משרד הבריאות בעזה: שבעה הרוגים מאש צה"ל בהפגנות ליד הגדר, בהם בן 12

לפי צה"ל, 20 אלף פלסטינים הפגינו בכמה מוקדים ברצועה, וכלי טיס של חיל האוויר תקף עמדת חמאס בתגובה להשלכת רימונים ומטענים לעבר חיילים. הרשויות בעזה: 90 פלסטינים נפצעו מירי חי

ג'קי חורי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטיני בהפגנה מזרחית לעיר עזה, בסוף השבוע
פלסטיני בהפגנה מזרחית לעיר עזה, בסוף השבועצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

שבעה פלסטינים נהרגו היום (שישי) מאש צה"ל בהפגנות ליד הגדר, בהם ילד בן 12 ונער בן 14 - כך דיווח משרד הבריאות בעזה. דובר צה"ל הודיע כי צה"ל תקף פעמיים בצפון הרצועה בתגובה להבערת צמיגים וליידוי אבנים, רימונים ומטענים לעבר חיילי צה"ל והגדר.

ההרוגים הם נאסר עזמי מסבח, בן 12, מוחמד נאיף אלחום, בן 14, איאד חליל אחמד אשאער, בן 20, מוחמד עלי אנשאסי, בן 18, מוחמד וליד הנייה, בן 24, מוחמד בסאם שחסה, בן 24 גם הוא, ומוחמד אשרף אל־עוואדה, בן 26. בנוסף, כ-90 פלסטינים נפצעו עד כה בעימותים מירי חי, בהם אחד במצב אנוש ושלושה באורח קשה.

איאד חליל אשאער (ימין למעלה); נאסר עזמי מסבח (ימין למטה); מוחמד בסאם שחסה (שמאל)

דובר צה"ל עדכן כי המטרה בתקיפה השנייה בצפון הרצועה היתה עמדת חמאס. עוד נמסר מצה"ל כי יותר מ-20 אלפים פלסטינים הפגינו בכמה מוקדים, וכי חיילים הגיבו בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות. בנוסף, כוחות צה"ל זיהו כמה פלסטינים שחצו את גדר המערכת בצפון הרצועה, ומיד לאחר מכן שבו על עקבותיהם.

במקביל לעימותים עם החיילים, פלסטינים הפריחו בלוני תבערה לאזור עוטף עזה וגרמו להצתת 16 שריפות - כך הודיע דובר כבאות והצלה מחוז דרום.

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי במערכת הביטחון מעריכים שהסיכוי לעימות צבאי עם חמאס גדל באופן משמעותי בשבועות האחרונים. לפי בכירים בצה"ל, בהיעדר התקדמות בהסכם הפיוס בין הרשות הפלסטינית לחמאס וחלופה לסיוע של אונר"א - עימות צבאי הוא רק שאלה של זמן. 

הפגנת פלסטינים מזרחית לעיר עזה, היוםצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

בכירים בצה"ל כבר הזהירו כי המצב קרוב להסלמה יותר מאשר להסדרה. אך באחרונה מבחינים במערכת הביטחון בפעולות של חמאס, שמחזקות את ההערכה כי הארגון מעוניין בעימות עם ישראל, גם אם מוגבל. חמאס חידש את ההפגנות ואף הקים יחידות מפגינים לשעות הלילה והבוקר המוקדם. אלה מצטרפות ליחידות הבלונים, הצמיגים, הים ועוד פריטים שחיילי צה"ל רואים במהלך העימותים.

מטרת הארגון היא לנהל עימותים עם צה"ל בכל ימות השבוע, לא רק בימי שישי אחר הצהריים. בשבועות האחרונים אף הבחינו בישראל בהכנות של חמאס לעימות: הארגון קיים תרגיל עורף לתושבי הרצועה, למקרה של מלחמה עם ישראל, ובמקביל ממשיך באימוני הכוחות הלוחמים. בישראל מבחינים בשני גורמים עיקריים להסלמה אפשרית: כישלון הפיוס הפנים-פלסטיני והמצב ההומניטרי בעזה. הגורם השני נחשב הנפיץ ביותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ