניו יורק אמר טראמפ: "אני אוהב את פתרון שתי המדינות, אני חושב שזה הפתרון שעובד בצורה הטובה ביותר". 

חיילי אונדו"ף באזור מעבר קוניטרה, הבוקרצילום: גיל אליהו

בשיחה עם עיתונאים אחרי הפגישה אמר נתניהו כי לא הופתע מדבריו של טראמפ, והוסיף כי הוא מניח שהנשיא יקבל את העיקרון הישראלי שלפיו השליטה הביטחונית ממערב לירדן תישאר בידי ישראל בכל תרחיש. "השאלה מה זו מדינה", אמר נתניהו. "אני מוכן שלפלסטינים יהיו הסמכויות לשלוט על עצמם בלי הסמכות לפגוע בנו. אני מניח שכל תוכנית אמריקאית תשקף את העיקרון הזה". הוא הוסיף שאינו יודע מה לוח הזמנים המדויק להצגת התוכנית.

ליברמן הוסיף כי ישראל מוכנה לפתוח את מעבר קוניטרה, שנסגר לפני ארבע שנים בעקבות מלחמת האזרחים, וכי "הכדור נמצא במגרש הסורי". "מבחינתנו גם כוח אונדו"ף התחיל לפעול ולסייר בסיוע צה"ל. זה אומר שאנחנו מוכנים לפתיחת המעבר כפי שהיה קודם וכרגע הכדור נמצא בגרש הסורי. מבחינת היכולת להפעיל את המעבר – גם מבחינה ביטחונית וגם אדמיניסטרטיבית – הכל מוכן וסגור", אמר.

כשנשאל אם הוא רואה מצב שבו חלקאים דרוזים ימכרו בעתיד תפוחים בסוריה, השיב: "אנחנו בהחלט נשקול את כל האופציות. בעבר היתה פה בעיקר תנועת תפוחים, זה עיקר העיסוק של המעבר הזה. יחד עם זאת, זו כרגע תקופה אחרת וברגע שייפתח המעבר גם מהצד השני, נשקול כל דבר לגופו, בהתאם לנסיבות הביטחוניות".

שר הביטחון התייחס במעבר הגבול גם למשבר עם רוסיה בעקבות הפלת המטוס בשמי סוריה. "אנחנו מעריכים את יחסינו עם רוסיה. התיאום הביטחוני בין צבא רוסיה וצה"ל זה דבר חשוב ביותר. אנחנו מצטערים על אובדן 15 החיילים והקצינים הרוסים", אמר. "אין לנו שום עניין לנהל שיח תקשורתי עם רוסיה - יש לנו דרכים לתקשר. יש הרבה מגעים ויש הרבה תיאומים, הכל בצינורות החסויים. מבחינתנו, כל האחריות על הפלת המטוס הרוסי - על צבא סוריה. על כל השאר נדסקס איתם בפורומים הסגורים".

ליברמן חזר על עמדת ישראל הפומבית בנוגע למלחמת האזרחים בסוריה, ואמר כי העיסוק היחיד של ישראל בסוריה הוא "הבטחת ביטחון האזרחים". "מעולם לא שינינו את הקו. אמרנו שלא מתערבים, זה עניינם של הסורים. אסד אינו חבר שלנו, מדובר בפושע מלחמה וכל אותם גופים בינלאומיים שכל כך חרדים לזכויות האדם, אני לא רואה אותם פועלים בצד הסורי ולא מבקשים מאסד הבהרות. זה לא ענייננו. אנחנו דואגים רק לביטחונם של תושבי ישראל", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ